Chyba żaden współczesny projektant nie wyobraża sobie pracy bez oprogramowania wspierającego projektowanie. Nawet jeśli on sam byłby w stanie obyć się bez niego, to jednak jego odbiorcy, partnerzy oczekują projektów w najbardziej popularnym formacie DWG.

Bricscad V8
Jednym z programów do projektowania jest dostępny od kilku lat program Bricscad. Co roku na rynku ukazuje się jego nowa wersja w języku polskim. W tym roku jest to wersja o tyle szczególna, iż napisana właściwie całkiem od nowa z użyciem najnowszych technologii. Daje to gwarancję że Bricscad V8 jest szybszy, stabilniejszy i w pełni kompatybilny.

Światowy lider w tworzeniu oprogramowania wspomagającego projektowanie, firma Bricsys wprowadziła na rynek nową wersję produktu Bricscad, oznaczony numerem wersji V8. Stworzony ogromnym nakładem finansowym oraz czasowym, Bricscad V8 nie jest kolejną aktualizacją, to produkt rozpoczynający nową generację oprogramowania, generację którą od poprzednich wersji dzieli bardzo wiele.


Nowe okno właściwości rysunku

KOMPATYBINOŚĆ - FUNKCJONALNOŚĆ

Pojawienie się nowej wersji nie oznacza całkowitych zmian w obsłudze oraz w funkcjonalności oprogramowania. Nadal istnieje możliwość otwierania i zapisu praktycznie wszystkich wersji plików dwg i dxf, a ich kompatybilność został poprawiona. Większość jego składników został przerobiona tak aby obsługa nie sprawiała problemu osobom niezwiązanym ze środowiskiem CAD.


Nowy eksplorator rysunku

INTERFEJS

Dotychczasowi użytkownicy oprogramowania Bricscad od razu zauważą różnicę w ogólnym wyglądzie aplikacji. Jednakże nowy wygląd ikon na paskach narzędzi to nie wszystko. Programiści zadbali aby polecenia znajdujące się w menu rozwijalnym dodatkowo zawierały graficzne ikony odpowiadające tym na paskach narzędzi. Jeśli chodzi o okna dialogowe sytuacja wygląda podobnie, nową szatę uzyskał również Eksplorator Rysunku oraz Pasek Właściwości.


Nowy moduł ustawień programu

PASEK WŁAŚCIWOŚCI BRICSCAD

Jest to element na który czekali prawie wszyscy dotychczasowi użytkownicy. Co prawda element ten istniał od pierwszych wersji oprogramowania lecz nie posiadał takiej funkcjonalności przy jednoczesnych zachowaniu intuicyjnej obsługi. W nowym Pasku Właściwości można edytować podstawowe obiekty dwu- i trzy wymiarowych, i takie wartości jak: Kolor, Warstwa, Rodzaj i skala linii, Współrzędne wszystkich wierzchołków, jak również elementy typu blok, wymiar, itd. Daje to możliwość edytowania pojedynczych obiektów, ale nie tylko. Jeżeli do edycji wybierzemy wiele obiektów, funkcja wyświetli nam, które właściwości są wspólne, a które zmienne. Oczywiście edytować możemy je wszystkie, musimy tylko pamiętać, że edycja pól o zmiennej wartości ujednolici nam obiekty.


Zaawansowany trójwymiar

EKSPLORATOR RYSUNKU

Eksplorator to narzędzie wspomagające zarządzanie składnikami rysunku, w przypadku wersji Bricscad V8 są to: Warstwy, Rodzaje linii, Style tekstu, Lokalne układy współrzędnych, widoki, bloki, Style wymiarowania, Zewnętrzne odnośniki (Xrefy), oraz obrazy rastrowe.


Zaawansowany trójwymiar

Z poziomu okna eksploratora możemy dodawać nowe składniki, usuwać już istniejące oraz w razie potrzeby edytować. Dodatkowo eksplorator został wyposażony w okno Rysunki wyświetlające foldery zawierające pliki dwg użytkownika oraz w okno Podgląd wyświetlające aktualnie wskazany obiekt. Wszystkie okna Eksploratora Rysunków są &+#8222;pływające&+#8221;, użytkownik może sam zadecydować w którym miejscu mają być zadokowane a w razie potrzeby je zamknąć.


Plan instalacji oświetlenia

USTAWIENIA

W poprzednich wersjach programu Bricscad wszelkie ustawienia dotyczące rysunków, obiektów oraz zmiennych systemowych było rozłożone w poszczególnych oknach dialogowych. Firma Bricsys w nowej wersji swojego oprogramowania zgrupowała wszystkie te elementy w jednym oknie wyposażyła je w sprawną wyszukiwarkę i nazwała je Ustawieniami. Dodatkowo należy dodać, że zmienne systemowe zawarte w aplikacji nie posiadają wartość liczbowych lecz poszczególne opcje włączane i wyłączane skobelkiem.


Plan instalacji niskoprądowych

Bricscad V8 to profesjonalne narzędzie wspomagające projektowanie, co istotne w konkurencyjnej cenie. Dzięki producentowi jest stale rozwijane i dopasowywane do potrzeb użytkowników. W ciągu roku ukazują się także jego nowe wersje tzw. małe aktualizacje, które są dostępne dla użytkowników oprogramowania bezpłatnie.


Przykład wentylacji

Dla osób znających oprogramowanie CAD program pomimo wielu zaawansowanych opcji jest łatwy do nauki, ale w razie potrzeby firma Bricsys Polska organizuje szkolenia na poziomie podstawowym i zaawansowanym w kilku ośrodkach na terenie kraju.

O jego pozycji świadczy również fakt, iż oprócz głównego produktu Bricscad oferuje także wiele bardzo zaawansowanych rozwiązań specjalistycznych m.in. ELsoftCAD dla projektantów branży elektrycznej, CAD Profi System dla projektantów branży instalacyjnej; CAD Decor, CAD Wnętrza, CAD Kuchnie &+#8211; dla projektantów wnętrz; MetriCAD narzędzie dla kosztorysantów.

Oprogramowanie Bricscad V8 można przetestować instalując jego darmową 30-dniową wersję do pobrania ze strony www.bricsyspolska.pl