265
269
226
Strefa ekspertów HVACR

Proszę o pomoc

Zarzucono mi brak dostatecznej wentylacji w projekcie:
- pomieszczenie higieniczno-sanitarne, ogólnodostępne
- 1 miska, 1 pisuar, 1 kabina prysznicowa
- pow. 7,61 m2
- wys. pom. 3,40 m
- przewód 12x17 Shiedel, wys. przewodu 6,60 m, wymiana powietrza ok. 53,79 m3/h
- zaprojektowane wspomaganie EDM 160
Czy może ktoś to przeanalizować (bo moim zdaniem wg. Normy i Ustawy jest OK.)

Nie jest OK. PN-83/b-03430/Az3:2000 pkt 4.2 "nie dopuszcza się równoczesnego stosowania w pomieszczeniach wentylacji mechanicznej i gawitacyjnej."

tak na szybkiego to zazwyczaj przyjmuje się:
50m3/h - miska
25m3/h - pisuar
50m3/h - prysznic (ta wartość jest trochę "strzelona")
Czyli z takiej analizy wynika, że ilość powietrza jest za mała i stąd zapewne zarzuty do tego projektu.
PZDR

Tak nie wolno!!!

Chodzi o RE: czy o temat. Jak o RE: to przepraszam.

Jeżeli w budynku jest wentylacja grawitacyjna to nie można montować żadnych wspomagań, czy EDM

Mowa jest o okresowym wspomaganiu. Jak włączę EDM jest wen. mechaniczna i nie ma grawitacyjnej. Jak wyłaczę EDM jest wen. grawitacyjna i nie ma mechanicznej. Warunek ustawy 141.1 jest spełniony.

No właśnie ta nie można bo robi się podciśnienie i cofa się powietrze z innych kanałów.

daj mnie ten temat - to Ci zrobię projekt dobrze i nie będzie problemów ani z działaniem ani z odbiorem instalacji(oczywiście za drobną opłatą) - kontakt: HVAC@chello.pl
pozdrawiam szoł-men

W tym samym pomieszczeniu nie bedzie się cofało powietrze ponieważ na wszystkich kratkach zamontuje okresowe EDM. No chyba że będzie wyciągało z sąsiednich pomieszczeń.

Nie chyba a napewno. Po co ta dyskusja skoro prawo tak zabrania.

Czy naprawdę Piotr nie umie czytać? Przecież Flex cytuje PN , które są tak jednoznaczne i jasne jak słońce.

Panowie, dziękuję za zainteresowanie ale ja dalej będe swoje.
Polska norma zabrania jednoczesnego stosowania wentylacji grawitacyjnej i mechanicznej a ja takowego rozwiązania nie stosuję. Zresztą nie tylko norma zabrania ale ustawa także. W ustawie jest mowa o pomieszczeniu a nie o budynku. Pamiętajmy że obowiązują ustawy a nie zawsze normy.

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.