AlfaNova 400 – kompaktowy wymiennik ciepła dla schładzaczy amoniakalnych.AlfaNova 400 firmy Alfa Laval jest najnowszym, kompaktowym płytowym wymiennikiem ciepła przeznaczonym do pracy w amoniakalnych układach chłodniczych, głównie w schładzaczach (chillerach). Jego płyty łączone są stalą kwasoodporną.
AlfaNova 400 charakteryzuje się bardzo wysokim współczynnikiem wymiany ciepła oraz bardzo wysoką odpornością na znaczne zmiany ciśnienia roboczego, gdyż wymiennik ten jest produkowany z wykorzystaniem nowej metody łączenia metali – AlfaFusion. AlfaFusion umożliwia zastosowanie stali kwasoodpornej jako materiału zarówno samych płyt, jak i "lutu". Dzięki temu wymiennik jest hermetycznie zamknięty i odporny na korozję.
Obecne na rynku schładzacze amoniakalne przeważnie zajmują dużą powierzchnię instalacyjną, m.in. ze względu na konstrukcję stosowanych kasetowych wymienników ciepła (długa rama ze śrubami ściskającymi pakiet płyt). Dzięki wykorzystaniu AlfaNova 400 ta sytuacja może się zmienić, gdyż wymiennik ten ma niezwykle zwartą konstrukcję w porównaniu z osiąganą wydajnością energetyczną.
Wymiennik płytowy AlfaNova 400 może być stosowany w schładzaczach amoniakalnych o wydajnościach chłodniczych do 1000 kW.