Międzynarodowe Targi Budownictwa Budma 2010, które odbyły się w Poznaniu w dniach 19-22 stycznia 2010 r., potwierdziły szczególną rolę tego wydarzenia w promowaniu najnowszych rozwiązań i technologii dla branży budowlanej.

Budma 2010 - podsumowanie
Budma kreuje nowoczesne budownictwo

Międzynarodowe Targi Budownictwa Budma 2010, które odbyły się w Poznaniu w dniach 19-22 stycznia 2010 r., potwierdziły szczególną rolę tego wydarzenia w promowaniu najnowszych rozwiązań i technologii dla branży budowlanej. Zgodnie z tematem przewodnim - „Zrównoważone budownictwo - ekonomia, ekologia, człowiek" - ekspozycja i program 19. edycji targów koncentrował się wokół bezpiecznych dla człowieka, ekologicznych materiałów budowlanych, technologii zapewniających wysoką sprawność energetyczną, komfort i funkcjonalność budynku przy zminimalizowaniu skutków jego oddziaływania na środowisko naturalne, a także projektowania w harmonii z kontekstem kulturowym i krajobrazowym.

Lider w Europie Środkowo-Wschodniej

Styczniowe targi budowlane zajęły 15 pawilonów o powierzchni 60.000 mkw. W ramach ekspozycji prezentowana była oferta 1350 firm. Nowości prezentowane na największych targach budowlanych w Europie Środkowo-Wschodniej przyciągnęły ogromną rzeszę zwiedzających. Z ofertą wystawców zapoznało się 55 000 osób.

Budownictwo w pełnym zakresie


W tym roku profil tematyczny targów Budma został uzupełniony o ofertę dla budownictwa drogowego i infrastrukturalnego. Ekspozycja wystawców obejmowała następujące bloki tematyczne:

- budownictwo mieszkaniowe, infrastruktury społecznej i użyteczności publicznej (fundamenty, ściany, izolacje, - okna, drzwi, dachy, drewno, kamień, chemia, narzędzia),
- budownictwo przemysłowe (posadzki, konstrukcje stalowe, hale),
- budownictwo drogowe (projektowanie, geotechnika, kruszywa, nawierzchnie, infrastruktura drogowa).

Ofertę z zakresu budownictwa drogowego wzbogaciły odbywające się w cyklu dwuletnim Międzynarodowe Targi Maszyn Budowlanych i Drogowych, Pojazdów oraz Sprzętu Budowlanego BUMASZ, w ramach których prezentowane były m.in. najnowsze pojazdy dla budownictwa, dźwigi i urządzenia transportowe. Na stoiskach wystawców można było zapoznać się również z ofertą specjalistycznych maszyn i urządzeń do budowy, konserwacji i utrzymania dróg. Ponadto na targach Bumasz szczególnie szeroko reprezentowany był segment szalunków i rusztowań oraz maszyn i urządzeń do obróbki wstępnej, transportu i przesyłania betonu i zapraw, oraz do zagęszczania betonu.

Po raz piąty w ramach Budmy odbyły się targi CBS - Budownictwo Sportowe, Rekreacyjne, Wellness i Spa. To największe w Polsce wydarzenie targowe tej branży i profesjonalna platforma wymiany wiedzy i doświadczeń obejmująca tematykę hal i stadionów, basenów, wellness i spa, rekreacji, a także sprzętu sportowego, wyposażenia, oświetlenia i nagłośnienia oraz bezpieczeństwa obiektów sportowych, systemów kontroli dostępu. Ponadto w ramach CBS prezentowane były specjalistyczne materiały i technologie budowlane, projektowanie, finansowanie, budowa i eksploatacja obiektów sportowych.

Patronat

Honorowy patronat nad targami sprawowali minister gospodarki i minister infrastruktury oraz Krajowa Izba Gospodarcza.

Zrównoważone ekspozycje

Hasło zrównoważonego budownictwa było zarówno tematem ekspozycji targowej, jak i myślą przewodnią programu wydarzeń. Jednym z nowatorskich projektów na targach Budma 2010 było Budownictwo Pasywne. W ramach specjalnej ekspozycji firm oferujących materiały i rozwiązania stosowane w budownictwie pasywnym oraz dwudniowego cyklu seminariów i prezentacji Międzynarodowej Konferencji Transferu Wiedzy - Budownictwo pasywne od A do Z zaprezentowane zostały zalety budowy w tej coraz popularniejszej, ekologicznej i oszczędnej technologii. Z kolei w ramach projektu BudShow w jednym z pawilonów wybudowany został modelowy dom spełniający wymogi zrównoważonego budownictwa, czyli ekologiczny, ergonomiczny, energooszczędny, zasilany energią odnawialną, niezanieczyszczający otoczenia i gwarantujący domownikom komfortowy wypoczynek i zdrowe warunki życia. Do budowy zastosowane zostały tradycyjne materiały w połączeniu w nowoczesną technologią. Atrakcyjna formuła BudShow umożliwiła wystawcom innowacyjną, dynamiczną formę przedstawienia produktów, a zwiedzającym aktywny udział w projekcie. Rosnące zainteresowanie budowaniem w technologii drewnianej stało się inspiracją do zorganizowania specjalnej ekspozycji Wioski Domów Drewnianych, gdzie zaprezentowane zostaną przykłady najnowocześniejszych rozwiązań stosowanych w budownictwie drewnianym.

Tematyce zrównoważonego budownictwa poświęcona była debata z udziałem przedstawicieli Ministerstwa Infrastruktury i parlamentu organizowana przez Instytut Techniki Budowlanej. Podczas tego wydarzenia omówione zostały nowe wyzwania, jakie ta forma budownictwa stawia przed nauką i przemysłem, a także europejskie inicjatywy kształtujące nowe wymagania wobec wyrobów i obiektów budowlanych zgodnych z ideą zrównoważonego budownictwa.

Platforma spotkań i edukacji

Bogaty program targów Budma stanowił dobrą okazję do spotkań i wymiany doświadczeń między specjalistami z branży budowlanej oraz cenne źródło wiedzy o najnowszych trendach w sektorze budowlanym. W programie znajdowały się liczne konferencje i debaty przygotowywane z myślą o poszczególnych grupach zwiedzających, jak Dni Inżyniera Budownictwa, Dzień Architektury, Dzień Urbanisty, Kongres Dekarzy Polskich czy Rzemieślnicze Forum Budowlane. Zainteresowaniem zwiedzających cieszyły się Pokazy Sztuki Dekarskiej, Nowoczesny Warsztat Ciesielski oraz Archispace - specjalna platforma dla architektów, gdzie każdy mógł otrzymać przygotowana specjalnie na targi Budma płytę z 32.000 rysunków CAD. Wielu emocji dostarczyły Mistrzostwa Polski Młodych Parkieciarzy, będące eliminacjami do Mistrzostw Europy oraz Ogólnopolskie Mistrzostwa Glazurników.

Nagrody dla najlepszych

Podczas targów zostały wręczone nagrody w licznych prestiżowych konkursach. 15 najlepszych, szczególnie innowacyjnych produktów prezentowanych podczas targów nagrodzono Złotymi Medalami Międzynarodowych Targów Poznańskich. Z kolei wystawcy Nagrodami Acanthus Aureus wyróżnionych zostało 11 stoisk targowych najlepiej zaprojektowanych i przygotowanych do realizacji strategii marketingowej wystawcy.

Zobacz laureatów Złotych Medali oraz nagród Acanthus Aureus.

Media na Budma 2010

Międzynarodowe Targi Poznańskie podjęły współpracę z kilkudziesięcioma magazynami i portalami branżowymi z zakresu budownictwa. Podczas targów Budma w Centrum Prasowym MTP akredytowało się 450 dziennikarzy. Liczne relacje z targów znalazły się zarówno w prasie codziennej, jak i w stacjach radiowych i telewizyjnych. Specjalny ogólnopolski dodatek z okazji targów wydała „Gazeta Wyborcza".

Budma 2011

Zapraszamy do udziału w kolejnej, jubileuszowej 20. edycji Międzynarodowych Targów Budownictwa Budma, które odbędą się 11-14 stycznia 2011 r. Towarzyszyć będą im targi CBS - Budownictwo Sportowe, rekreacyjne, Wellness i Spa oraz druga edycja Targów Maszyn i Komponentów do Produkcji Okien, Drzwi, Bram i Fasad WinDoor-tech.

Źródło: Międzynarodowe Targi Poznańskie Sp. z o.o.