Przepisy i wymogi dotyczące systemów monitoringu stają się coraz bardziej restrykcyjne. W związku z tym pojawiają się coraz częściej pytania o systemy monitoringu mikroklimatu. Z początkiem roku 2009 KIMO Instruments wprowadzi na rynek polski, nowy system AKIVISION, który stworzono w celu usprawnienia procesu kontroli parametrów fizycznych powietrza w takich miejscach jak: magazyny żywności, chłodnie, zamrażalnie, czyste pomieszczenia, centra logistyczne, hale produkcyjne, szklarnie czy serwerownie. System będzie pozwalał na konfigurację, nagrywanie oraz wyświetlanie wyników, przesłanych z przetworników w czasie rzeczywistym.


System AKIVISION, bazuje na 4 głównych funkcjach:
● konfiguracja urządzeń i modułów,
● przetwarzanie uzyskanych wielkości przez zestawienia, analizy i wydruki,
● wyświetlanie graficzne i synoptyczne całej sieci w czasie rzeczywistym,
● eksportowanie wyników w formacie tekstowym do wyszukiwania i analizowania w innych programach.

Rys. 1. System monitoringu mikroklimatu Akivision
- łatwa instalacja, efektywny monitoring kondycji ruchów powietrza
w czystych i zimnych pomieszczeniach.

Program dostępny jest w dwóch wersjach - AKIVISION-A oraz AKIVISION-E. Wersja A pozwala na pełną konfigurację i modyfikację zainstalowanych urządzeń, natomiast wersja E, stworzona jest tylko i wyłącznie do wyświetlania i eksportowania danych. Oprogramowanie typu E nie pozwala na wprowadzanie żadnych modyfikacji, co jest zabezpieczeniem przed ingerencją w systemie przez osoby trzecie.
W skład sytemu wchodzą następujące elementy:
● przetworniki parametrów powietrza KIMO klasy 200 i 300,
● moduły łączące przetworniki klasy 200 z przetwornikami klasy 300,
● moduły łączące przetworniki klasy 300 z komputerem,
oraz oczywiście miejsce gromadzenia danych – komputer.

Rys. 2. Możliwość łączenia urządzeń w sieci.
Konwertery ML 100 oraz ML 120 są odpowiedzialne za sygnał łączący PC
(RS232 dla ML 100, USB dla ML 120) po trybie Modus (RS 485) z pozostalymi urządzeniami.
Konwertery MD odpowiedzialne są za włączenia przetworników klasy 200
i sond temperaturowych w sieć.

W momencie rozlokowanie wszystkich przetworników na obiekcie, możemy przejść do ich konfiguracji, która odbywa się za biurka administratora sieci. Postępując zgodnie z instrukcją, prowadzeni jak „małe dziecko za rękę” wykonujemy poszczególne polecenia, które wyświetlają się w kolejności na ekranie monitoru. Po skonfigurowaniu urządzeń, czyli po nadaniu im określonych zakresów pomiarowych, progów alarmowych i przekaźników, przechodzimy do oprawy graficznej. Wprowadzając plan obiektu, lokalizujemy miejsca instalacji przetworników, nadając im wybrane przez nas grafiki i symboliki. Od tego momentu, pozostaje nam już tylko podgląd sieci oraz raportowanie zapisanych danych według obowiązującego protokołu. Podglądu systemu możemy dokonywać na wyświetlaczach graficznych lub synoptycznych, różniących się między sobą wykorzystywaną grafiką ale to już tzw. detale.
O ile sama konfiguracja czy rozplanowanie rozmieszczenia poszczególnych urządzeń na obiekcie, może sprawić jakieś problemy, o tyle sama obsługa systemu jest banalnie prosta. Całość jest kontrolowana z jednego miejsca gdzie na lokalnym komputerze został zainstalowany program. Stad administrator albo osoba wyznaczona do kontroli wskazań urządzeń śledzi zapisywane wyniki a następnie według własnych potrzeb przetwarza je.

Rys. 3. Wyświetlacz graficzny i synoptyczny - system można monitotować
za pomocą wyświetlacza synoptycznego, który obrazuje lokalizaje
poszczególnych urządzeń i alarmów na obiekcie lub korzystając
z zestawień mierzonych wartości w tabelach i na wykresach.

System jest przystosowany do pracy wszędzie tam gdzie istnieje konieczność monitoringu i kontroli mikroklimatu wewnątrz pomieszczeń. Ograniczeniami instalacji są tylko warunki pracy samych przetworników i ich zakresy pomiarowe. Sieć znajduje zastosowanie w takich miejscach jak: magazyny żywności, chłodnie, zamrażalnie, czyste pomieszczenia, centa logistyczne, hale produkcyjne, szklarnie czy serwerownie.
Podsumowując AKIVISION to łatwa instalacja, efektywny monitoring kondycji ruchów powietrza we wszelkiego typu pomieszczeniach.
Autor: Katarzyna Gowin - Sales Manager KIMO aereco wentylacja
Źródlo: Chlodnictwo&Klimatyzacja nr 01-02/2009