Amerykańska Agencja Ochrony Środowiska przyznała Trane CenTraVac™ nagrodę Best-of-the-Best Stratospheric Ozone Award za rok 2007.


WARSZAWA, 23 października 2007 – Odśrodkowy agregat chłodniczy Trane CenTraVac™ został wyróżniony prestiżową nagrodą Best of the Best Stratospheric Ozone Award, przyznawaną przez Amerykańską Agencję Ochrony Środowiska (U.S.EPA) za rok 2007.


Trane CenTraVac jest najbardziej energooszczędnym agregatem wody lodowej dużej wydajności, dostarczającym schłodzoną wodę użytkownikom największych centrów biznesowych, fabryk, uniwersytetów i innych kompleksów użyteczności publicznej w różnych częściach świata. Najbardziej prestiżowe z nich to między innymi: centrala firmy Credit Suisse w Nowym Jorku; Burj Tower w Dubaju, Zjednoczone Emiraty Arabskie - najwyższa wieża świata; Petronas Tower w Kuala Lumpur, Malezja; oraz centrala Amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska w Waszyngtonie,USA.
Przyznana nagroda stanowi odzwierciedlenie wpływu eksploatacji agregatów CenTraVac na ochronę powłoki ozonowej oraz ograniczenie efektu cieplarnianego na Ziemi. W uzasadnieniu przyznania nagrody EPA stwierdza, że „poprzez wprowadzenie licznych innowacji, Trane drastycznie zminimalizował wpływ odśrodkowych agregatów chłodniczych na środowisko naturalne. Uzyskano to poprzez wdrożenie technologii wykrywających i minimalizujących możliwości uwolnienia do atmosfery czynników chłodniczych stosowanych w procesie chłodzenia oraz dzięki rozwojowi technologii maksymalizujących wydajność energetyczną tych urządzeń.”
„Trane oraz CenTraVac kontynuują chlubna tradycję lidera na rynku HVAC, tak pod względem technologicznym, jak i w zakresie ochrony środowiska” – stwierdza EPA. Agencja Ochrony Środowiska doceniła także kreatywność rozwiązań Trane w zakresie „wdrażania technologii i strategii dążących do jak najlepszego zintegrowania systemów chłodzących z budynkami, w których są instalowane, a co za tym idzie – minimalizowania negatywnego ich wpływu na środowisko naturalne ze szczególnym uwzględnieniem ochrony warstwy ozonowej oraz redukcji efektu cieplarnianego”.
15 lat temu Trane CenTraVac zdobył nagrodę Stratospheric Ozone Protection za wdrożenie innowacyjnych rozwiązań w zakresie oszczędności energii zużywanej przez agregaty chłodnicze dużej wydajności oraz za nie mające sobie równych rozwiązania techniczne ograniczające emisję czynników chłodniczych do atmosfery. Od momentu otrzymania pierwszej nagrody, Trane utrzymuje niezmiennie pozycję lidera w zakresie technologii, pozwalających na ochronę środowiska poprzez wdrażanie innowacyjnych technologii w dziedzinie ogrzewania, chłodzenia oraz wentylacji.
Wiodące szczególnie na rynku amerykańskim, agregaty odśrodkowe Trane dużej wydajności używają czynnika R-123 pozwalając na ograniczenie negatywnego wpływu technologii na środowisko naturalne ze szczególnym uwzględnieniem wpływu na powłokę ozonową oraz redukcję efektu cieplarnianego.
Chłodziwa HCFC-123 są wyjątkowo korzystne dla środowiska naturalnego z powodu:
• minimalnego wpływu na efekt cieplarniany (wskaźnik GWP=76)
• niskiego ciśnienia operacyjnego, co minimalizuje ilość wycieku chłodziw do atmosfery (na poziomie poniżej 0,5% w skali rocznej)
• najkrótszy czas rozpadu w atmosferze spośród wszystkich stosowanych obecnie czynników chłodniczych w agregatach chłodniczych
• Najbardziej wydajny energetycznie agregat odśrodkowy, zużywający przy zastosowaniu opcji zarówno przy pełnym i częściowym obciążeniu do 13.5% energii mniej w porównaniu z maszynami konkurencji.


Trane, część rodziny American Standard Companies zajmuje się systemami i usługami klimatyzacyjnymi. Jest wiodącym, globalnym dostawcą systemów komfortu oraz kompleksowych rozwiązań dla budynków. Dostarcza serwis i części zamienne do energetycznie wydajnych systemów typu HVAC, systemów sterowania budynkami oraz rozwiązań wychodzących naprzeciw ścisłym potrzebom klientów handlowych, instytucjonalnych, przemysłowych i procesów aplikacyjnych. W 2006 roku firm Trane wygenerował 6,8 miliarda USD dochodu w globalnej sprzedaży z ponad 11,2 miliardów USD wygenerowanych przez American Standard Companies

Źródło: EAST SIDE Consulting GmbH