Witam wszystkich odwiedzających mój wątek i dziękuję za zainteresowanie moim tematem.

Niedawno zakupiłem dom w stanie deweloperskim z projektu przy Alabastrowej 23
wybieramprojekt.pl/projekt-domu-dom-przy-alabastrowej-23-cx75
z małymi przeróbkami. (m. in. podniesienie piętra o wysokość jednego bloczka Suporex czyli bodajże 24cm. przez co na pewno zwiększyła się kubatura (nie mam pojęcia o ile) oraz rezygnacja z garderoby na poczet większej sypialni i to samo z oddzielną kotłownią na poczet większego garażu) a teraz chcę w nim zrobić jakąś sensowną wentylację z rekuperacją ponieważ grawitacyjna mnie nie satysfakcjonuje bo deweloper postawił tylko jeden taki komin (fi 200 + 2 wentylacje) w garażu:
Przebudowa wentylacji grawitacyjnej na mechaniczną z rekuperacją.
zamiast dwóch i teraz nie za bardzo mam jak wentylować pomieszczenia bez otwierania okien. (w projekcie są dwa takie kominy)
Teraz pytanie zasadnicze gdzie najlepiej pociągnąć przewody wentylacyjne i o jakich przekrojach?

Moja koncepcja jest taka żeby wykorzystać te dwa kanały wentylacyjne żeby nie dziurawić stropu doprowadzając przewody na piętro do pomieszczeń (jeden byłby wywiewny z łazienki na górze a drugi nawiewny do tych trzech sypialni) tylko pytanie czy przepustowość tych kanałów w kominie jest wystarczająca?

Ja myślałem żeby zrobić tak:
Przebudowa wentylacji grawitacyjnej na mechaniczną z rekuperacją.
Przebudowa wentylacji grawitacyjnej na mechaniczną z rekuperacją.
Czy izolację i spadki przewodów wentylacyjnych do odprowadzania kondensatu robi się tylko w kanałach nawiewnych i czerpni ew. wyrzutni? (bo tak naprawdę tylko w nich występuje różnica temperatur...)

W niedalekiej przyszłości planuję dołożyć do tego GWC żwirowy (jeśli grunt na to pozwoli) oraz postawić kominek w salonie pod schodami i podpiąć go do komina spalinowego który na razie będzie wolny.
Rozumiem, że wystarczy powietrzny wtedy (wentylacja powinna rozprowadzić to ciepło po całym domu) byleby miał tylko wlot powietrza z zewnątrz.

Parametry rekuperatora którego mam na oku to
Krzyżowy o wydajności 480m3/h (z jonizatorem LOL ;-p)
O sprężu dyspozycyjnym na poziomie 250Pa (uwzględniając straty na wymienniku i filtrze). jeśli będzie za mało to zawsze można dołożyć dodatkowy wentylator bo samo GWC to spore obciążenie dla reku.