Ograniczenia strat energii dla wielu z nas jest przede wszystkim istotne z finansowego punktu widzenia. W końcu mniejsze straty to też mniejsze zużycie energii, a to przekłada się bezpośrednio na wysokość naszych rachunków. Jednak jest jeszcze drugi, nie mniej ważny aspekt, a mianowicie ekologia. Rosnące zapotrzebowanie na energię wymusza stałe zwiększanie jej produkcji oraz, w konsekwencji, coraz to większe obciążenie dla środowiska naturalnego poprzez wzrost emisji gazów cieplarnianych. Dlatego też tak istotne jest, by wyprodukowana już energia została jak najlepiej spożytkowana. I choć całkowite wyeliminowanie strat energii jest fizycznie niemożliwe, to jednak znaczne ich ograniczenie może mieć kolosalne znaczenie zarówno dla nas jak i dla środowiska.

Bądź przyjazny środowisku, czyli izolacje a kwestia ekologiczna
Chroń swoją energię

Jednym z podstawowych sposobów utrzymania energii cieplnej jest odpowiednie zaizolowanie domu. Składa się na to zarówno jego ocieplenie (najczęściej styropianem) jak i wymiana okien i drzwi na bardziej szczelne. Jest to bardzo istotne, ponieważ w ten sposób możemy wyeliminować punkty, przez które energia cieplna dosłownie wycieka z naszego domu. Odpowiednie okna i drzwi a także prawidłowa izolacja budynku sprawi, że ciepło, które ma służyć ogrzaniu domowników zostanie wewnątrz, a my, mimo przykręconych kaloryferów, będziemy mogli cieszyć się komfortem nawet w zimne dni.
Jednak odpowiednie zabezpieczenie budynku to nie wszystko. W przypadku energii cieplnej największą bolączką są bowiem jej straty występujące podczas przesyłu. I nie ma znaczenia, czy mówimy tu o rozległej sieci centralnego ogrzewania czy też o rurach łączących znajdujące się na dachu kolektory słoneczne ze zbiornikiem. Różnica temperatur pomiędzy przesyłanym czynnikiem grzewczym a otoczeniem zawsze prowadzi do spontanicznej ucieczki energii. Dlatego też, by zoptymalizować działanie instalacji grzewczej, należy użyć odpowiednich otulin izolacyjnych uniemożliwiających bezproduktywną ucieczkę ciepła. Oczywiście, w przypadku rozległych, miejskich sieci centralnego ogrzewania raczej niewiele możemy zrobić, jednak nawet jeśli ograniczymy się tylko i wyłącznie do naszego domu, to wpływ zarówno na środowisko jak i na naszą kieszeń może być znaczny.
W odpowiednim zabezpieczeniu instalacji grzewczej pomóc nam mogą elastyczne otuliny izolacyjne, takie jak na przykład Armaflex AC czy HT/Armaflex firmy Armacell, które stworzą znakomitą barierę zatrzymującą ciepło. Dzięki bardzo dużej tolerancji temperaturowej oraz bardzo niskiemu współczynnikowi przenikania ciepła doskonale nadają się do izolacji nawet bardzo gorących rur. „Otuliny Armaflex AC oraz HT/Armaflex zostały stworzone z myślą o rurach, wypełnionych czynnikiem grzewczym o bardzo wysokiej temperaturze. Dzięki swoim doskonałym parametrom bardzo skutecznie minimalizują one straty energii, jakie mogą wystąpić podczas transportu ciepła w naszych domach. Dodatkowo, ich wysoka elastyczność sprawia, że ich montaż jest wyjątkowo prosty, nawet w przypadku instalacji o skomplikowanym kształcie.” – mówi Jarema Chmielarski, dyrektor obsługi technicznej rynku z firmy Armacell.

Nie tylko ciepło

Izolacja termiczna odgrywa bardzo istotną rolę nie tylko w przypadku instalacji grzewczych bądź dystrybuujących ciepłą wodę. Odpowiednie zabezpieczenie systemów chłodniczych oraz klimatyzacyjnych również pozwoli nam zapewnić im optymalne warunki pracy, a tym samym zmniejszyć ich obciążenie i zużycie energii. I choć w tym przypadku mamy do czynienia z problemem odwrotnym, czyli nie ochładzaniem a ogrzewaniem czynnika płynącego w rurach, to rozwiązać możemy go w taki sam sposób. „Elastyczne izolacje bazujące na spienionym kauczuku syntetycznym, takie jak AF/Armaflex oraz HT/Armaflex S, mogą służyć równie dobrze do izolacji rur z ciepłą wodą jak i do systemów chłodniczych i klimatyzacyjnych. Ich niska przewodność ciepła oraz duży zakres tolerancji temperaturowej zapewnią wysoki stopień izolacji w obu przypadkach. Dodatkowo, otulina HT/Armaflex S posiada bardzo dobrą odporność na warunki atmosferyczne, promieniowanie UV oraz uszkodzenia mechaniczne. Dzięki temu doskonale nadaje się do zabezpieczenia znajdujących się na zewnątrz budynku rur instalacji solarnych.” – mówi Jarema Chmielarski z firmy Armacell.
Zatrzymanie wysokiej dynamiki wzrostu zapotrzebowania na energię jest w dzisiejszych czasach kwestią priorytetową – zarówno z punktu widzenia ekonomicznego jak i ekologicznego. W przypadku sektora energetycznego, w głównej mierze opartego na paliwach kopalnych, wiąże się to bowiem nie tylko z coraz szybszym wyczerpywaniem zasobów naturalnych planety, ale i ze zgubnym wpływem na otaczające nas środowisko. Zapewnienie odpowiedniej izolacji termicznej zarówno w przypadku instalacji grzewczych jak i chłodniczych, pozwala zoptymalizować ich wydajność oraz w konsekwencji zminimalizować ich zapotrzebowanie na energię. „Firma Armacell od jakiegoś czasu angażuje się w prace mające na celu zmniejszenie emisji CO2. Przeprowadzone badania udowodniły, że zastosowanie odpowiedniej izolacji pozwala na osiągnięcie znacznych oszczędności energii, co w dzisiejszych czasach jest wyjątkowo ważne. Co więcej, również proces produkcji otulin nie obciąża znacznie środowiska, bowiem cały nakład energetyczny zużyty do jej wytworzenia zwraca się już po 50 dniach jej użytkowania. Sprawia to, że z ekologicznego punktu widzenia, wymiana izolacji jest jedną z najlepszych możliwych inwestycji.” – mówi Jarema Chmielarski z firmy Armacell

Firma „Armacell” swoje początki datuje na rok 1860, kiedy to powstała spółka – matka „Armstrong Cork”, późniejsza „Armstrong World Industries”. W 1959 firma podbija rynek chłodniczy i klimatyzacyjny, innowacyjnym produktem o nazwie Armaflex – elastyczną, profesjonalną izolacją o rewolucyjnych właściwościach na bazie elastomerów. Rok później Armstrong zakłada oddział w Niemczech, gdzie w 1965 roku rozpoczyna się produkcja Armaflexu. Następne dekady upływają pod znakiem kolejnych sukcesów w branży izolacyjnej. Powstaje Tubolit – elastyczna pianka o zamkniętej strukturze komórkowej na bazie polietylenu oraz Okabell – system metalowych osłon zabezpieczających izolację. W 2000 roku efektem wykupu działu „Armstrong World Industries” zajmującego się izolacjami, powstaje „Armacell”. W 2006 roku „Armacell” przystąpił do inicjatywy ONZ o nazwie „UN Global Compact” dotyczącej odpowiedzialnego biznesu kierującego się 10 zasadami z zakresu praw człowieka, praw pracowniczych, ochrony środowiska i przeciwdziałania korupcji. Obecnie „Armacell” specjalizuje się w produkcji izolacji, oferując najbardziej kompletną i kompleksową gamę elastycznych wyrobów do izolacji termicznej, akustycznej, antyroszeniowej i ochronnej przeznaczonych do instalacji grzewczych, chłodniczych, klimatyzacyjnych, wentylacyjnych, sanitarnych i przemysłowych, stając się jednocześnie światowym liderem w tej dziedzinie. „Armacell' posiada sprawdzone rozwiązania służące do wydajnego ograniczania strat energii, ochrony instalacji układanych w budynkach oraz poprawy komfortu akustycznego. Priorytetem firmy jest solidność, niezawodność i najwyższa jakość oferowanych wyrobów, poparta prawie 150–letnim doświadczeniem na rynku izolacji. Ponad 20 fabryk na całym świecie wraz z trzecią co do wielkości w Środzie Śląskiej, ekipa wysoko wykwalifikowanych przedstawicieli handlowych oraz doskonały serwis, świadczą nie tylko o znakomitym profesjonalizmie, ale również o szczególnej dbałości o zadowolenie użytkowników i reputację firmy na rynku izolacji technicznych.
Źródło: ''