Długoterminowy kontrakt Air Products z PCC Rokita SA na dostawy azotu w formie gazowej.

Air Products wybuduje nowoczesny generator gazu PRISM®
Warszawa, 25 października 2011 r. – Firma Air Products, największy dostawca gazów technicznych w Polsce, ogłosiła dzisiaj, że podpisała długoterminowy kontrakt o wartości kilkunastu milionów złotych z firmą PCC Rokita SA na dostawy azotu w formie gazowej. W wyniku podpisanej umowy Air Products m.in. wybuduje nowoczesny generator gazu PRISM® w pobliżu zakładu PCC Rokita SA, który będzie wytwarzał wysokiej czystości gazowy azot na potrzeby klienta. Planowane uruchomienie generatora gazu PRISM® firmy Air Products przewidziane jest na początek 2012 r.

Nowoczesny generator gazu Air Products zapewni regularne, dzienne dostawy kilkudziesięciu ton wysokiej jakości azotu w formie gazowej na potrzeby PCC Rokita SA.

Podpisana między firmami umowa oznacza także znaczne obniżenie kosztów pozyskiwania azotu dla PCC Rokita SA. Wysokiej czystości azot w formie gazowej dostarczany przez Air Products będzie wykorzystywany przez PCC Rokita SA jako atmosfera ochronna, chroniąca substancje chemiczne przed dostępem powietrza.

„Dzięki podpisaniu tej umowy Air Products będzie w stanie odpowiadać na potrzeby PCC Rokita SA w długiej perspektywie czasowej. Generator gazu PRISM® umożliwi nam szybko i skutecznie dostarczać wysokiej czystości azot w formie gazowej dla PCC Rokita SA. Umowa z tak wiarygodnym partnerem, jakim jest firma PCC Rokita SA, pozwoli na umocnienie pozycji Air Products, jako jednego z wiodących dostawców gazowego azotu dla producentów wyrobów chemicznych w Polsce” – powiedział Marek Kastelik, Business Manager Air Products, odpowiedzialny za gazy generatorowe na Polskę, Niemcy i kraje Beneluksu.

„PCC Rokita SA współpracuje z powodzeniem z firmą Air Products od wielu lat. Gdy rozpoczęliśmy proces poszukiwań najkorzystniejszego rozwiązania technicznego i dostawcy azotu gazowego, naturalnym działaniem było uwzględnienie oferty dotychczasowego kontrahenta – Air Products. Podjęcie współpracy w ramach nowego kontraktu ze sprawdzonym partnerem biznesowym jest dla nas gwarancją bezpieczeństwa dostaw i stabilności cen” – powiedział Wiesław Klimkowski, Prezes Zarządu PCC Rokita SA.

Piętnastoletnia umowa podpisana pomiędzy Air Products a PCC Rokita SA umacnia dotychczasową współpracę pomiędzy firmami. Umowa może zostać przedłużona do dwudziestu lat.

W ramach przyjętej strategii zwiększania swojego zaangażowania na polskim rynku oraz w odpowiedzi na oczekiwania producentów napojów, firma Air Products ogłosiła ostatnio, że zainwestuje ponad 10 milionów euro w nowoczesną instalację do skraplania dwutlenku węgla, która będzie zlokalizowana na terenie Zakładów Azotowych w Tarnowie-Mościcach S.A.
Zakłady Azotowe w Tarnowie-Mościcach S.A. będą dostarczać surowy dwutlenek węgla (CO2), który następnie będzie skraplany w instalacji Air Products. Instalacja Air Products umożliwi wyraźny wzrost wydajności produkcji i pozwoli poddać oczyszczaniu i skraplaniu około 200 ton dwutlenku węgla na dobę. Uruchomienie instalacji planowane jest latem 2012 roku.

Ponadto Air Products zainwestował ostatnio 5 milionów złotych w modernizację swojej warszawskiej napełnialni butli gazami technicznymi. Zakład, który mieści się na Targówku Przemysłowym, korzystać będzie z najnowszych technologii Air Products pozwalających na napełnianie pod ciśnieniem 200 bar około 1 000 butli dziennie. W odróżnieniu od powszechnie stosowanych butli 150-barowych, nowe butle, napełniane pod ciśnieniem 200 bar, oznaczają obniżenie kosztów dla klientów Air Products ze względu na niższą częstotliwość napełniania, co z kolei generuje niższe koszty transportu i magazynowania.