Białostocka spółka Barter rozszerza zakres działalności. Umożliwi to najnowsza inwestycja – profesjonalna linia do pakowania w worki i ważenia węgla. Dzięki niej Barter rozszerzy asortyment sprzedawanego opału i dotrze bezpośrednio do klientów detalicznych.

Barter wchodzi w detal
Import i dystrybucja węgla jest jednym z głównych przedmiotów działalności spółki. Sprzedawany przez Barter węgiel (zarówno miał węglowy jak i węgle grube) doskonale nadaje się do spalania w instalacjach przemysłowych, jak również w małych kotłowniach przydomowych. Dotychczas Barter sprzedawał węgiel luzem, w ilościach hurtowych, jako produkt masowy.
Nowa inwestycja rozszerzy asortyment spółki o węgiel konfekcjonowany i pozwoli na uruchomienie nowych kanałów dystrybucji. Pakowany w worki opał trafi bezpośrednio do odbiorców detalicznych lub do dystrybutorów, dostarczających węgiel do tych klientów, do składów opałowych i detalicznych sieci handlowych.
Jeszcze w tym roku, w swoim terminalu w Sokółce, Barter rozpocznie konfekcjonowanie ekogroszku, czyli uszlachetnionego produktu węglowego, przeznaczonego do produkcji energii cieplnej w kotłach ekologicznych w tym kotłach z paleniskiem retortowym. Nowa linia umożliwi mechaniczne pakowanie ekogroszku w szczelnie zgrzane, wygodne worki o wadze 25 kg każdy. Eco Power, bo tak nazywał się będzie nowy produkt, to opał ekologiczny, o niskiej zawartości siarki i dużej kaloryczności. Foliowe opakowanie, wyposażone w system łatwego otwierania zapewni wygodne i higieniczne składowanie, komfort użytkowania i utrzymanie parametrów opału (brak efektu wietrzenia).
Zamontowana w sokólskim terminalu linia będzie w stanie w ciągu godziny zapakować w worki 10 ton węgla. W podobne systemy pakująco – ważące spółka zamierza wyposażyć pozostałe swoje składy węgla, m.in. w Ostrowach koło Kutna.
Eco Power to jedynie pierwszy krok Barteru w kierunku konfekcjonowania węgla.
- Docelowo zamierzamy sprzedawać w pojedynczych opakowaniach trzy produkty o różnym poziomie cenowym i jakościowy – mówi Grzegorz Dworakowski, dyrektor ds. rozwoju w Barter S.A. - Eco Power to półka średnia; na początku przyszłego roku zaś chcemy wprowadzić do sprzedaży konfekcjonowany produkt o nazwie Krzesimir, czyli najwyższy gatunek węgla, a w okolicach przyszłorocznego sezonu grzewczego – także tańszy węgiel o niższych parametrach.
Barter przewiduje, że roczna wartość przychodów ze sprzedaży węgla konfekcjonowanego wyniesie ok. 70 mln. zł.

Źródło: ''