Niejednokrotnie na łamach portalu wielu specjalistów opisywało już mechanizm działania kurtyn powietrznych oraz zalety wynikające z ich stosowania, stąd też zajmiemy się tematem ekonomiczności inwestycji.

Ochrona przed owadami i kurzem oraz rachunek ekonomiczny kosztów poniesionych z tytułu ogrzewania bądź schładzania wnętrza obiektu po zastosowaniu w nim kurtyn powietrznych jasno przemawia za ich stosowaniem. Jest to prawda, którą pokazały nie tylko liczne publikacje na ten temat, ale także praktyka. Natomiast w wielu przypadkach, szczególnie tam, gdzie mamy do czynienia z większymi otworami drzwiowymi np.: bramy wjazdowe w halach, magazynach itp., koszt inwestycji w kurtyny jest na tyle wysoki, że staje się ona przyczyną rezygnacji z takiej inwestycji ze względu na opłacalność. Najczęściej przyczyna wysokich kosztów w przypadku większych bram wynika z potrzeby dokonania zakupu kilku urządzeń na jedną bramę, łączonych w taki sposób, aby stworzyły jedną długą kurtynę powietrzną dostosowaną do wymiarów otworu.
Na prostym przykładzie przedstawić można wyraźne oszczędności na etapie inwestycji wynikające z zastosowania kurtyn przemysłowych oferowanych przez firmę Flowair Group. Załóżmy więc, że chcemy zakupić urządzenia, które pokryją nam bramę wjazdową magazynu o wymiarach:3,5m wysokości i 4,5m szerokości. Załóżmy również, że kurtyny będziemy chcieli zainstalować nad bramą wjazdową.
Zdecydowana większość produktów przeznaczonych do bram jest długości maksymalnej 1-1,5m. Oczywiste jest, że „zasłona aerodynamiczna” musi zostać wytworzona przez kurtynę na całej szerokości otworu bramy a jednocześnie musi pokryć całą powierzchnię otworu. Z tego wynika, że należy zakupić kilka urządzeń na jedną bramę.
Inaczej jest w przypadku kurtyn DoorMaster – te kurtyny bramowe wykonywane są w typoszeregu długości od 2 do 5 m (wielkości co 0,5 m) – co odpowiada większości stosowanych bram.
Poniższa tabela stanowi porównanie cen kurtyn powietrznych, innymi słowy – zdecydowaną część kosztów inwestycyjnych jakie stanowią koszty urządzeń. Nie brano pod uwagę innego osprzętu niezbędnego do pracy urządzeń: zaworów, szafek sterujących, regulatorów obrotów, itd.

Jak widać cena jednej kurtyny przemysłowej DoorMaster P jest parokrotnie niższa od kurtyn innych producentów o tym samym zasięgu strumienia. Szczegóły doboru, danych technicznych oraz budowy tych kurtyn znaleźć można na stronie: www.kurtyny.pl

(po kliknięciu na schemat zobaczysz jego powiększenie)

Różnorodne możliwości montażowe
kurtyn bramowych DoorMaster typu P w zależności
od wolnego miejsca wokół otworu bramy

Produkcja każdego urządzenia jest realizowana dokładnie według życzeń klienta. Dzięki temu jest możliwe wykonanie szczeliny powietrznej na szerszym bądź węższym boku kanału ze szczeliną. Umieszczenie króćców przyłączeniowych nagrzewnicy wodnej także może być dostosowane do indywidualnych potrzeb.
Z pewnością jest to przełom w dotychczasowych rozwiązaniach technicznych tego typu urządzeń. Jak widać -pomysł nowatorski, pozwalający na różnorakie możliwości instalacyjne, współpracujący nawet z bramami otwieranymi do góry, a co najważniejsze – znacznie obniżający koszty inwestycji.

Jarosław Prusik
FLOWAIR GROUP

www.flowair.pl

Komentarze

 • Niezłe

  Wygląda nieźle. Ale skąd te różnice w cenach? To nie do wiary. Czy technologia tak odbiega od innych czy wreszcie znalazła się firma, która nie zdziera z klientów skóry?

 • Różnice w cenach

  Odpowiadając na pytanie, skąd różnice w cenie... Brama znacznych rozmiarow potrzebuje kilku kurtyn, a wiec za razem kilku wentylatorów, filtrów, nagrzewnic itd. Kurtyna DoorMaster potrzebuje tylko po jednej sztuce (oczywiście mocniejszych).
  Odnośnie technologii, zapraszam do zapoznania się z danymi technicznymi kurtyn na stronie www.kurtyny.pl i porównaniu parametrów ich pracy z innymi. Zapewniam, że mamy się czego wstydzić.
  Na temat zdzierania skóry z klientów nie będę się wypowiadał, polityka cenowa jest indywidualną sprawą każdego importera.
  Pozdrawiam
  Marcin Brzeziński
  Flowair Group

 • :)

  "zapewnia że mają się czego wstydzić" ??? :)

 • pytanie było

  o różnicę w cenie pojedynczej kurtyny - w zestawie to oczywiste. . .