265
226
269
Strefa ekspertów HVACR

wentylacja do wyciągu - dwie fazy ciecz-gaz

Witam serdecznie,

Spotkałem się z małym problemem. Mam do opracowania na własny użytek wentylator do wyciągu (przemysłowego - metoda chałupnicza) gdzie schemat jest następujący:
beczka 200-300L --> opary zbierają się w okapie --> rura wentylacyjna PP/PE twarda 100mm --> wentylator (tutaj będzie pytanie) --> rura wentylacyjna PP/PE --> wejście do beczki rurą PP/PE pionową, na końcu sito na głębokość 0.4 - 0.5m, gęstość można przyjąć wody --> dalej upustem fi100 PP/PE na powietrze

pytanie dotyczy wentylatora... potrzebuję przepchnąć bąbel z oparami do środowiska wodnego. Z prostych wyliczeń wynika że deltaP=ro*g*h = 1000*10*0.5 = 5000Pa !!! to proste obliczenie z mechaniki płynów na deltę p. Jakiś parametr musiałem pomiąć bo nie wiem co zapewni mi tak olbrzymi spręż - ubikacjowe TT albo TD ze sprężem 250-400Pa na olbrzymich centralach po 1500Pa kończąc (za mały spręż). Potrzebuję jakiegoś wentylatora oddymiającego z dużą mocą czy może jakąś głupotę powyżej zaserwowałem. Dajcie Panowie/Panie jakieś info, z wentylacją nie miałem kompletnie nic wspólnego.

pozdrawiam,
Bartosz.

Witam

Problem jest dość złożony - pominę kwestie prawne czy też czysto humanitarne związane z zatruwaniem wody oparami ( zakładam, że chałupnicza utylizacja wody ze scrubera będzie polegała na wylaniu do ścieków). Jeżeli chodzi o sam techniczy dobór wentylatora - to wentylator do kibla, jak sama nazwa wskazuje jest do kibla i sprężu nie ma żadnego - bo może coś tam jest, ale za mało. Tak samo wentylator dachowy oddymiający jest do oddymiania- więc jego spręż również będzie zbyt mały. Do instalacji przemysłowych są wentylatory zupełnie innej konstrukcji i mogą mieć nawet kilkanaście tys. pascali i więcej- ale to jest już jest kwestia ceny i mocy silnika. Dobierając wentylator sugeruję zwrócić uwagę na to co podaje jego dostawca - bo wiele firm dość nieuczciwie podaje spręż maksymalny w punkcie w którym wydatek jest zerowy, a w punkcie pracy spręż wynosi 1/3 tego co w tabelce....
W razie gdyby chciał się Pan skonsultować - proszę o kontakt- bo może da się zastosować coś z gotowych rozwiązań.
[url]http://www.tecma.pl[/url]

Witaj, pomijając kwestie ekologi, zwróć się do producentów lub dystrybutorów np Venture lub mawent i poproś o ofertę na wentylatory wysokociśnieniowe- to jest produkt dostępny na zamówienie - uwaga te wentylatory maja ograniczone wydatki do kilku tysięcy m3/h- nie podałeś ile tego "bąbla" będzię - w twoim wykonaniu zastanowiłbym sie czy nie zmeinić miejsca posadowienia wentylatora za filtr? - jak układ z zanieczyszczonym po wietrzem pracuje na podciśnieniu to nie ma szans na wydostanie się tego powietrza na zewnątrz przed oczyszczeniem- przy jakiejś niekontrolowanej nieszczelności - masz cały czas w cześci brudnej podciśnienie - uwaga wentyaltorowi łatwiej jest uzyskać ciśnienie na tłoczeniu nić podciśnienie na ssaniu

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.