273
274
269
226
Strefa ekspertów HVACR

wentylacja pokoju

mam problem z wentylacją pokoju - cały dom nie ma właściwie żadnej wentylacji, ale z powodów prawnych i własnościowych nie mogę nic zrobić. Czy mogę poprawić wentylację jednego pokoju ok 30m2, mieszkają w niej dwie dorosłe osoby i małe dziecko, nowe palstikowe okna...i wszędzie pleśń na ścianie okiennej. Długotrwałe wietrzenie i dodatkowe ogrzewanie nie pomagają.

Gdzie to jest?

II piętro bliźniaka

masz wyciąg w kuchni i łazience

parter - łazienka: kratka wentylacyjna do pzrewodu kominowego (jedyna na cały dom), kuchnia - bez wentylacji
pietro - pokoje, ślepa łazienka , bez wentylacji

mam problem z wentylacją pokoju - cały dom nie ma właściwie żadnej wentylacji, ale z powodów prawnych i własnościowych nie mogę nic zrobić. Czy mogę poprawić wentylację jednego pokoju ok 30m2, mieszkają w niej dwie dorosłe osoby i małe dziecko, nowe palstikowe okna...i wszędzie pleśń na ścianie okiennej. Długotrwałe wietrzenie i dodatkowe ogrzewanie nie pomagają.
Jedyne wyjście to zrobic jakiś nawiew, żeby odprowadzić zyski wilgoci od 3 osób. Po przeliczeniu wychodzi min 40 m3/h powietrza. osobiście zastosował bym nawietrzak lub nawiewnik higrosterowalny w oknie. Natomiast wywiew grawitacyjnie w łazience - to jest podstawa.
Następnie zwrócić się z oficjalna prośbą do administratora celem zamontowania zbiorczego wentylatora wyciągowego i uzasaadnić to faktem powstawania pleśni i przebywania dziecka w pomieszczeniu (z tego co pamiętam nie mozna sobie samemu zamontować indywidualnego wentylatora na kanale grawitacyjnym).
ale szybciej jest zamontować chyba ten wentylatorek w łazience :))
W kazdym razie jezeli jest pleśń na ścianie i małe dziecko w pomieszczeniu to sprawa jest bardzo pilna.
Jeśłi chodzi o szczegóły to podaje maila: projczech@wp.pl

Tu już ktoś pisal, że nie ma nawiewnikow higrosterowalnych.

no, pałac kultury też nie istnieje

Pałac Kultury sam widziałem, nawiewniki też choć jest to zaprzeczeniem fizyki. Element hygroczuły będący w obudowie o znacznie niższej niż temperaturze niż pokojowa, pokaże znacznie wyższą wilgotność. Dlatego ci co się na tym zanaja jeżeli juz robią wentylację hygrostrowalną to dają stałe nawiewniki a hygroczułe wywiewniki.

Napewno kuchnia i łazienka musi mieć wentylacje wyciągową a nawiew świeżego powietrza morze być przez np. nieszczelne drzwi rozszczelnione okna ewentualnie nawietrzak pod oknem z regulacja.

parter---------------------
| pokój | pokój |
| | |
| | |
|-------x------x--------|
| |klatka | ł |
| hol x sch.| a |
| | | z o-wentylacja kominowa
| | | i |
| |-- --x e |
-------- | | n |
wejście| |kuchnia| k |
-------------------------
piętro-------------------------
|pokój | pokój z |
| | pytania |
| | |
| | x----------|
| |klatka |łaz|
| x sch. |ien|
| | |ka |
| | -x--|
| |-x------x---|
| |pokój |pokój|
| | | |
--------------------------
parter: kuchnia połaczona jest z kominem w łazience za pomocą poziomej rury i mały wentylatorek
pietro: nie posiada żadnej wentylacji
wszystkie kanały w kominie sa zajęte
pleśń teoretycznie występuje na całym piętrze, ale w moim pokoju najwięcej: para z kuchni i dołu + para z łazienki

Pałac Kultury sam widziałem, nawiewniki też choć jest to zaprzeczeniem fizyki. Element hygroczuły będący w obudowie o znacznie niższej niż temperaturze niż pokojowa, pokaże znacznie wyższą wilgotność. Dlatego ci co się na tym zanaja jeżeli juz robią wentylację hygrostrowalną to dają stałe nawiewniki a hygroczułe wywiewniki.
Interesują mnie szczegóły odnośnie tego higrosterowalnego wywiewnika - w jakim układzie wentylacyjnym, jaka marka?

W Polsce Bursa sprzedaje.
Znalazłem katalog z ich budową
http://www.atlantic-ventilation.com/atl-ventil/pdfventil/catalogue/maison_ccm.pdf
Przpraszam, że nie po naszemu ale rysunki są dość czytelne, a to że nawiewnik hydrosterowlny zimą nie może działać, chyba też się zgadzamy?

Wracając do istoty problemu, to radzę za wszelką cenę wstawić niewielki wentylator wyciągowy (nawet, gdyby to było niezgodne z prawem - zdrowie przede wszystkim). Puki co mieszkam w bloku z wielkiej płyty i miełem podobny problem z pleśnią na ścianach i wodą spływającą z szyb (potrafiła zalać podłogę). Genialnym rozwiązaniem okazał się jeden wentylator zamontowany zamiast kratki w łazience, który "chodzi" w układzie ciągłym. Trzeba zadbać jeszcze o cyrkulację między pomieszczeniami (kratki w drzwiach bądź szczeliny pod drzwiami.

po prawdzie to z tymi nawienikami higrosterowanymi jest tak, że pomimo, że powietrze w obudowie z elementem higroczułym (taśma poliamidowa) ma temperaturę niższą niż powietrze w pokojach (10stC - 14stC) to mimo wszystko gdy temperatura powietrza zewnętrznego spada to spada także rzeczywista zawartość pary wodnej i ciśnienie cząstkowe pary wodnej w powietrzu zewnętrznym. Np. dziasiaj po godz. 7 w Warszawie jest temp. zew. -0,2stC i w.w.78,8%, to w mieszkaniu po ogrzaniu do 20stC w.w. powietrza spadnie poniżej 30%, to w obudowie higroczułego elementu w.w. będzie poniżej 40%.

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.