Sklepy, punkty skupu złomu i serwisy sprzętu elektrycznego będą zbierały od użytkowników stare pralki, lodówki i telewizory. W sejmowej komisji ochrony środowiska odbyło się pierwsze czytanie projektu nowelizacji ustawy z 29 lipca 2005 r. o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym (Dz. U. nr 180, poz. 1495 z późn. zm.).
Ministerstwo Środowiska proponuje by również skupy złomu i serwisy naprawcze sprzętu RTV i AGD zbierały stare urządzenia elektryczne. Polska, zgodnie z rygorami unijnymi, musi zbierać rocznie 4 kg zużytego sprzętu w przeliczeniu na jednego mieszkańca.
Jak mówi Grzegorz Skrzypczak, prezes organizacji odzysku Elektroeko, gdyby przyjąć założenie, że szacunki ze skupów złomu są zbliżone do prawdy, to nie powinniśmy mieć większych problemów ze spełnieniem tego wymogu. – Warunek jest jeden, skupy złomu muszą przestać przyjmować wycofywany sprzęt bez jakiejkolwiek rejestracji - dodaje. Projekt ustawy przewiduje też kary za demontowanie sprzętu poza specjalistycznymi zakładami przetwarzania.
Za wyrzucenie na śmietnik starej lodówki czy telewizora będzie groziło od 2 tys. zł do 100 tys. zł
Sprzedawca będzie teraz musiał uwidocznić w cenie koszt późniejszego recyklingu sprzętu RTV i AGD, aby klient wiedział, za co dokładnie płaci i co się składa na ostateczną cenę produktu.
Projekt został skierowany do dalszych prac w podkomisji.

Źródło: Gazeta Prawna