Nowa seria agregatów chłodniczych TopTherm Chiller z technologią inwerterową może uzyskać oszczędność energii do 70 procent.

Agregaty chłodnicze TopTherm Chiller od Rittal
TopTherm ChillerNa międzynarodowej wystawie dotyczącej przetwarzania metalu AMB 2010 Instytut zarządzania produkcją, technologii i maszyn (PTW) Uniwersytetu Technicznego Darmstadt razem z firmą Rittal oraz innymi wybranymi partnerami zaprezentował wiele obiecujące koncepcje redukcji zużycia energii przez maszyny produkcyjne. Firma Rittal zaprezentowała po raz pierwszy swoją nową serię agregatów chłodniczych "TopTherm Chiller" z technologią inwerterową. Dzięki regulowanej częstotliwością technice kompresyjnej i w zależności od zastosowania możliwe jest uzyskanie oszczędności energii do 70 procent.

Aktualnie dla producentów i użytkowników obrabiarek najważniejsza jest kwestia efektywności energetycznej. Także prawodawstwo jest w tej sprawie jednoznaczne. Komisja UE wydała na początku roku analizę w ramach dyrektywy EuP (2005/32/EG) dotyczącą kontroli technicznych możliwości zwiększenia wydajności obrabiarek. W celu rozpropagowania kwestii wydajności energetycznej w przypadku obrabiarek instytut PTW uniwersytetu TU Darmstadt rozpoczął już w 2008 wspierany przez BMWi (Bundesministerium für Wirtschaft und Technologie) projekt "Maxiem - Maximierung der Energieeffizienz von Werkzeugmaschinen" (maksymalizacja wydajności energetycznej obrabiarek).
Głównym punktem tego projektu badawczego jest przedstawienie czynności optymalizacyjnych na maszynie demonstracyjnej firmy MAG Powertrain. Instytut razem z firmą Rittal i innymi wybranymi partnerami, jak Knoll Maschinenbau, Bosch Rexroth, Siemens WKC, EUKLID i Bilz zaprezentował na wystawie AMB 2010 bardzo obiecujące sposoby podniesienia wydajności energetycznej.

Jako jeden ze światowych specjalistów w dziedzinie energooszczędnego klimatyzowania szaf sterowniczych firma Rittal oprócz swoich chłodziarek Cool Efficiency zaprezentowała także nową modułową serię agregatów chłodniczych "TopTherm Chiller" po raz pierwszy z technologią inwerterową. W stosunku do dotychczasowych rozwiązań z regulacją obejścia gorącego gazu ta innowacja oferuje wyraźny potencjał efektywności. W zależności od zastosowania można podczas chłodzenia maszyn i instalacji zaoszczędzić do 70 procent energii.

W przypadku energooszczędnego chłodzenia maszyn wodą chłodniczą decydujące znaczenie ma precyzyjna regulacja temperatury. Dla określonych zastosowań narzędzi, np. w centrach szlifierskich lub obróbkowych konieczna jest skala co +/- 0,5 stopnia. Taktująca praca agregatu chłodniczego z powodu częstych przełączeń wpływa ujemnie na żywotność kompresorów lub sprężarek, dlatego w takich specjalnych zastosowaniach producenci z reguły stosują do regulacji temperatury obejście gorącego gazu. W ten sposób uzyskiwane jest „sztuczne” obciążenie dla sprężarki i część mocy chłodzenia jest tracona. Regulowane częstotliwością sprężarki stanowią interesującą alternatywę dla wzrostu wydajności energetycznej maszyn narzędziowych, przede wszystkich w obszarze obciążenia częściowego.

W połączeniu z nową koncepcją modułową chłodziarek TopTherm, która przy użyciu kilku modułowych jednostek pozwala na sprostanie indywidualnym wymaganiom mocy chłodzenia od 8 do 40 kW, użytkownicy czerpią wyraźne korzyści nie tylko z wydajności energetycznej, ale także z wysokiej dostępności i bezpieczeństwa procesowego.

Już w 2011 roku planowane jest rozpoczęcie seryjnej produkcji chłodziarek TopTherm firmy Rittal w wersji z inwerterem. W przypadku urządzeń średniej klasy wydajności czas amortyzacji wyniesie około dwóch lat.

Źródło: ''