Od 1 maja br. w wyniku konsolidacji BOC Gazy Sp. z o.o. stanowi część Air Products and Chemicals Inc.


Ostatnie lata przyniosły spore zmiany na rynku gazów technicznych, związane z procesami konsolidacyjnymi. W 2001 r. Grupa Linde przejęła firmy AGA oraz spółki z Grupy Air Gases, dwa lata później Praxair został nabyty przez BOC Gazy. W roku 2006 Grupa BOC przejęta została przez Linde. Jednak decyzją Komisji Europejskiej oraz polskich władz regulujących konkurencję firma Linde musiała odsprzedać działalność BOC w Polsce. Przetarg wygrała Air Products and Chemicals Inc., która 1 maja 2007 roku przejęła BOC Gazy. Firma Air Products, obecna także w Polsce (www.apgazy.com), zakupiła spółkę BOC Gazy za sumę 370 mln euro (1,4 mld złotych).


W ciągu najbliższych miesięcy znak firmowy BOC Gazy będzie stopniowo znikać, a na jego miejscu pojawi się logo Air Products. Dotyczy to także firmowej strony internetowej, która zostanie połączona ze stroną Air Products.
Air Products planuje inwestycje w nowe zakłady produkcyjne i sprzęt w Polsce. Zamierza także wprowadzić nową, konkurencyjną ofertę.
Obecnie firma zatrudnia w Polsce ponad 800 pracowników i posiada 5 dużych zakładów produkcyjnych i 8 napełnialni gazów sprężonych. Jego łączna sprzedaż w 2006 roku osiągnęła sumę około 140 mln euro (529 mln złotych).
Poza Polską, Air Products prowadzi swoją działalność handlową w 15 krajach Europy, m.in. na Słowacji, w Czechach i Rosji). Sprzedaż w tym regionie wyniosła w 2006 roku ok. 2,6 mld USD.Na świecie Air Products obsługuje klientów w sektorze przemysłowym, energetycznym, technologicznym i służbie zdrowia oferując unikalny asortyment gazów atmosferycznych, specjalnych i procesowych, materiałów wysokojakościowych, sprzętu i usług. Od założenia w roku 1940, firma osiągnęła wiodącą pozycję na wielu kluczowych rozwijających się rynkach takich jak produkcja surowców do półprzewodników, paliw wodorowych, usługi medyczne w domu, skraplanie gazu ziemnego oraz zaawansowane technologie powlekania. Obroty Air Products wynoszą 9 mld USD. Koncern prowadzi działalność handlową w 40 krajach i zatrudnia ponad 20 000 pracowników na świecie.
Więcej informacji www.airproducts.com