Frankfurckie targi ISH, które odbędą się w przyszłym roku w marcu (10-14) będą świętować swoje 50-lecie istnienia. Pierwsza edycja ISH miała miejsce 14 maja 1960 roku.
ISH Frankfurt - wiodące światowe targi Łazienek, Usług budowlanych, Energii, Klimatyzacji i Odnawialnych Źródeł Energii w 2009 roku świętować będą swoje 50-lecie istnienia.
Sukces długoletniej historii targów ISH rozpoczął się w 1959 roku, kiedy to Central German Association of Installation Engineers, Plumbers, Coppersmiths and Central Heating Engineers wraz z Messe- und Ausstellungs-GmbH oraz inni przedstawiciele polityki i biznesu postanowili o zorganizowaniu nowej branżowej wystawy we Frankfurcie nad Menem.
Pierwsza edycja ISH miała miejsce w 1960 roku jako "Specjalistyczna wystawa urządzeń sanitarnych i technologii grzewczych". 520. wystawców, w tym 63. spoza Niemiec, oferowało szeroki przegląd produktów branży HVAC. Jak stwierdzono w potargowym raporcie końcowym edycji 1960, była ona "dotychczas najbardziej wszechstronnym przeglądem dostępnych produktów, prefabrykatów i materiałów" i "przyczyniła się do utworzenia prawdziwego europejskiego rynku w tym sektorze", co potwierdziło ponad 190.000 odwiedzających premierowe ISH.
Drugie targi ISH odbyły się w październiku roku 1963, trwały aż dziewięć dni i przyjęły wówczas do dzisiaj używaną nazwę "International Trade Exhibition for Sanitation and Heating Technology" - w postaci prostego skrótu ISH. Dodanie do nazwy targów słowa "międzynarodowe" zaspokoiło potrzebę rosnącego zainteresowania ze strony wystawców spoza Niemiec.
Frankfurckie ISH od wielu lat stanowią ważne światowe miejsce spotkań fachowców z budowlanej branży instalacyjnej.
We Frankfurcie nad Menem, przemysł nie przedstawia fantastycznych wizji, lecz nowoczesne systemy i produkty do natychmiastowego zastosowania, także w zakresie projektowania. W edycji jubileuszowej, ISH skupi się szczególnie na efektywnym wykorzystaniu energii i zasobów, poszukiwaniu rozwiązań dla tak zwanych "zielonych budynków", przyjaznych dla środowiska.
Sukces ISH oparty jest na koncepcji całościowego i szerokiego podejścia do uzupełniających się tematów instalacji sanitarnych, łazienek i odnawialnych źródeł energii oraz na współpracy z wieloma różnymi partnerami, m.in. ZVSHK - Zentralverband Sanitär Heizung Klima, VDS – Vereinigung Deutsche Sanitärwirtschaft, VdZ - Vereinigung der deutschen Zentralheizungswirtschaft.
Wraz z optymalną lokalizacją we Frankfurcie nad Menem, ISH wyróżniają się też dużą liczbą wystawców i odwiedzających - ponad 200 000.
Przez pięć dziesięcioleci ISH udowadnia wciąż na nowo, potrzebę swojego istnienia w celu odpowiedzi na globalne wyzwania i stanowi platformę prezentacji najnowszych technologii i rozwoju projektowania.
W roku 2009 ISH organizatorzy zaplanowali specjalny program jubileuszowy pod hasłem 50 years of ISH – life with water, heat and air.


Targi ISH
są jedną z najważniejszych tego typu imprez w Europie, której głównymi odbiorcami są projektanci branży HVAC, przedsiębiorstwa instalacyjne oraz inwestorzy. Targi ISH odbywaja się co 2 lata. Poprzednia edyja ISH miała miejsce na terenach wystawienniczych we Frankfurcie nad Menem w dniach od 6 do 10 marca 2007 r.
Targi ISH to bogata prezentacja techniki sanitarnej, grzewczej, klimatyzacji wnętrz, technik blacharskich, aparatów i urządzeń do pomiaru, testów, sterowania, rur, pomp, armatury i wyposażenia warsztatów oraz technik klimatyzacyjnych i wentylacyjnych.
Ponad 25000 wystawców dla ponad 200000 odwiedzających zaprezentuje swoje produkty w trzech grupach tematycznych:
• The Bathroom Experience
• Building and Energy Technology
• World of Installation Technology, Aircontec.
Tradycyjnie targom ISH będzie towarzyszył program pokazów i wykładów oraz specjalna platforma branży VAC - aircontec:
• elementy instalacji wentylacyjnych
• systemy instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych
• urządzenia klimatyzacyjne
• wentylatory
• instalacje chłodnicze
• urządzenia i elementy do filtracji powietrza
• wymienniki do odzysku ciepła
• systemy automatyki.
Podczas targów odbędzie się wiele konferencji i imprez towarzyszących a wśród nich Air Conditioning Forum po raz trzeci organizowane przez Fachinstitut Gebäude-Klima (Building Climate Institute) wraz z Messe Frankfurt. W sześciu poszczególnych sekcjach, forum oferuje atrakcyjny program wykładów w zakresie bieżących tematów technicznego wyposażenia budynku. W ramach forum odbęda się także prezentacje posterowe.

IHS The Bathroom Experience, Building, Energy, Air-conditioning Technology, Renewable Energies 13-14.03.2009 r. Frankfurt am Main
ish.messefrankfurt.com