Jestem w trakcie budowy hotelu i restauracji z salą bankietową. Czy mógłbym pozyskać jakieś fundusze na tę inwestycję ze środków UE? Czy możecie podjąć się napisania dla mnie wniosku o dotacje oraz pilotowania tej sprawy? Proszę o odpowiedź.

Budowa hotelu i restauracji oraz ich wyposażenie, jak najbardziej kwalifikuje się do otrzymania dofinansowania ze środków unijnych. W przypadku gdy lokalizacja projektu będzie miała miejsce w woj. mazowieckim, a projekt będzie realizowany przez firmę to może Pan starać się o dotację w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego woj. mazowieckiego. W projekcie uszczegółowienia tego programu zapisane jest iż pomoc dla przedsiębiorstwa będzie zależała od rodzaju przedsięwzięcia. Wartość projektów innowacyjnych będzie mogła wynieść nawet 8 mln zł a poziom jego dofinansowania nawet 60%.
Natomiast projekty tylko podnoszące konkurencyjność będą mogły mieć wartość do 200 000 zł a poziom ich dofinansowania to również nawet 60%.
Należy zaznaczyć, iż kosztem kwalifikowanym jest działanie (budowa, modernizacja, zakup środków trwałych itp.) realizowane dopiero dzień po złożeniu wniosku i biznes planu (na własną odpowiedzialność) lub po podpisaniu umowy o dofinansowanie (pewność że dostanie się dotację). Ponadto dotacje unijne są refundacjami, czyli po otrzymaniu pozytywnej decyzji realizuje Pan projekt z własnych środków bądź z kredytu a potem ubiega się o zwrot części poniesionych kosztów (do 60%). Na dzień dzisiejszy nie są znane jeszcze szczegółowe wytyczne dla Wnioskodawców dlatego nie możemy powiedzieć kiedy będą pierwsze konkursy oraz czy np. trzeba będzie składać pozwolenie na budowę już na etapie składania wniosku czy dopiero przy podpisywaniu umowy. Planowany termin uruchomienia naboru wniosków w ramach RPO to I kwartał 2008 r.
Nasza firma zajmuje się przygotowywaniem aplikacji unijnych o dotację, jak również zarządza projektami finansowanymi ze środków zewnętrznych. Nasze usługi charakteryzuje przede wszystkim profesjonalizm oraz kompleksowość wsparcia dla naszych kontrahentów, ponieważ nie tylko tworzymy biznes plany czy wnioski ale przede wszystkim doradzamy jak skutecznie ubiegać się o dotacje unijne poprzez dokonywanie kalkulacji i oceny szans oraz podpowiadamy co należy zrobić by zwiększyć możliwości projektu w starciu z konkurencją.
W przypadku zainteresowania współpracą z nami bardzo proszę o kontakt w celu zaprezentowania Panu naszej pełnej oferty.

(2007.12.12, woj. mazowieckie)