„Akademia Komfortu i Bezpieczeństwa w budynkach” to nowa inicjatywa edukacyjna krakowskiej firmy Smay, przygotowana we współpracy z firmami Belimo, Elacompil, Kliweko i Venture Industries oraz przedstawicielami środowiska akademickiego. Dzięki serii dwudniowych ogólnopolskich seminariów (Kraków, Warszawa, Gdańsk, Poznań, Wrocław i Katowice) projektanci z całej polski będą mieli możliwość zapoznania się z inteligentnymi rozwiązaniami w systemach wentylacyjnych.


Seminaria Akademii Komfortu i Bezpieczeństwa w budynkach (2-3 czerwca 2009 w Krakowie i 25-26 czerwca 2009 w Warszawie) koncentrowały się na dwóch elementach nowoczesnej instalacji wentylacyjnej: systemach VAV oraz innowacyjnych pomysłach zastosowanych w instalacjach wentylacji ppoż. i wentylacji bytowej).
Podczas pierwszego dnia wykłady odbywały się pod hasłem: „Systemy VAV - inteligentne rozwiązania HVAC dla nowoczesnych budynków”.
Organizatorzy postawili na praktyczne aspekty projektowania i wykonawstwa, zapraszając jako wykładowców doświadczonych pracowników akademickich i najbardziej cenionych przedstawicieli firm.
Zgodnie z zainteresowaniami projektantów, ważnym tematem były popełniane błędy projektowe. Zagadnienie to przedstawił w Krakowie - doc. Jerzy Makowiecki (Politechnika Warszawska) a w Warszawie dr inż. Jacek Hendiger (Politechnika Warszawska, współautor poradnika „Systemy VAV”). Ważnych informacji dotyczących kryteriów doboru regulatorów VAV, dostarczył drugi współautor poradnika, Wiesław Sudoł z firmy Smay. Współpracująca, również przy tworzeniu poradnika firma Belimo (Ryszard Buczek w Krakowie i Paweł Soboń w Warszawie) zajęła się problemem automatyki i sterowania, na przykładzie swoich zaawansowanych technicznie produktów. Problematykę źródeł chłodu w systemach klimatyzacyjnych z uwzględnieniem systemów VAV przedstawił Bartłomiej Adamski, używając jako przykładów produktów firmy Kliweko. W podsumowaniu doświadczony projektant Sławomir Sawicki z firmy POL-CON omówił wady i zalety najczęściej stosowanych rozwiązań HVAC w budynkach, ze szczególnym naciskiem na ekologię i oszczędność energetyczną budynków.
Drugiego dnia wykłady pod wspólnym szyldem: „Innowacyjne rozwiązania ochrony ppoż. w systemach wentylacji ogólnej i pożarowej” pozwoliły zapoznać się z aktualną problematyką prawa i najnowszych technologii. Dariusz Ratajczak (Autor przepisów w GUNB) przedstawił najnowsze zmiany wprowadzone w prawie polskim dotyczące przepisów pożarowych oraz nakreślił wpływ tych zmian na bezpieczeństwo budynków i ich użytkowników. Jerzy Ciszewski (ITB) zajął się problematyką dotyczącą sterowania urządzeniami ppoż.: obwodami instalacji alarmu pożarowego, oświetlenia awaryjnego, łączności, jak również konfiguracji sterowania urządzeniami przeciwpożarowymi. Dr inż. Grzegorz Kubicki (Politechnika Warszawska) przedstawił nowatorski system nadciśnieniowego zabezpieczenia przed zadymieniem pionowych dróg ewakuacyjnych oraz przedsionków pożarowych: Safety Way.
Szczególną uwagę zwrócił na przepisy prawa, założenia techniczne systemu oraz jego niewątpliwe zalety w porównaniu do innych stosowanych obecnie rozwiązań.
Grzegorz Sypek (Smay) przedstawił jeden z innowacyjnych produktów firmy (regulator łączący funkcję klapy ppoż. odcinającej do wentylacji ogólnej z funkcją regulatora zmiennego przepływu VAV). O produktach wentylacji ppoż. mówili również Artur Hański i Paweł Sobiech, przedstawiając nowoczesne wentylatory oddymiające firmy Venture Industries, omówili ich techniczne parametry; Krzysztof Jaglak z Belimo, który przedstawił specjalistyczne systemy sterowania klapami ppoż. (siłowniki kompaktowe, siłowniki sterowane cyfrowo) oraz Paweł Czubaszewski z ELACompil, który mówił o zaawansowanym cyfrowym systemie sterowania i nadzorowania pracy klap ppoż., przyjaznym dla projektantów, instalatorów i użytkowników, który pozwala na znaczną redukcje okablowania, szybki czas wykonania i uruchomienia projektowanej instalacji przy jednoczesnej możliwości wizualizacji i raportowania stanu technicznego, wszystkich elementów układu.
Zaproszeni uczestnicy mieli też możliwość zadawania pytań i rozmów kuluarowych. Kameralna atmosfera i możliwość swobodnego dialogu technicznego z wybitnymi specjalistami złożyły się na wartościowy charakter przedsięwzięcia. Dzięki starannie przemyślanej formule i znakomitym nazwiskom, seminaria spełniły swoje niełatwe zadanie rozwiązania szeregu dylematów projektantów i wykonawców, na które napotykają w codziennej praktyce projektowej. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się zagadnienia prawne oraz elementy dobrej praktyki projektowej, stanowiące solidny fundament nowoczesnego projektowania.
Kolejne Seminaria z cyklu „Akademia Komfortu i Bezpieczeństwa w budynkach” dostępne tuż po wakacjach. Aktualne terminy będzie można sprawdzić na stronie www.akademia-kib.pl oraz na stronie głównego patrona medialnego www.wentylacja.com.pl.

Po kliknięciu w miniatury można obejrzeć fotorelację z czerwcowych seminariów Akademii w Krakowie i Warszawie.