265
226
264
Strefa ekspertów HVACR

ujemna wartość dzeta

Witam
Podczas liczenia sieci wywiewnej instalacji wentylacyjnej na trójniku dla odgałęzienia wyszła mi ujemna wartość współczynnika oporów miejscowych dzeta (mała wartość stosunku przepływu strumienia powietrza za odgałęzieniem do strumienia powietrza w odgałęzieniu). Czy jest to akceptowalne w obliczeniach sieci, czy wymaga jej przeprojektowania? Jaka jest fizyczna interpretacja ujemnej wartości wspólczynnika dzeta?
student

fizyczna interpretacja to taka ze cisnienie za trojnikiem jest wieksze niz przed, co jest niemozliwe. Myslec troche myslec

fizyczna interpretacja to taka ze cisnienie za trojnikiem jest wieksze niz przed
konkretnie energia strumienia odnogi się zwiększyła. Co jest naturalne przy napędzie strumieniem głównym i niewielkim udziale odnogi. Oczywiście w trójniku per saldo następuje strata energii. Rozumiem, że ujemna dzeta wyszla ci z tablic oporów, a nie z bilansu eneregii ?

ujemną wartość dzeta odczytałem z tablic oporów. Po wstawieniu jej do zworu na Z (opory miejscowe) wyszła mi ujemna wartość, czy mam w takim razie przyjąć dla odnogi trójnika wartość Z=0, czy po prostu zastosować wartość bezwzględną z wielkości Z i przyjąć ją na plusie

Struga liczona po odnodze ma zatem ujemną stratę, czyli wzrost energii. Struga liczona po przelocie ma sratę energii. Dlaczgo chcesz to pomijac ? Po to oznacza się ujemne wartości dzeta. Musisz dołozyc opory na odnodze, by zniwelować ten "zysk".

ok, chyba już rozumiem. W takim razie dla wyrownania ciśnienia w trojniku na odnodze instalacji wywiewnej muszę zastosować przepustnicę o większym oporze, ponieważ wartość ujemna oporu w tym miejscu zmniejsza wartość sumaryczną oporów na drodze od odnogi do wywiewnika. Wielkie dzięki za pomoc.

policz tak jak Ci wyszło tzn z ujemną wartością współćzynika miejscowego. Chodzi o to, że na trójniku dochodzi do zamiany ciśnienia dynamicznego na ciśnienie statyczne. Zatem na takich elementach może dojść do przypadku w którym występują ujemne wartości współczynnika dzeta.

ok, chyba już rozumiem. W takim razie dla wyrownania ciśnienia w trojniku na odnodze instalacji wywiewnej muszę zastosować przepustnicę o większym oporze, ponieważ wartość ujemna oporu w tym miejscu zmniejsza wartość sumaryczną oporów na drodze od odnogi do wywiewnika. Wielkie dzięki za pomoc.
dla wyrównania ciśnienia powinieneś dać przepustnice dławiącą za trójnikem a nie na odgałezieniu. ujemna dzeta oznacza ze może dojść do odwrotnego niż założono kierunku przepływu powietrza tj. ty założyłes ze powinno dmuchać/zasysać na odgałezieniu a będzie zasysać/dmuchać.

ok,
dla wyrównania ciśnienia powinieneś dać przepustnice dławiącą za trójnikem a nie na odgałezieniu. ujemna dzeta oznacza ze może dojść do odwrotnego niż założono kierunku przepływu powietrza tj. ty założyłes ze powinno dmuchać/zasysać na odgałezieniu a będzie zasysać/dmuchać.
Ja bym to jeszcze raz przemyślał..... ;)

Panie Studencie, na pocieszenie powiem Ci, że po studiach już tego nikt nie liczy :)

święta racja!

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.