Alnor przedstawia: Wentyle 3.2 - nową wersję bezpłatnego programu, służącego do projektowania instalacji wentylacyjnych.


Najnowsza wersja programu WENTYLE 3.2 zawiera szereg udogodnień zarówno dla projektantów, jak i dla firm wykonawczych. Wersja 3.2 m.in. umożliwia zliczanie powierzchni blachy, tworzenie specjalnych zestawień (np. z rozbiciem na kolumny, wg KNR) i zawiera nową bazę kształtek i kanałów owalnych.

Biblioteka elementów SPIROVAL®system – zawierająca bazę kanałów i kształtek o przekroju owalnym. Wykonywane są na bazie okrągłych kanałów poddanych spłaszczeniu, a w kolejnej operacji rozciągnięciu. Proponowane wymiary mają wysokości od 152 mm do 508 mm i szerokości od 520 mm do 1790 mm oraz odpowiadają w swym obwodzie kanałom okrągłym. System oprócz kanałów zawiera kolana wertykalne i horyzontalne, złączki, nakładki siodłowe, przepustnice oraz redukcje, które wykonywane są również jako przejścia na kanał okrągły lub prostokątny.

Program wykonuje zestawienie podstawowych elementów prostokątnych z obmiarem ich powierzchni blachy. Elementy te liczone są wg wytycznych normy DIN 18379, gdzie możliwe jest nadanie parametru zaokrąglania małych kanałów i kształtek w celu dokładnej ich wyceny.

Program dzieli kanały i kształtki na przedziały średnic (do 100 mm, do 200 mm, do 300 mm itd.) oraz przedziały obwodów (do 400 mm, do 600 mm, itd.) Powstaje dzięki temu zestawienie sum powierzchni rozwinięć potrzebne do kosztorysów sporządzanych na potrzeby przetargów. Wytyczne opisywanego typu zestawienia pochodzą z Katalogu Nakładów Rzeczowych Nr 2-17.

Dzięki exportowi technologicznemu możliwe jest kierowanie specyfikacji elementów bezpośrednio wręcz na maszyny produkcyjne. Dzięki czemu posiadamy oszczędność czasu obróbki specyfikacji oraz wyeliminowanie do minimum możliwości pomyłki przy kierowaniu specyfikacji do produkcji. Oszczędności wynikające z takiego systemu działania wpływają bezpośrednio na koszt zakupu przez zamawiającego.
Nową wersję bezpłatnego programu (nakładki CADowskiej) WENTYLE 3.2PL pod AutoCADa oraz WENTYLE 3.2PL IC pod BricsCada/IntelliCADa można pobrać ze strony www.tomicad.pl.
WENTYLE to aplikacja pracująca w środowisku AutoCAD i IntelliCAD wspomagająca rysowanie i obliczenia instalacji wentylacyjnych Program jest bezpłatny. WENTYLe zwiera bazy producenckie firm Alnor Systemy Wentylacji (kanały wentylacyjne), BH-Res (kanały went. z płyt Climaver), Dospel (wentylatory, kratki, kanały plastikowe), Flakt Bovent (nawiewniki, klapy p.poż). Najnowsze wersje programu WENTYLE są udostępnione do pobrania na stronie www.tomicad.pl. Na stronie tej do pobrania także krótkie filmy o działaniu programu, poza tym instrukcje i inne niezbędne informacje.