265
226
269
Strefa ekspertów HVACR

Wentylacja w bloku - wyjące okna

Witam,
mieszkam w 10 piętrowym bloku, w którym w wakacje zainstalowano wentylację mechaniczną. Wszystko było ok, pomimo głośnej pracy w kominach, do czasu, gdy na dworze zrobiło się zimno i trzeba było zamykać okna. Zamknięcie okien powoduje, że wyją. Nie pomogło zaklejenie otworów wentylacyjnych. Okna non stop wyją. Pomaga rozluźnienie klamki, ale wtedy w mieszkaniu robi się niesamowicie zimno.
Administrator budynku załamuje ręce i radzi zainstalować jakieś okrągłe regulowane kratki, z kolei kominiarz twierdzi, że pobór powietrza jest w normie.
Nie wiem co robić, poza tym, że albo w końcu zamarznę, albo zwariuję od wycia. Okna mam plastikowe. Gdy wszystkie są zamknięte, po przystawieniu dłoni do ramy czuć jak powietrze jest zasysane do mieszkania.
Nie znam się, ale nie wydaje mi się ta sytuacja normalną.
Doradźcie proszę, co robić. Czy te regulowane kratki rzeczywiście mogą pomóc? może jakieś nawiewniki czy coś?
pozdrowienia
M.

Dodam, że zasysa powietrze w tym wyjącym oknie. Pozostałe okna są szczelne i ciche. Chociaż nie było z nimi problemu do czasu dopóki wentylacja w bloku nie została ruszona. Wcześniej ledwo działała ale było cicho w mieszkaniu, teraz wentylacja buzuje a okno wariuje.
Jeśli to wina okna to co może być problemem? źle założone? nieszczelne?

Hej. Wydaje mi się, że masz problem z uszczelką okna. Przy wentylacji mechanicznej okna powinnaś mieć raczej 100% szczelne, ponieważ nie powinno się łączyć systemu wentylacji mechanicznej z systemem grawitacyjnym (jest to sprzeczne z przepisami). Natomiast dla instalacji grawitacyjnej do tej pory wycinało się fragment uszczelki (teraz jest obowiązek montowania systemu nawiewników, ale to już inna bajka)w celu zapewnienia nawiewu.
Obejrzyj okno wokół ramy, czy nie ma tam wyciętej uszczelki.
Gdy rozszczelnisz okno zwiększasz obszar nieszczelności - w rezultacie prędkość maleje i jest ciszej. Swoją drogą musisz mieć jakiegoś pecha, albo blok jest tak usytuowany, że wiatr lub prądy powietrza nasilają ci ten efekt hałasu, albo też instalacja mechaniczna nie jest zrównoważona - masz za duże podciśnienie w mieszkaniu. Osobiście spróbowałabym doszczelnić okna (czasem to nie wina uszczelki a po prostu trzeba doregulować okno, aby się szczelnie domykało - takich mamy fachowców :) )
Pozdrawiam

Dziękuję :) pomogło przyklejenie uszczelki :) a niezależnie od tego wezwę serwisanta od tych okien, niech poprawi skrzydło.
Dziękuję!
m.

Hmm.. wentylacja mechaniczna, rozumiem że jest nawiewno-wywiewna??? Ale w takim razie dlaczego zasysa powietrze przez szczelinę po uszczelce? Takie instalacje to obieg zamknięty i nie wymagają z reguły powietrza z zewnątrz. Jak dla mnie to zwykła wentylacja mechaniczna polegająca tylko na wyciągu, a powietrze jest/było dostarczane przez te wycięte fragmenty uszczelki. Uszczelnienie moze okazać się dużym błędem i spowodować znacznie większe szkody niż dyskomfort słuchowy(sytuacja przypomina mechaniczne odpompowywanie powietrza ze szczlenego pojemnika aż do osiągnęcia próżni - w próżni organizmy żywe radzą sobie średnio)
Dziwi że projektant/deweloper nie zainstalował w takim przypadku nawiewników w oknach, które rozwiązują ten problem(choć, znając tą branże już nic mnie nie zdziwi)
Najlepszym wyjściem byłoby zainstalowanie nawiewników automatycznych, regulujących strumień przy np. naporze wiatru

Pytanie podstawowe, czy zmodernizowano układ wentylacyjny w tym bloku na podstawie projektu wykonanego przez uprawnioną osobę, czy jest to pomysł racjonalizatorski inspektora technicznego administracji

Wątek stary, ale mam ten sam priblem. Wyjace okno + ciężko otworzyć drzwi wejsciowe do mieszkania przy zamkniętych oknach, bo tak je zasysa do wewnątrz i

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.