Filtry typu HEPA (High Efficiency Particulate Arrestors) mogą być określane jako filtry suche o zwiększonej powierzchni mające zdolność filtrującą nie mniejszą niż 99,97% dla cząstek mechanicznych o wielkości około 0,3 m.
Filtry HEPA zostały opracowane w czasie drugiej wojny światowej przez Komisję Energii Atomowej (Atomic Energy Commission). Zostały skonstruowane w celu usuwania radioaktywnych cząsteczek brudu z powietrza. Miały one w szczególnym stopniu chronić układ oddechowy człowieka. W dniu dzisiejszym filtry HEPA są wykorzystywane w takich dziedzinach jak: badania jądrowe, mikroelektronika, chemia, chirurgia, bioinżynieria, farmaceutyka, fotografika (produkcja filmów) w oddziałach dla ofiar poparzeń i wszędzie tam, gdzie koniecznie wymagane jest osiąganie maksymalnych zdolności filtracyjnych. Efektywność filtracyjna filtrów HEPA niewiele zmniejsza się wraz z ich starzeniem się w stosunkowo długich okresach eksploatacji sięgających 3-4 miesiące, a w niektórych przypadkach nawet rok.
Materiałem z jakiego mogą być zbudowane filtry HEPA są bardzo cieniutkie nitki włókna szklanego. Włókna te są następnie prasowane i w efekcie finalnym swą strukturą przypominają bibułę, która jest następnie układana wielowarstwowo tworząc ostateczny materiał filtracyjny.
Filtry HEPA nie zabijają bakterii ani też żadnych innych mikroorganizmów, chyba że zostały specjalnie nasączone substancją chemiczną, która ma temu służyć. Natomiast zastosowanie filtrów HEPA służy głównie organizmowi Człowieka i zapobiega:
• atakom astmy,
• przewlekłym katarom,
• skróceniu oddechu,
• bólom głowy,
• reakcjom alergicznym,
• problemom z chorobami zatok,
• wysuszaniu gardła i kaszlowi.
Powyżej przedstawione efekty poprawy warunków przebywania ludzi w pomieszczeniach uzyskuje się dzięki fitrom HEPA, które usuwają z powietrza: substancje chemiczne (np. formaldehydy), dymy (0,01 do 1,0 micro;m), małe cząsteczki kurzu (0,05 do 100,0 micro;m), roztocza (0,5 do 50,0 micro;m), zarodniki grzybów, pleśń (2,0 do 20,0 micro;m), pyłki roślin (5,0 do 100,0 micro;m). Możliwe jest częściowe eliminowanie bakterii (0,35 do 10,0 micro;m) i wirusów (0,03 do 0,45 micro;m).
Całkowity efekt eliminacji szeregu bakterii, wirusów, pleśni, roztoczy możliwy jest w przypadku zastosowaniu filtra typu BIOHEPA, w którym wykorzystywane jest katalityczne działanie tlenku tytanu. BIOHEPA jest filtrem enzymatycznym z wbudowanym generatorem jonów ujemnych. Generator taki wytwarzającym około 1,2 mln jonów ujemnych na 1 cm3 przepływającego powietrza.
Filtr BIOHEPA jest najnowszym produktem Mitsubishi Heavy Industries Ltd. i będzie dostępny w sprzedaży na polskim rynku od maja 2004 r.
Zobacz ulotkę - wersja dla Klientów detaliczych: plik pdf 761 kB
Zobacz ulotkę - wersja dla profesjonalistów: plik pdf 790 kB
Szczegóły: www.climasky.pl
Dystrybutor: Clima Polska

Komentarze

  • filtry hepa i czastki 0,3 m ?

    proponuje sprawdzac bardzo dokladnie poprawnosc tresci artykulu, poniewaz czaski 0,3 m dla filtrow hepa to jest zabojstwo. domyslam sie ze chodzilo o 0,3 um no ale nie wszyscy musza to wiedziec.

  • Azbest

    A co z pyłem azbestowym, czy taki filtr HEPA będzie skuteczny?