Odzyskiwanie ciepła oddawanego przez systemy HVAC to efektywny sposób na uzyskanie ciepłej wody.

Cały typoszereg Trane AquaStream3G teraz z odzyskiem ciepła

Warszawa, 12 września 2011

– W obliczu ciągle rosnących kosztów mediów, zarządcy budynków uznają efektywność za priorytetową cechę systemów ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji (HVAC).

Trane, wiodący światowy dostawca systemów i rozwiązań komfortu do pomieszczeń oraz marka Ingersoll Rand, pomaga osiągnąć znaczące oszczędności oferując odzysk ciepła w ramach całej oferty agregatów chłodniczych i pomp ciepła AquaStream3G.


Funkcja odzysku ciepła AquaStream3G wykorzystuje ciepło oddawane przez skraplacz do produkcji ciepłej wody. Woda ta może mieć wiele zastosowań, włączając w to wykorzystanie jej w urządzeniach sanitarnych jak prysznice, do osuszania (np. w strefach basenowych), czy też do procesów produkcyjnych. Ponowne wykorzystanie ciepła, które w innym przypadku byłoby zmarnowane, pozwala zarządcom budynków na uzyskanie oszczędności energii i kosztów, a także na osiągnięcie celów środowiskowych.

Trane oferuje odzysk ciepła jako opcję w całej gamie agregatów chłodniczych i pomp ciepła AquaStream3G, włączając wysoko wydajne modele i specjalne pakiety akustyczne. Rozwiązania AquaStream3G z odzyskiem ciepła znajdują typowe zastosowanie w hotelach, szpitalach i zakładach przemysłowych, gdzie ważne jest ekonomiczne podejście do ogrzewania wody.

Aby wyjść naprzeciw konkretnym potrzebom klientów, dostępne są opcje częściowego lub całkowitego odzysku ciepła. Przykładowo model AquaStream3G o mocy chłodzenia 165 kW oferuje wydajność grzewczą o wartości 48 kW (30 procent) w trybie częściowego odzysku ciepła oraz 115 kW (70 procent) w trybie całkowitego odzysku ciepła.

Włączając technologię odzysku ciepła do rozwiązań AquaStream3G Trane przeprowadził prace badawczo rozwojowe mające na celu utrzymanie niezawodności i wydajności. Dotyczyły one także optymalizacji zarządzania olejem oraz smarowania sprężarki.

“Rozwiązania AquaStream3G już wcześniej oferowały kombinację wysokiej wydajności i cichej pracy, co stanowi o ich unikalności. Wraz z dodaniem odzysku ciepła, AquaStream3G oferuje możliwość uzyskania dodatkowych oszczędności eliminując wymóg oddzielnego podgrzewania wody” - powiedział Cary Collins, wiceprezes ds. zarządzania produktami i marketingu w sektorze Climate Solutions Ingersoll Rand w Europie, na Bliskim Wschodzie, w Indiach i Afryce (EMEIA).