Perspektywa wzrostu w segmencie energooszczędnej klimatyzacji.

Bosch Termotechnika przejmuje firmę Protym
• Polska firma Protym jest od 1999 roku dystrybutorem marki FHP należącej do Bosch Termotechnika
• Systemowe rozwiązania w zakresie klimatyzacji obiektów przemysłowych


Wetzlar – Bosch Termotechnika
planuje objęcie 100 proc. udziałów w polskiej spółce Protym Sp.z o.o. z Poznania. Od 1999 roku Protym jest dystrybutorem marki FHP w Polsce. Odpowiednie umowy podpisano 20 maja 2010. Transakcja wymaga zgody urzędów antymonopolowych. Cena zakupu została objęta klauzulą poufności.

Protym zatrudnia ok. 20 pracowników i w 2009 roku osiągnął obroty w wysokości ponad dwóch milionów euro. – Bosch Termotechnika i Protym są idealnymi partnerami, którzy wspólnie będą rozwijać działalność w zakresie klimatyzacji obiektów przemysłowych. Kompetencje firmy Protym w dziedzinie planowania, instalacji i serwisowania w połączeniu z siecią dystrybucji oraz ofertą produktową Bosch Termotechnika pozwolą oferować klientom atrakcyjne rozwiązania systemowe z jednej ręki. Stwarza to warunki dla dalszego, znacznego wzrostu – powiedział Klaus Huttelmaier, Członek Zarządu Bosch Termotechnika.

Bosch Termotechnika jest wiodącym w Europie producentem rozwiązań w zakresie energooszczędnych urządzeń grzewczych i podgrzewania wody. W 2009 spółka osiągnęła obroty w wysokości 2,87 miliarda euro, zatrudniając ok. 13 000 pracowników. 66 proc. obrotów zostało wypracowane poza granicami Niemiec. Bosch Termotechnika posiada silne marki międzynarodowe i regionalne oraz zróżnicowany asortyment produktów wytwarzanych w 21 fabrykach zlokalizowanych w 11 krajach Europy, Ameryki Północnej i Azji.
Grupa Bosch jest wiodącym w świecie przedsiębiorstwem produkcyjno-usługowym oferującym nowoczesne technologie. Poszczególne działy przedsiębiorstwa: Technika Motoryzacyjna, Technika Przemysłowa oraz Dobra Użytkowe i Techniczne Wyposażenie Budynków, w których zatrudnionych jest ok. 275 tys. pracowników, odnotowały w 2009 roku obrót w wysokości ponad 38,2 mld euro. Grupę Bosch reprezentuje spółka Robert Bosch GmbH oraz przeszło 300 spółek zależnych i regionalnych w ponad 60 krajach świata. Z uwzględnieniem dystrybutorów, Bosch jest obecny w ok. 150 krajach na świecie. Światowa organizacja, na którą składają się ośrodki badawczo-rozwojowe, fabryki oraz sieć dystrybutorów jest filarem rozwoju przedsiębiorstwa. Każdego roku Bosch przeznacza ponad 3,5 mld euro na badania i rozwój oraz zgłasza ponad 3800 patentów.
Produkty i usługi Bosch poprawiają jakość życia ludzi, oferując im innowacyjne i praktyczne rozwiązania.

Przedsiębiorstwo, które początkowo nosiło nazwę „Warsztat mechaniki precyzyjnej i elektrotechniki”, zostało założone w 1886 roku, w Stuttgarcie przez Roberta Boscha (1861 - 1942). Społeczno-prawna struktura spółki Robert Bosch GmbH zapewnia Grupie Bosch niezależność i samodzielność. Umożliwia to przedsiębiorstwu tworzyć dalekosiężne plany oraz inwestować w ważne dla przyszłości firmy projekty. 92 proc. udziałów w spółce Robert Bosch GmbH należy do fundacji Robert Bosch Stiftung GmbH. Prawem głosu dysponuje większościowo instytucja powiernicza Bosch Industrietreuhand KG, która pełni funkcje rynkowe udziałowca. Pozostałe udziały w spółce znajdują się w rękach rodziny i spadkobierców Roberta Boscha oraz spółki Robert Bosch GmbH.

Działalność Grupy Bosch w Polsce obejmuje sprzedaż części samochodowych i urządzeń diagnostycznych, systemów zabezpieczeń, elektronarzędzi Bosch, Skil, Dremel, Rotozip, CST/berger oraz urządzeń grzewczych oferowanych pod markami Junkers i Buderus, jak również sprzętu z zakresu napędów i sterowań (Bosch-Rexroth). Ponadto w Polsce odbywa się produkcja układów hamulcowych (w Mirkowie pod Wrocławiem), a także sprzedaż i produkcja (w Łodzi) sprzętu AGD w ramach spółki Bosch-Siemens Sprzęt Gospodarstwa Domowego (udział Boscha 50 proc.).