VTS - wiodący producent w branży wentylacyjnej i klimatyzacyjnej – zaopatrzył w swoje centrale kompleks wieżowców Sea Towers w Gdyni. Skala przedsięwzięcia zapewni budynkowi na dzień zakończenia realizacji pierwsze miejsce w kategorii najwyższych budynków mieszkalnych w Polsce.


Informacja prasowa - Warszawa 29.07.2008 r.
Sea Towers stanowią dwie połączone łącznikiem wieże o różnej wysokości, liczące 36 i 28 kondygnacji. Wyższa wieża wraz z masztem antenowym będzie miała wysokość 138 m, a na jej ostatniej kondygnacji znajdzie się taras widokowy dla mieszkańców i ich gości.
Oprócz lokali mieszkalnych będzie się tu mieściło duże zaplecze usługowo-handlowe
i rekreacyjne, które w większości będzie obsługiwane przez centrale klimatyzacyjno-wentylacyjne VENTUS. VTS HQ nie ogranicza się tylko do doboru, produkcji i do dostarczenia urządzenia do Klienta. Oferta obejmuje także obsługę montażową i eksploatacyjną.
Jak mówi mgr inż. Marek Obuchowski, Produkt Manager VTS HQ – „Optymalny dobór central klimatyzacyjno-wentylacyjnych uzależniony jest od kubatury budynku oraz wielkości i charakteru pomieszczeń, w których zostały zastosowane. W przypadku Sea Towers wykorzystano kilkanaście urządzeń klimatyzacyjnych z serii VENTUS, które będą dostarczały do pomieszczeń tego budynku ok. 40 tys. M³/h powietrza.
Centrale VENTUS charakteryzują się wysokosprawnymi parametrami pracy oraz energooszczędną obudową. W dostarczonych centralach zastosowano min.: sterowane przemienniki częstotliwości, zespoły wentylatorowe typu PLUG z napędem bezpośrednim oraz odzysk energii w postaci wymiennika obrotowego także sterowanego przemiennikiem częstotliwości. Takie rozwiązanie pozwala na ekonomiczne użytkowanie systemu klimatyzacji, gdzie sprawność pracy zespołów wentylatorowych oraz odzysku ciepła wynosi ok. 80%.
Warto podkreślić, że wszystkie dostarczone do Sea Towers centrale klimatyzacyjno-wentylacyjne VENTUS mają potwierdzoną zgodność parametrów pracy z międzynarodowym certyfikatem EUROVENT, co jest rzadkością wśród polskich producentów central klimatyzacyjnych.
Najwyższe piętra obu budynków zajmą luksusowe, klimatyzowane penthousy z rozległym widokiem na Zatokę Gdańską. Trzy dolne kondygnacje przeznaczono na eleganckie biura i lokale usługowe, z oddzielnym wejściem i komunikacją wewnętrzną. W Sea Towers znajdzie się również kompleks rekreacyjno-rozrywkowy o powierzchni 1300 m², a w nim dwa baseny zadaszone szklaną kopułą, jacuzzi, sauny i solarium, salony pielęgnacji i odnowy biologicznej. Powstanie także strefa aktywnego wypoczynku z bogato wyposażoną siłownią, salą do gry w squasha, salami do aerobiku i fitness. Chwilę relaksu zapewni bar oraz ogród zimowy.
Projekt Sea Towers opracowała znana wiedeńska pracownia architektoniczna Andrzeja Kapuścika, która wygrała ogłoszony w październiku 2002 roku otwarty konkurs architektoniczno-urbanistyczny na koncepcję zagospodarowania terenu zwanego potocznie „Forum Morskie”.

Sea Towers, widok od ul. Hryniewickiego
Fot. Archiwum Invest Komfort S.A.

Planowany termin realizacji to 28 lutego 2009 roku.

Podstawowe parametry budynku: 276 lokali mieszkalnych, w tym:

- 262 apartamenty - powierzchnia od 42 do 135 m²
- 14 penthouse'ów - powierzchnia od 148 do 277 m²
- 10 lokali usługowych - powierzchnia około 1000 m²
- biura - powierzchnia około 4100 m²
- około 400 miejsc postojowych w halach garażowych oraz na zewnątrz budynku.
Łączna powierzchnia użytkowa części mieszkalnej - około 21 400 m².

Informacja o firmie VTS

Założony w 1989 roku w Polsce, VTS jest wiodącym producentem w branży wentylacyjnej i klimatyzacyjnej. Przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii, firma tworzy i wdraża innowacyjne rozwiązania dla dowolnych obiektów przemysłowych, placówek handlowych i hoteli, bez względu na ich szerokość geograficzną czy strefę klimatyczną. Obecny na czterech kontynentach, VTS zatrudnia pracowników w 54 oddziałach na terenie 19 państw na całym świecie.

Źródło: VTS HQ Sp. z o.o., TBWA\PR