W dniach 12 - 16 listopada 2012 odbędzie się międzynarodowe spotkanie rządów w Genewie na którym zostanie rozważone rozszerzenie protokołu montrealskiego do stopniowego wodorofluorowęglowodoru (HFC).

Rząd australijski i Australijskie Stowarzyszenie Chłodnicze (reprezentujące przemysł chłodniczy) wspierają chętnych do udziału w spotkaniu. Jednakże Chiny i Indie i Brazylia były przeciwne organizowaniu spotkania zwłaszcza że wniosek co roku zostaje przedłożony do rozpatrzenia.

Montreal Protocol został pierwotnie opracowany w celu zaprzestania korzystania z freonu (CFC), który wpływa bardzo niekorzystnie na już zubożałą warstwę ozonową. Stało się tak, że CFC został zastąpiony przez HFC. Co później niestety się okazało, że HFC jest szkodliwy dla środowiska gazów cieplarnianych.

USA, Australia i kraje UE poparły rozszerzenie zakazu na HFC.

Tim Edwards, Prezes Stowarzyszenia Chłodnictwa Australii powiedział, że australijskie przedsiębiorstwa są w czołówce państw opracowujących rozwiązania aby wymienić HFC.

"Australijskie firmy są gotowe wnieść do chłodnictwa naturalne rozwiązania dostępne w celu Protokołu Montrealskiego kierowanego fazie HFC z" Pan Edwards powiedział.

Według Australijskiego Stowarzyszenia Chłodnictwa, udział HFC na globalne ocieplenie szybko rośnie, a może nawet wzrosnąć od 2010 do 2050 roku do 14% - 27% wówczas wzrośnie wpływ ocieplenia CO2.

Tymczasem australijscy Zieloni złożyć wniosek, który przeszedł w Senacie w ubiegłym tygodniu, twierdząc, że rząd australijski nie dawał poparcia dla zakazu HFC.

"Musimy również użyć dyplomatycznej siły do pracy z rządami Indii, Chin i Brazylii, aby nakłonić ich do zaprzestania blokowania dyskusji i uzgodnień," australijscy Zieloni Lider Senator Christine Milne powiedział.

Coca-Cola Company już zobowiązała się do zniesienia wszelkich HFC z jej nowych automatów do 2015 roku. Wcześniej australijski raport Food News zauważył, że Coca-Cola Company powiedział, że będą używać ich do zagregowanego popytu i zachęcić podaż jako sposób przyspieszenia przejścia na HFC.

Z grupy przemysłowej, takiej jak Coca-Cola i australijskie Stowarzyszenie Chłodnictwa silnie działa ruch związany z HFC. Niektórzy jednak twierdzą, że Australijscy Zieloni byli zwolennikami zamiast liderów w tej sprawie w zeszłym tygodniu.