Deweloperzy budując biurowce coraz częściej podnoszą standard swoich budynków, żeby uzyskać jak najwyższą klasę. Najwyższa klasa - A - to nie tylko prestiż ale przede wszystkim - wygoda, funkcjonalność i ekologia. Właśnie taki budynek powstał ostatnio w Opolu, Stolicy Polskiej Piosenki.

Trzykondygnacyjne Centrum Biurowo-Usługowe Artim liczy 1980 metrów kwadratowych powierzchni i jest usytuowane w odległości niecałych 2 km od centrum miasta i zaledwie kilometr od jego obwodnicy. Zatem pierwszy z warunków najwyższej klasy biurowców został spełniony – powinny znajdować się jak najbliżej centrum miasta, mieć dobry dojazd i duży parking. Obiekt jest też ogrodzony, stale monitorowany i strzeżony. Zastosowano w nim najbardziej nowoczesne rozwiązania dotyczące ogrzewania i klimatyzacji.


Kolejnym warunkiem koniecznym do osiągnięcia klasy A w odniesieniu do budynków biurowych, jest ich wystrój i funkcjonalność wnętrz. Klatki schodowe, korytarze, łazienki, toalety i pomieszczenia socjalne biurowca Artim zostały wyłożone kamieniem naturalnym (granit), a pomieszczenia biurowe – deskami z bambusa skręcanego, dostarczonymi i zamontowanymi przez firmę Kopp-Podłogi Naturalnie Doskonałe.


- Zarówno podłogi bambusowe jak i kamienne, łączą w sobie niezwykłą trwałość, wytrzymałość, a także wysokie walory estetyczne i higieniczne – mówi Zbigniew Adamiszyn, Prezes Zarządu „Artim” Sp. z o.o.

Inwestor podkreśla, że taki wybór spowodowany był wysoką funkcjonalnością użytkowania tych rodzajów podłóg, zapewniającą komfort pracy i przebywania w pomieszczeniach biurowych oraz odpowiednią akustykę.
Materiały używane do budowy i wykańczania biurowców klasy A, muszą być najlepszej jakości, nowoczesne i jednocześnie wytrzymałe. Dlatego inwestor zdecydował, że w pomieszczeniach biurowych musi to być drewno, które nadaje wnętrzom odpowiednią klasę oraz niepowtarzalny styl, w zależności od koncepcji architekta – klasyczny albo nowoczesny. Klasa biurowca to przede wszystkim jego strona wizualna, począwszy od kształtu bryły, skończywszy na najdrobniejszych nawet detalach wnętrza. Dlatego wybór padł na bambusowe deski podłogowe firmy Kopp – Podłogi Naturalnie Doskonałe, która nie tylko zapewniła fachowe doradztwo, świetny jakościowo produkt, ale również montaż wykonany przez własną ekipę doświadczonych montażystów.


Podłogi drewniane to dobry wybór na lata, nawet w biurze, gdzie występuje wzmożony ruch. Jeśli po jakimś czasie będą widoczne ślady użytkowania, nie trzeba będzie jej wymieniać a jedynie poddać zabiegom renowacyjnym, po których biuro odzyska blask z dnia otwarcia. Podłogi drewniane w pomieszczeniach biurowych to oryginalny wygląd, dobra akustyka – co jest niezwykle ważne w przypadku sal konferencyjnych . Podłogi drewniane to także łatwe sprzątanie, gdyż wystarczy przetrzeć je lekko wilgotnym mopem z dodatkiem odpowiedniego środka pielęgnacyjnego.


Bambus, na który zdecydował się inwestor opolskiego biurowca klasy A, to jeden z najtwardszych i najtrwalszych surowców na deski podłogowe. Deski bambusowe zamontowane przez Kopp – Podłogi Naturalnie Doskonałe, zostały w pełni przebadane przez Instytut Technologii Drewna w Poznaniu. Wyniki wskazują, iż najbardziej miękki rodzaj bambusowych podłóg – bambus horyzontalny - jest minimalnie twardszy od dębu, w Polsce powszechnie uważanego za najtwardszy gatunek drewna. Natomiast już deska z bambusa skręcanego – jak wykazały badania - jest od niego niemal trzykrotnie bardziej twarda.
Klasę A w odniesieniu do biurowców warunkuje także ekologia. Im bardziej „zielony” budynek, tym wyższy jest jego standard. Dlatego Centrum Handlowo-Usługowe Artim w Opolu zostało wyposażone w funkcjonalne, energooszczędne oświetlenie świetlówkowe. W pokojach biurowych jako źródła światła zastosowano świetlówki kompaktowe, a na korytarzach – świetlówki typu LED. Całość dopełnia energooszczędny system klimatyzacyjno-grzewczy klasy VRV III.


Założeniem inwestora było, aby w tym biurowcu także podłogi były ekologiczne. O ile zrozumiałe jest to, dlaczego drewno jest bardziej ekologiczne od paneli czy wykładzin, które trzeba częściej wymieniać, a ich rozkład trwa setki lat, o tyle już decyzję o wyborze bambusa a nie innego gatunku drewna na podłogę tłumaczy Katarzyna Rumbold, Wiceprezes Kopp – Podłogi Naturalnie Doskonałe: - Zawsze dokładnie sprawdzamy naszych dostawców. Dbamy o to, żeby surowiec pochodził z ekologicznych upraw plantacyjnych, a nie z niekontrolowanych wycinek lasów. Kolejnym argumentem, który świadczy na ekologiczną korzyść takiego rozwiązania jest fakt, że bambus rośnie bardzo szybko i jest gotowy do ścięcia już po 5 - 6 latach, podczas gdy dąb po 100 - 130 latach.
W Opolu brakowało budynków biurowych w najwyższym standardzie, dlatego inwestor postawił na klasę A i… wygrał. Dziś w tym budynku swoje biura mają między innymi „Coca-Cola”, „Capgemini Polska”, opolska Państwowa Inspekcja Pracy, a na powierzchniach handlowych „Aleja Wnętrz Artim” działają Studio Projektowania Kuchni i Wnętrz „Avangard”, „Halupczok Kuchnie i Wnętrza”, „Tucano Design” czy „Studio materacy”.