265
226
269
Strefa ekspertów HVACR

Wentylacja lokalu gastronomicznego

Mam zamiar zaprojektować wentylację w lokalu gastronomicznym. Będą to pomieszczenia : kuchnia, jadalnia na ok 60 osób , zmywalnia , pomieszczenie na odpadki, magazyny i inne pomocnicze. W kuchni powinien być okap. Mam kilka pytań:
1. Rozwiazanie 1
Czy dobrym rozwiazaniem będzie zastosować okap nawiewno wywiewny np firmy Jeven wychwytujący 99 % zanieczyszczeń włączony do centrali nawiewno wywiewnej z odzyskiem glikolowym? Układ nawiewny dostarczał by powietrze do okapu, kuchni i innych pomieszczeń pomocniczych w kuchni oraz do jadalni. Jak sterowany powinien byc okap i jadania bo przeciez okap nie zawsze dziala a jadalnia nie zawsze jest pełna ludzi?
2. Rozwiązanie drugie
Okap nawiewno wywiewny podłączony do centrali nawiewnej i wentylatora wywiewnego dachowego. Centrala nawiewała by powietrze do okapu i wszystkich innych pomieszczeń pomocniczych oraz do jadalni. Jak w takim razie sterowany powinien byc okap , bo przeciez nie zawsze on działa?

Skoro centrala obsługuje nie tylko okap, ale i inne pomieszczenia myślę, że należało by kanały, które doprowadzają powietrze do okapu odcinać przepustnicą w momencie gdy użytkownik wyłącza okap a na centrali dać przetworniki ciśnienia aby centrala dostosowała swój wydatek po odcięciu okapu. W taki przypadku lepiej mieć centralę naw-wyw bo wtedy utrzymasz bilans powietrza nawiewanego i wywiewanego do każdego pomieszczenia.

Spróbuj dobrać komplet - od jednego producenta ( centrala i okap lub strop wentylacyjny) - wszystko później jest na jednej gwarancji i jest jeden winowajca jak coś nie działa - a przy okazji sprawdzą Ci obliczenia kuchni - np. można zapytać w Klimaoprema

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.