Agregat chłodniczy 30XA Aquaforce to najmłodsze dziecko Carrier Corporation. Skonstruowano wytwornicę wody lodowej, która stawi czoła szczególnie trudnym wymaganiom stawianym współczesnym agregatom chłodniczym chłodzonym powietrzem.


Aquaforce 30XA jest odpowiedzią na wszelkie bolączki wynikające z konieczności stosowania maszyn kompaktowych w zakresie 270 – 1700 kW mocy chłodniczej. Maszyna 30XA jednostką zaprojektowaną od podstaw i w chwili obecnej jest najnowocześniejszą maszyną w swojej klasie na rynku europejskim. Jej sercem są wysokowydajne sprężarki śrubowe pracujące na czynnik chłodniczy R134a. Wyjątkowo ciche wentylatory z materiałów kompozytowych, skraplacze nowej generacji MCHX, autoadaptacyjny mikroprocesorowy system sterownia i wiele innych innowacji pozwala twierdzić, ze maszyna ta spełni wymagania nawet najbardziej wybrednego Inwestora. Możliwość zamówienia maszyn z wewnętrznym modułem hydraulicznym pozwala zrezygnować z pompowni chłodniczych a montaż ograniczyć do podłączenia rurociągów wodnych i podania napięcia elektrycznego.
Przyjrzyjmy się bliżej parametrom technicznym agregatu chłodniczego 30XA.
Wydajność chłodnicza

Agregat chłodniczy serii 30XA będzie produkowany w dwóch typach: agregat standardowy (klasa energetyczna B, super cichy) i agregat wysokowydajny HE high efficiency (klasa energetyczna A)

Innowacje

Po raz pierwszy w tak dużych agregatach chłodniczych zastosowano skraplacze aluminiowe w technologii MCHX. Dzięki tej technologii uzyskano 10% wzrost wydajności skraplaczy przy jednoczesnym obniżeniu o 30% ilości czynnika chłodniczego w układzie. Wymienniki MCHX są 3,5 razy bardziej odporne na korozję od standardowych wymienników CU/AL. Producent potwierdza 3 lata gwarancji na odporność antykorozyjną.
Niskie koszty eksploatacyjne

Agregat 30XA HE ze średnim współczynnikiem sprawności EER=3,15 przy pełnym obciążeniu, klasyfikuje się w energetycznej klasie A Eurovent. Również wartość IPLV- sprawność przy częściowym obciążeniu- równa średnio 4,20 potwierdza, że maszyna ta należy do najbardziej ekonomicznych na rynku.
Cicha praca urządzenia

▪ Sprężarki śrubowe o niskim poziomie hałasu i wibracji
▪ System mocowania rurociągów po stronie ssącej i tłocznej minimalizuje przenoszenie się wibracji (patent Carrier)
▪ Tłumiki dźwięku przy separatorach i ekonomizerach
▪ Akustyczna obudowa sprężarki, ekonomizera i separatora redukuje emisję hałasu do minimum
▪ Sekcja skraplaczy - konstrukcja skraplaczy w kształcie litery V zapobiega nadmiernej emisji hałasu przy przepływie powietrza
▪ Wentylatory czwartej generacji Flying-Bird o niskim poziomie hałasu zbudowane z kompozytów (patent Carrier)
▪ Sztywne mocowanie wentylatora zapobiega uciążliwemu hałasowi przy uruchamianiu
Free-Cooling

Układ wolnego chłodzenia zastosowany w agregatach 30XA jest chroniony patentem Carriera i znacznie obniża koszty inwestycyjne. Przede wszystkim rezygnujemy z dodatkowego wymiennika. Obniża to ciężar maszyny, nie wymaga stosowania większych mocy wentylatorów na skraplaczach – niższy pobór prądu. Ponadto stosując free-cooling Carriera możemy zrezygnować z roztworu glikolu i cały układ "prowadzić" na czystej wodzie. EER dochodzi nawet do 28kW/kW.

Dbałość o środowisko
▪ Czynnik chłodniczy jednorodny R134a nie zawiera chloru
▪ Szczelny obieg chłodniczy
▪ Wszystkie połączenia w obiegu chłodniczym są lutowane w celu zwiększenia szczelności układu
▪ Redukcja liczby wycieków poprzez wyeliminowanie z obiegu rur kapilarnych i łączeń typu kielichowego”
▪ Kontrola pracy przetworników ciśnienia i czujników temperatury bez przetłaczania czynnika chłodniczego
Sterowanie PRO-DIALOG PLUS

PRO-DIALOG PLUS łączy inteligencję i prostotę obsługi. Sterownik stale czuwa nad wszystkimi parametrami maszyny i precyzyjnie zarządza działaniem sprężarek, zaworów rozprężnych, wentylatorów i pompą parownika w celu optymalizowania wydajności energetycznej. Zastosowano wiele innowacyjnych rozwiązań jak "czarna skrzynka" czy Moduł Zarządzania Energią EMM

Aquaforce 30XA jest odpowiedzią na problemy wynikające z konieczności montażu maszyny na zewnątrz budynku. Szczególnie w środowisku zurbanizowanym oczekujemy od agregatu chłodniczego wyjątkowo cichej pracy i sprawności wychodzącej naprzeciw oczekiwaniom użytkowników. Kompaktowa budowa, niespotykana sprawność energetyczna, możliwość stosowania wewnętrznych modułów hydraulicznych, free-cooling, odzysk ciepła, pełna współpraca z BMS to tylko niektóre mówiące o jakości tego agregatu.
Źródło: CARRIER Polska