265
226
269
Strefa ekspertów HVACR

wentylacja drukarni

Wszystkich życzliwych proszę o wskazówki do zaprojektowania wentylacji w drukarni, bądz podpowiedz gdzie można znaleść jakieś wytyczne do zaprojektowania wentylacji w drukarni.
Jak narazie wiem, że:
1. trzeba zrobić odciągi miejscowe z urządzeń drukarniczych,
2. utrzymać temperaturę w pomieszczeniu nie wyższą niż 23C (bo przy wyższej topi się farba) - tu z wyliczeń zysków ciepła, wyszło mi że przy dt=7C, trzeba zrobić ok. 6,5 wymiany/h
3. wilgotność powietrza ok. 70% - no i tu pojawia się problem, bo papier chłonie wilgoć i skąd wiedzieć ile on będzie jej chłonoł ?? a więc jak zaprojektować nawilżanie ??
Wszystkim z góry dziękuje za rzeczowe podpowiedzi i wskazówki na co powinienem zwrócić uwagę.

to ile chlonie papier wyznacz sam - wez papiery rozne - i wyznacz srednio - w naczyniu8 przezroczystym utrzymuj wilgotnosc 70% ( glupi miernik domowy to moze mierzyc nalej wody do czegos i ustal to przez kilka dni mniej wiecej ale szczelnie naczynie - czyli naczynie woda i jakas probka - i tak to jest mikroskala w ktorej probka jest za duza.Dodatkow warto sie zastanowic nad emisyjnosci i skladem farb ...ze wzgledu na NDS y dla ludzi nie tylko technologie - surowsze wymagania decyduja !!! Pojecia nie mam czy tak ale to tylko logika ( do tego moja - pozdrawiam

Są takie nawilżacze, wtrysk bezpośredni rozpylonej wody do hali, oprócz nawilżania dodatkowo masz chłodzenie (w lecie korzystne, w zimie musisz uwzględnić ciepło potrzebne do odparowania wody. W firmie Alfaco lub Teoma mogą coś wiedzieć na ten temat. A chłonięcie wilgoci to sobie oszacuj czyli policz. Pomoc technologa będzie niezbędna.

Są różne drukarnie - mają różne technologie, więc bez danych od technologa nie da się określić potrzeb dla danej drukarni. Można przyjąć, że nowoczesne maszyny typu Roland nie produkują substancji szkodliwych dla zdrowia. Najbardziej istotnym parametrem będą tu zyski ciepła właśnie. Przy tego typu projekcie bardzo pomógł mi przedstawiciel firmy swegon, bo robił już wcześniej drukarnie i był dobrze zorientowany. Dobrano mi też nawilżacz dla wymaganych parametrów. Ale podstawa to informacje od technologa.

Ponawiam prośbę Czarnego jeśli ktoś orientuję sie w literaturze z zakresu projektowania instalacji wentylacji w drukarniach bardzo proszę o wskazówki : jakieś wytyczne lub normy albo cokolwiek innego jakaś ksiażka w której będzie coś o wymogach w takich pomieszczeniach.
I jeszcze prośba do Magdy czy przedstawiciel handlowy Swegonu dobrał Tobie nawilzacz na parametry podane przez Ciebie czy też podpowiedział coś na temat parametrów w drukarniach ? Pozdrawiam

jaka dukarnia? (papier, folia)
jaka technologia?
papier nie chlonie wilgoci z pomieszczenia bo jest w roli !!!
a rola to jest taki kloc ze nawet wg strazaka jest uwazany za niepalny
dopiero przy wydruku jest zwilzany
głównie interesuje cie utrzymanie warunków w pomieszczeniu odwijaków - reszta nie jest wazna, bo wstega przebywa tam kilka chwil
no a glownie to masz do odprowadzenia zyski - nawet ok. 0,5 MW

Hola hola. Nie ma co takich kategorycznych stwierdzeń wysuwać. Po pierwsze - jaka drukarnia. Offsetowa czy ta druga co nawet nie wiem jak się nazywa (ale właśnie z tą wstęgą biegnącą przez te wszystkie kolory)
Tak czy inaczej - papier faktyczcnie nie powinien ani chłonąć ani oddawać pod warunkiem, że w pomieszczeniu zapeniony zostanie parametr wilgotności. Bele papieru są pakowane i cechowane - wszystko zależy kto gdzie jaki papier kupuje. DObre papiernie pakują papier i na metce piszą w jakiej wilgotności powietrza był pakowany i jaką ma wilgotność.
Co do tych kilku chwil - nie wiem czy ktoś z was to widział, ale tak jak powiedziałem - technologie są różne. Jedna technologia przesuwania wstęgi to są rolki, ale z rolek jest ciągły nadmuch powietrza. Wstęga praktycznie nie dotyka rolki. NO i to wystarcza do tego zeby wysuszyc albo zwilzyc wstęge i doprowadzić do mardzczenia samych brzegów wstęgi albo jej zrywania.
W offsetowych - zła wilgotność = pobieranie po kilka arkuszy na raz.
Temperatura - faktycznie zależy od farb. A skoro o farbach mowa - wszyscy wiedza ze zbyt niska wilgotnosc to duza ilosc farby. Jeżeli faktycznie ktoś się interesuje tym tematem to powinien wybrać się do drukarni. Tylko do takiej, w której mają to zrobione dobrze.

dokladnie
przy projektowaniu musisz dostać dokładne dane od technologa drukowania
cala reszta to domysly

wejdź na stronę www.sternal.com.pl oni maja kompleksowe rozwiązania. zajmują sie systemami nawilżania powietrza, które obniżają temp. i utrzymuja stały poziom wilgotności w drukarniach. coś dla ciebie. ja mam ich system i jestem zadfowolony. polecem

ja korzystam z drukarni copyrak.pl
Solidna firma, solidne wydruki, bardzo dbają o klienta :)
korzystają z technologii autocad więc wszystkie rysunki i wydruki są przepiękne :)
http://www.copyrak.pl/

Robiliśmy taki system w drukarni internetowej Printeon - podpytaj właścicieli.

Zapytaj w firmie otech z Żor produkują nawilżacze do drukarni. Policzą ci wydajność, profesjonalna firma

znacznie nowocześniejsze,a w tej samej cenie rozwiązania jak sternal posiada firma Tissa i Otech.

Polecam skorzystać z tego sklepu elektrycznego co ja korzystałem. Oni mają w swojej ofercie wentylatory odśrodkowe, które na pewno przydadzą się w Twojej drukarni: http://www.sklepelektryka24.pl/wentylatory-odsrodkowe.html

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.