Restauracja krakowskiego hotelu Francuski wyróżniona za dobrą jakość powietrza

Kraków, 13 marca 2002 r. - Jeszcze pięć lat temu restauracja hotelu Francuski miała najlepszą wentylację w rejonie Rynku Głównego. Dziś nie najnowsze już urządzenia wymagają modernizacji, ale nadal jakość powietrza w lokalu jest dużo lepsza niż w wielu innych niedawno otwartych lokalach. Potwierdza to certyfikat lokalu z dobrą atmosferą nadany przez pięć stowarzyszeń działających w programie "AURA - lokal z dobrą atmosferą". Restauracja hotelu Francuski jest po Karczmie Pod Blachą drugim krakowskim lokalem wyróżnionym tym certyfikatem.
Hotel Francuski, położony w bezpośrednim sąsiedztwie Bramy Floriańskiej, należy do sieci Orbis. Restauracja znajduje się na parterze. W dwóch salach restauracyjnych może jednocześnie przebywać 56 gości. Wyróżniona wentylacja mechaniczna powstała w 1991 r. Sześć lat później została wyposażona w urządzenie chłodnicze japońskiej firmy Daikin. Wtedy hotel Francuski miał jedną z pierwszych wentylacji z chłodzeniem w rejonie Rynku Głównego. Turyści latem, chętnie jadali tu francuskie i polskie potrawy, poszukując wytchnienia i chłodu. Nadal, w gorące dni temperatura w lokalu jest o ok. 6oC niższa od temperatury zewnętrznej.
Wentylację założono bez kucia ścian i zamykania lokalu, wykorzystując istniejące kanały wentylacyjne. Wentylatory znajdują się w piwnicy, a czerpnia powietrza na dachu. Agregat chłodniczy zawieszono na ścianie w bramie budynku. Powietrze jest nawiewane i wyciągane poprzez kratki wentylacyjne. Przyjęte rozwiązania pozwalają zapewnić w sali restauracyjnej od 30 do 50 m³/h na osobę, co jest zgodne z zaleceniami programu "AURA - lokal z dobrą atmosferą".
„W planach mamy modernizację restauracji, a przy okazji wymianę urządzeń i dalsze usprawnienie systemu wentylacyjnego” - powiedział Jakub Adamowicz, dyrektor hotelu Francuski.
Celem programu "AURA - lokal z dobrą atmosferą" jest promocja świeżego powietrza w lokalach gastronomicznych oraz pomoc restauratorom w budowie i modernizacji wentylacji. Programowi patronuje pięć stowarzyszeń z branży gastronomicznej i instalatorskiej: Polska Izba Gospodarcza Restauratorów i Hotelarzy, Wielkopolska Izba Gastronomii, Polskie Zrzeszenie Hoteli, Polska Korporacja Techniki Sanitarnej Grzewczej Gazowej i Klimatyzacji oraz Polskie Zrzeszenie Inżynierów i Techników Sanitarnych. Partnerami programu są Philip Morris Polska SA oraz wortal internetowy www.wentylacja.com.pl.
Restauratorzy i hotelarze zainteresowani skorzystaniem z pomocy programu "AURA - lokal z dobrą atmosferą" uzyskują dostęp do projektantów oraz firm współpracujących z programem: VBW Clima Engineering, Wolf - Technika Grzewcza, Trane Polska, Ventra Clima i Halton. Sprzęt wentylacyjny kupowany w ramach programu jest od 7 do 15% tańszy od cen katalogowych. Lokale, które już dziś posiadają dobre systemy wentylacyjne mogą ubiegać się
o certyfikat programu "AURA - lokal z dobrą atmosferą" i specjalne oznakowanie.

Dodatkowych informacji udziela:
Andrzej Godewski, Gravis PR
tel. (22) 552 70 86, 0605 439 458
fax (22) 828 83 20
email: andrzej_godewski@wunderman.com

O programie: "AURA - lokal z dobrą atmosferą"