LU-VE dostawcą 12 sztuk dry coolerów, modelu SDHLF 241 C, dla "Tour T1", wieżowca z biurowcami znajdującego się w Courbevoie (Faubourg de l'Arche), niedaleko dzielnicy biznesowej La Defense, na zachód od Paryża.Tour T1
(Wieża T1) ze swoimi 169 m (185 biorąc pod uwagę strukturę metalową nośnika anteny) jest drugim, co do do wysokości najwyższym budynkiem na terenie La Defense, zaraz za Wieżą Total oraz piątą najwyższą konstrukcją w Paryżu. Budynek został zaprojektowany przez studio Valode&Pstre Architectes, ma kształt kartki złożonej na 2 części i przypomina żagiel na wietrze.
Budowę „Tour T1” rozpoczęto w 2005 i ukończono w 2008. Od 2010 powierzchnia wieżowca będzie zajmowana przez biura Gas – De France-Suez – czwartą grupą na rynku światowym w sektorze produkcji i dystrybucji energii elektrycznej, gazu naturalnego i energii odnawialnej.
Instalacja urządzeń chłodniczych odbyła się pod nadzorem spółki Cofely. Cała „Wieża T1” – tak, jak pozostałe liczne wieżowce z dzielnicy La Defense – jest połączona z ogromną centralą produkującą ciepłą i zimną wodę, znajdującą się niedaleko, dzięki której biura są klimatyzowane. Wieże z tego regionu posiadają centrale termiczne i chłodnicze, ale podłączone są do instalacji centralnej tele-klimatyzacji. Nie odnosi się to do centrów ciepła, które ze względu na bezpieczeństwo wymagają instalacji autonomicznych.
Dry coolery firmy LU-VE są tylko i wyłącznie obsługiwane przez CED-Data Center. Cała sprawa dotyczy 12 sztuk modelu SDHLF 241 C, z wymiennikiem miedzianym. Wyposażona w wentylatory z silnikami „EC” (Komutacja Elektroniczna) o wysokiej wydajności energetycznej, gama SDHLF (model wersji super, płynny czynnik chłodniczy, higtech, z podwójnym wymiennikiem „Twin coil”), wyróżnia się niezwykłą wydajnością, przy niskim przepływie powietrza, niskim zużyciu energii elektrycznej silników i przy cichej pracy urządzenia.
Tak, jak cała gama dry coolerów, również SDHLF 241 C, dostarczone dla „Tour T1” są certyfikowane przez Eurovent. Cechą charakterystyczną instalacji w wieżowcu GDF-Suez, jest to, iż w przeciwieństwie do standardowych praktyk – urządzenia te zostały dostarczone w częściach. SDHLF 241 C firmy LU-VE zostały zmontowane na miejscu, na szczycie „Tour T1”, na wysokości 169 m – brak możliwości wykorzystania żurawia lub wyciągu. Nie sprawdziła się również hipoteza wykorzystania helikopterów, z powodu trudności z uzyskaniem pozwolenia przelotu nad miastem – bardzo surowe zasady antyterrorystyczne, tak więc dość wymuszonym przez okoliczności wyborem stał się pomysł, aby urządzenia zamontować po kolei na dachu wieżowca.
Główne charakterystyki urządzeń w formie V, z pojedynczym rzędem wentylatorów, z gamy SDHL, to:
- max. wysokość 1665 mm
- wysoka wydajność na małej powierzchni
- dostępność 35 modeli od 30 do 584 kW, z podwójnym wymiennikiem ciepła - zmniejszone zużycie energii i niski hałas.
Niezwykle wysoka wydajność wymiennika ciepła z serii SDHL została osiągnięta dzięki optymalnej kombinacji lameli o specjalnym profilu z rurkami typu helikoidalnego.
Wszystkie modele tej linii produktów LUVE są dostępne z różnymi obiegami, z lamelami, Alupaint®, z aluminium malowanym lub, jako alternatywa, z lamelami CU w miedzi (takimi, jak te zainstalowane w „Tour T1”).
Gama SDHL może zostać zastosowana do chłodzenia wody, free cooling, a także do chłodzenia innych płynów.