Trwające w dniach 20-23 stycznia w Poznaniu Międzynarodowe Targi Budownictwa BUDMA 2009 odbyły się pod hasłem „inspirowane naturą” promując rozwiązania proekologiczne.
Organizatorzy targów uważają tegoroczną edycję za bardzo udaną.

- Jesteśmy zadowoleni z rezultatów, jakie przyniosły targi BUDMA, a także odbywające się jednocześnie Centrum Budownictwa Sportowego i Targi Maszyn i Komponentów do Produkcji Okien, Drzwi, Bram i Fasad WinDoor-tech
- mówi Danuta Kubasik, dyrektor targów budowlanych. - Zarówno wystawcy i zwiedzający dopisali - dodaje.
W tym roku na targach w Poznaniu na powierzchni wystawienniczej 41 000 m2 swoje produkty i usługi promowało blisko 1350 firm z 35 krajów świata, potwierdzając międzynarodowy charakter spotkania. Ekspozycję zobaczyło niemal 65 000 zwiedzających z kraju i zagranicy.
Wyjątkowym zainteresowaniem cieszą się produkty wystawców prezentujących się w ramach Centrum Budownictwa Sportowego i salonu Drogi i chodniki. Szczególnie poszukiwane są rozwiązania pozwalające budować z poszanowaniem ekologii i z myślą o oszczędnościach. Stąd zorganizowana na targach Wioska Domów drewnianych przeżywała prawdziwe oblężenie. Znajdujący się tam dom pasywny to przykład nowego trendu w budownictwie indywidualnym, który pozwala znacznie obniżyć koszty eksploatacji budynków mieszkaniowych. Dopełnieniem wiedzy o nowoczesnych materiałach budowlanych była prezentacja Natura 2009, gdzie wystawcy promowali rozwiązania, które w praktyce pozwalają budować w duchu poszanowania środowiska naturalnego.
Ciekawej i bardzo zróżnicowanej ekspozycji poznańskich targów budowlanych towarzyszył interesujący program konferencji i spotkań. W ramach Dnia Inżyniera Budownictwa poruszano tematy związane z oceną energetyczną obiektów budowlanych. Frekwencja osób zainteresowanych tego rodzaju wiedzą przekroczyła oczekiwania, pozytywnie zaskakując organizatorów. Uczestników najbardziej interesowały kwestie zasad uzyskiwania świadectw energetycznych oraz sposoby pozyskiwania kredytów na termo modernizację.
Ważnym blokiem spotkań na targach okazał się Dzień Architektury, gdzie przedstawiciele SARP o Polskiej Izby Architektów mówili o roli krajobrazu i przestrzeni w architekturze. Ważnym wnioskiem spotkania był fakt, że architekt powinien spełniać także rolę doradcy w procesie realizacji projektu, biorąc pod uwagę aspekty ekologiczne i społeczne.
Tradycyjnie podczas targów przyznano wyróżnienia i nagrody. Jeden z 13. Złotych Medali MTP przyznano produktowi firmy Uniwersal - nasadzie hybrydowej FENKO (>>foto) .
Złoty Medal MTP trafił też do firmy Arcadiasoft. Medalem uchonorowano program do kompleksowych obliczeń cieplnych budynku potrzebnych do wykonania świadectwa energetycznego ArCADIA – TERMO PRO
Gratulujemy!
HVAC na BUDMA 2009
Wśród wystawców były firmy z naszej branży, a wśród nich:
- pawilon 5: aereco wentylacja (st. 60a >>foto), Brevis (st. 61 >>foto), Flop System (st. 103a >>foto);
- pawilon 7: Bartosz (st. 40 >>foto), Global-Tech (st. 36), Klimawent (st. 17 >>foto), Konwektor (st. 33 >>foto), ProVent (st. 37 >>foto), Uniwersal (st. 27 >>foto);
- pawilon 8A: Rekuperatory.pl (st. 22 >>foto);
- pawilon 15B: Venture Industries (st. 142A >>foto);
- teren otwarty: Bart Import Poland (sektor 08 >>foto), Wolf Technika Grzewcza (sektor 05).
Podczas Budmy 2009 odbyły się też "wentylacyjne" seminaria:
- Wentylacja w budynkach energooszczędnych. Uwarunkowania techniczne i jakość wykonania instalacji Stowarzyszenie Polska Wentylacja
- Zmienne przepływy powietrza wentylacyjnego drogą do energooszczędności Smay.

Brevis: automatyczne nawiewniki powietrza VENTAIR HIGROSTER stanowią elementy systemu wentylacyjnego, zapewniające kontrolowany napływ świeżego powietrza do pomieszczeń. Przeznaczone są do montowania w pomieszczeniach z wentylacją grawitacyjną lub mechaniczną. Sercem urządzenia jest higrometr, który mierzy wilgotność względną powietrza w pomieszczeniu i bezpośrednio steruje położeniem przepustnicy nawiewnika. W ten sposób dostosowuje wydajność wentylacji do poziomu wilgotności - zwiększają przy dużej wilgotności, zmniejsza przy małej. Urządzenie działa samoczynnie i nie wymaga źródła zasilania w energię. Dzięki zastosowaniu nowatorskich rozwiązań konstrukcyjnych sprawdzonych w produkowanym od wielu lat nawiewniku VENTAIR MAGNETIC (symetrycznie zawieszona przepustnica, sprzęgło magnetyczne) uzyskano dodatkowo zdolność stabilizacji wielkości strumienia powietrza - własność unikalną wśród nawiewników sterowanych wilgotnością powietrza. Pozwala ona zapobiec nadmiernej wentylacji, szczególnie przy silnym wietrze. Automatyczny nawiewnik VENTAIR HIGROSTER jest urządzeniem, w którym udało się połączyć najlepsze cechy zarówno nawiewnika higrosterowanego jak i ciśnieniowego.
Flop System zaprezentował na targach niskoenergetyczny wentylator kanałowy SENTINEL 100 jest nowoczesnym, w pełni automatycznym, inteligentnym i energooszczędnym systemem wentylacji mechanicznej. Sentinel to wentylator o podwyższonej izolacyjności akustycznej, napędzany niskoenergetycznym silnikiem EC/DC, z własnym elektronicznym układem sterującym usytuowanym na obudowie wentylatora. Urządzenie przeznaczone jest do zastosowań w budynkach mieszkalnych, hotelowych, biurowych, szkolnych, itp., czyli tam gdzie intensywność ich wykorzystania jest zmienna i rozłożona w czasie.
Nawiewnik SELECT serii Xtra - dostarcza większą o ok. 60% ilość powietrza w porównaniu z innymi nawiewnikami bez zmiany wielkości urządzenia.
Klimawent na swoim stoisku prezentowała: kabinę dla palaczy ABW, urządzenie filtrowentylacyjne MATRIX-1000, SPLENDID VAC oraz wentylatory WDNG
Pro-Vent: centrale MISTRAL z podwójnym wymiennikiem krzyżowym, wyposażone w energooszczędne silniki stałoprądowe EC. Zaletą tych central jest możliwość płynnego i niezależnego sterowania pracą wentylatora nawiewnego i wywiewnego.
Rekuperatory.pl na Budma 2009 przedstawiły zapowiadane nowości: centrale wentylacyjne z wymiennikiem przeciwprądowym CA 550 w wersji Luxe i entalpicznej oraz CA 350 w wersjach Basic, Luxe i entalpicznej. Oprócz bardzo wysokich parametrów odzysku ciepła, sięgających powyżej 95%, zużycie energii tych urządzeń porównywalne jest z energooszczędną żarówką: na pierwszym biegu rekuperator CA 350 zużywa zaledwie 6W! Tak znaczną redukcję zużycia prądu uzyskano dzięki zastosowaniu nietypowych wentylatorów na prąd stały wyposażonych w unikatowe wirniki, skonstruowane przez specjalistów holenderskiej firmy J.E.Storkair. Zużycie prądu w takich wentylatorach jest niższe o ponad 40% w porównaniu z wentylatorami na prąd zmienny, stosowanymi do tej pory w większości modeli rekuperatorów.
Venture Industries zaprezentowało zupełną nowość: gruntowy wymiennik ciepła GWC- ValloxFlex GEO, wraz z szeregiem systemowych rozwiązań instalacyjnych.
Kolejna edycja targów BUDMA odbędzie się w Poznaniu w dniach 19-22 stycznia 2010 roku, jednocześnie odbędą się Międzynarodowe Targi Maszyn, Pojazdów i Sprzętu Budowlanego BUMASZ.
>>FOTOGALERIA BUDMA 2009