Kiedy mamy do czynienia z projektowaniem instalacji, zarówno chłodniczej, klimatyzacyjnej jak i grzewczej, nie możemy zapomnieć o odpowiednich elementach mocowań rur do ścian czy sufitu. Należy pamiętać o tym, ponieważ właśnie w takich miejscach powstają mostki ciepła, przy których uzyskujemy największą stratę ciepła lub kondensację wilgoci.Dzięku systemom mocowania Armafix X firmy Armacell uniknąć możemy takich problemów.

Armafix X firmy Armacell czyli nowy wymiar mocowań
Jednym z podstawowych wymogów, jakie musi spełniać optymalnie zaprojektowana izolacja, jest jej ciągłość na całej długości rury. W tym celu stosuje się elastyczne otuliny na bazie spienionego kauczuku, które pozwalają zabezpieczyć instalacje o nawet najbardziej skomplikowanych kształtach. Co jednak z miejscami, w których rury muszą zostać zamocowane do ściany lub sufitu? Metalowe obejmy stanowią przecież doskonały przewodnik energii cieplnej pomiędzy rurą a ścianą, co powoduje obniżenie sprawności instalacji. Tego typu zjawisko nazywamy mostkiem cieplnym, a jego zignorowanie może prowadzić do dalszych, często fatalnych w skutkach konsekwencji. Aby zapobiegać tego typu problemom, firma Armacell wprowadziła nowy system mocowań Armafix X, który znakomicie sobie z nim radzi.


Armafix X – izolacja bez przerwy

Armafix X firmy Armacell jest lekkim i nowoczesnym systemem mocowań, stworzonym z myślą o instalacjach klimatyzacyjnych, sanitarnych i grzewczych, zabezpieczonych otulinami ze spienionego kauczuku, w szczególności Armaflex XG oraz Armaflex ACE. Pozwala on zabezpieczyć punkty mocowania instalacji rurowych, eliminując mostki termiczne, jakie mogą wystąpić w tych miejscach. Opatentowana, ultralekka konstrukcja uchwytów Armafix X firmy Armacell składa się z elementów nośnych zapobiegających nadmiernemu ściskaniu otuliny przez obejmę oraz z warstwy wykonanej z pianki kauczukowej Armaflex XG. Dzięki zastosowaniu materiału o bardzo niskiej przewodności ciepła oraz wysokiemu współczynnikowi oporu przeciw dyfuzji pary wodnej, system ten stanowi istotny element prawidłowo wykonanej izolacji termicznej i przeciwroszeniowej, zabezpieczając rury oraz uchwyty przed zjawiskiem skraplania się wilgoci zawartej w powietrzu. Zjawisko to bardzo często występuje przy źle zabezpieczonych instalacjach chłodniczych bądź klimatyzacyjnych, powodując powstawanie nieestetycznych zacieków, bądź wręcz kapanie wody w miejscach, gdzie ciągłość izolacji została przerwana. Jest to o tyle niebezpieczne, że zbierająca się wilgoć może powodować namakanie ścian, a tym samym prowadzić do rozwoju grzybów i pleśni. Dodatkowo, dzięki swojej unikalnej konstrukcji, Armafix X firmy Armacell zapobiega również zbytniemu ściśnięciu otuliny przez obejmę, co zawszw powoduje punktowe obniżenie parametrów izolacyjnych.


Warto również zauważyć, że Armafix X firmy Armacell jest wyrobem bezpiecznym oraz bardzo łatwym w montażu. Izolacja Armaflex XG, która pełni rolę izolatora termicznego, jest bowiem sprawdzonym materiałem izolacyjnym, a dzięki warstwie samoprzylepnej, instalacja uchwytu na rurze jest szybka i bezproblemowa. Co więcej szeroka gama dostępnych rozmiarów, znacznie ułatwia dobór najlepszego rozwiązania dla naszej instalacji.


Miejsca mocowania rur do ściany, to punkty bardzo newralgiczne. Niestety, fakt ten jest bardzo często bagatelizowany podczas projektowania i montażu izolacji, co w konsekwencji sprzyja powstawaniu mostków termicznych lub miejsc, gdzie nadmiernie ściśnięta otulina nie działa
z optymalną sprawnością. System uchwytów Armafix X firmy Armacell pozwoli zamontować rury
w sposób, który zapewni instalacji odpowiednie mocowanie, prawidłową izolację na całej długości,
a nam da pewność, że nie będziemy mieć problemów z uciekającą energią, zaciekami lub cieknącą wodą.