273
274
269
226
Strefa ekspertów HVACR

Wydajność rekuperatorów

Zastanawiam się nad wyborem rekuperatora. Producenci podają różne dane dotyczące wydajności. Jest grupa urządzeń o deklarowanej sprawności ok. 95%. W praktyce, powiedzmy w domku , przy wymianie powietrza bliskiej wydajności rekuperatora, jaka jest rzeczywista sprawność układu? Bardziej interesują mnie doświadczenia praktyczne niż teoretyczne analizy.
Czy ktoś ma takie urządzenie w domu? Jaka jest temperatura powietrza wdmuchiwanego do pomieszczeń? Czy zmiejszenie ilości nawiewanego powietrza zwiększa sprawność układu?

podobne pytanie zadałem korespondencyjnie różnym firmom, ale jedna odpowiedź wydała mi sie ciekawa, choć nie lubianego tu gościa. Z poczty
"Tak naprawdę podawanie sprawności wymiennika to chwyt marketingowy, by odróżnić się od konkurencji. W czasach gdy konkurencji nie było robiłem badania jaki wyniennik zastosować, ale nie sprawdzałem sprawności samej kasety a odzysk ciepła z wentylacji, czli co z domu wychodzi i co do mnie dociera. I okazało się że własciwie sprawność wymiennika nie w zakresie 60-95% nie ma znaczenia. Wymienniki były wynieniane w tym samym systemie jednego domu. Dlaczego? Otóż przy wentylacjach z odzyskiem ciepła powietrze, wprowadzane jest pod sufitem, gdzie znajduje sie warstwa ciepłego powietrza, ktore w tradycyjnym systemie grawitacyjnym "poszłoby" na zewnątrz. Anemostat roprasza strumień, który błykawicznie ogrzewa się do temperatury wyższej niż ta w której przebywamy. krótko pisząc to do naszj głowy dociera powietrze o tej samej temperaturze czy wymiennik ma 60% czy 95%.
Doszedł kolejny pomiar, to zużycie energii elektrycznejna przepompowanie m3 powietrza przez różne wymienniki. Tu zdecydowanie najlepiej wypadł wymiennik krzyżowy.
Czyli najbardziej energetycznie opłaca się montować w domach wymienniki krzyzowe.
Warunki -5stC na zewnątrz 17 mb rurowego wymiennika na 1m głębokości, temperatura w pokoju 23stC. Badane wymienniki
(heatex, bartosz, recair, flexit, dospel, pro-vent)"
Z góry przepraszam.

Środek tekstu (długiego) wyciołem .

Wejdz na stronke www.passiv.de
Poszukaj certyfikatow dotyczacych rekuperatorow do domow pasywnych.
To jest niezalezna instytucja ktora wydaje certyfikaty dla urzadzen do domow pasywnych. Bada caly uklad a nie tylko wymiennik. W polsce mozna kupic reku firmy JEStorkair (ok 90%) stronka www.rekuperatory.pl
Pozdrawiam

Ale oczywiście to chłodne powietrze nawiewane pod sufitem musimy ogrzać przez grzejniki znajdujące się w pomieszczeniu, jeśli są elektryczne to tak jakbyśmy mieli nagrzewnicę elektryczną w kanale nawiewnym i dogrzewali do +20C

Kloss ty nie za bardzo w reklamę? czy w wymienionych do badań-(heatex, bartosz, recair, flexit, dospel, pro-vent)"-wymiennikach nie ma StorcAir?? Przecież te wymienniki (zielonego racaira) w Bursie sprzedajemy z 8 lat.
-

panie ?
Ja jestem zwyklym szarym czlowieczkiem. Widze opieram na tym co znajde a nie na jakiejs bursie (co to jest wlasciwie i gdzie to?)
Wole zaufac takiej instytucji niz jakims reklamom. Oczywiscie zaraz sie odezwie konkurencja. Sprawa jest prosta, kazdy kto mi pokaze badania niezaleznej instytucji jest wiarygodny. I nie chodzi o badania samego wymiennika ale calego urzadzenia.
Pzdr.

nie ma rekuperatora który jest w stanie odzyskać więcej niż 50% ciepła z wentylacji. Zrobić to może co najwyżej pompa ciepła. Rekuperator 100% swej sprawności uzyska przy zrównaniu temperatur dwóch strumieni - czyli odzyska około 50% energii.
Producenci mają wymyślne hasła i niestety ludzie sie na nich łapią :((

Temperatury zrównują się w srodku wymiennika a nie na końcach. A tu piszą o sprawności w sensie porównania systemów grawitacyjny o (teoretycznie ) stałym wydatku (wyciąg górą) a wentylacją mechaniczną o tym samym wydatku z nadmuchem górą)

Najważniejsze żebyś miał szczelna i zaizolowaną instalację bez fleksów z załamaniami o odpowiedniej średnicy...Reszta to kit.

nie ma rekuperatora który jest w stanie odzyskać więcej niż 50% ciepła z wentylacji. Zrobić to może co najwyżej pompa ciepła. Rekuperator 100% swej sprawności uzyska przy zrównaniu temperatur dwóch strumieni - czyli odzyska około 50% energii.
Producenci mają wymyślne hasła i niestety ludzie sie na nich łapią :((
A "ty" to sobie literaturę poczytaj a potem pisz, nie na odwrót.

Gnom literatura kłamie ! Sprawdź to dołaczysz do...

Wacław, rozumiem, konkurencja , darmowa reklama, chwyty marketingowe itp. ale przeginasz, żeby tworzyć wątek tylko po to żeby móc sobie samemu odpowiadać to już schizofrenia. Niedługo sam uwierzysz w ten spisek rządu światowego w celu zniszczenia twojej firmy.

no i na tym wątku potwierdziło się moje podejrzenie że "Wacław" to oczwiście t.b.
Dopisywanie kolejnych postów pod nickiem "cd" to jego domena.
Panie t.b. - smutny typ z ciebie ... żenada.

A ja mam Bartosza i działa bez zarzutu, na najdłuższy wymiennik co daje czas powietrzu na ogrzanie się..

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.