Firma Air Products, największy dostawca gazów technicznych w Polsce, ogłosiła, że inwestuje w Warszawie w napełnialnię butli gazami technicznymi. Rozbudowa obiektu o wartości 5 milionów złotych rozpoczęła się w maju 2011 roku, a jego uruchomienie planowane jest w październiku tego roku. Napełnialnia, która jest zlokalizowana na Targówku Przemysłowym, osiągnie pełnię zdolności produkcyjnych w 2012 roku.

Air Products inwestuje w Warszawie w nowoczesną napełnialnię butli
Najnowsze rozwiązania technologiczne Air Products wykorzystane w zakładzie pozwolą na napełnianie pod ciśnieniem 200 bar około 1 000 butli dziennie. Zakład będzie przystosowany do napełniania butli wszystkimi rodzajami gazów technicznych (takimi jak np. argon, tlen, dwutlenek węgla i ich mieszaniny), gazami spawalniczymi typu Linx®, należącymi do najbardziej zaawansowanej technologicznie linii gazów spawalniczych dostępnych w Polsce, a także gazami MAP (gazy używane do pakowania żywności w tzw. atmosferze modyfikowanej) przeznaczonymi dla przemysłu spożywczego oraz tlenem medycznym.

Butle napełniane pod ciśnieniem 200 bar mogą pomieścić o 50% więcej gazu niż te napełniane pod ciśnieniem 150 bar, obecnie najczęściej dostępne w Polsce. Napełnianie butli pod wyższym ciśnieniem oznacza obniżenie kosztów dla użytkowników, ze względu na mniejszą częstotliwość napełniania, co z kolei wpływa na obniżenie kosztów transportu i składowania (dwie 200-barowe butle zawierają taką samą ilość gazu, jak 3 butle 150-barowe). Ponadto butle 200-barowe pozwalają na dłuższe wykorzystywanie gazów oraz zaoszczędzenie miejsca.

„Inwestycja w Warszawie pozwoli nam na zwiększenie dostępności w Polsce nowoczesnych butli 200-barowych oraz szybkie reagowanie na potrzeby naszych klientów. Jest to także kolejny krok prowadzący do umocnienia pozycji Air Products na polskim rynku, gdzie jesteśmy już liderem”
– powiedział Piotr Wieczorek, dyrektor generalny Air Products ds. gazów sprężonych na Europę Środkową i Wschodnią.

Napełnialnia w Warszawie będzie obsługiwać klientów Air Products głównie z regionu Polski północnej i północno-wschodniej. Jest to piąty zakład napełniania butli gazami technicznymi Air Products w Polsce oprócz napełnialni zlokalizowanych już w: Siewierzu, Korzonku k. Kędzierzyna-Koźle, Brzegu Dolnym i Poznaniu.

W pełni skomputeryzowane linie napełniania butli pozwolą na kontrolę jakości podczas całego procesu napełniania. Zakład w Warszawie będzie posiadał specjalny system monitoringu (ang. traceability) pozwalający na identyfikację butli z danej partii na każdym etapie użytkowania przez klienta. Ma to szczególne znaczenie w przypadku butli z tlenem medycznym, którego wytwarzanie w Polsce, tak jak i w całej Unii Europejskiej, podlega wymaganiom Dobrej Praktyki Wytwarzania (GMP). Regulacje te nakładają obowiązek identyfikowalności butli z gazami medycznymi.

Informacje o Air Products
Air Products (NYSE: APD) obsługuje klientów na rynku przemysłowym, energetycznym, technologicznym oraz medycznym na całym świecie, dostarczając im wyjątkową gamę gazów atmosferycznych, procesowych i specjalnych, osprzęt oraz usługi serwisowe. Założona w 1940 roku firma jest liderem w swojej branży na szybko rozwijających się rynkach półprzewodników, wodoru, domowych usług medycznych, skraplania gazu ziemnego oraz produkcji zaawansowanych powłok i klejów. Firma Air Products znana jest z innowacyjności, wysokiej sprawności działania oraz zaangażowania na rzecz bezpieczeństwa i ochrony środowiska. Przychody Air Products w 2010 roku wyniosły 9 miliardów dolarów amerykańskich. Firma prowadzi działalność w ponad 40 krajach na świecie zatrudniając 18,3 tysiąca pracowników. Air Products jest obecny w 15 krajach Europy, włączając w to kraje Europy Centralnej i Wschodniej, takie jak Słowacja, Czechy, Rosja i Polska. Firma Air Products, która jest obecna w Polsce od 18 lat, konsekwentnie wdraża strategię rozwoju opartą na starannie dobranych inwestycjach. Po przejęciu BOC Gazy w 2007 roku Air Products stał się największym producentem gazów technicznych w Polsce.