265
269
226
Strefa ekspertów HVACR

Problem ze źle zaprojektowanym kominem i cofającym się powietrzem w kratkach

Witam,
posiadam w swoim domu dwa kominy. W jednym z nich kanały są w jednym rzędzie, a w drugim w dwóch. Mam problem z tym drugim. Ponieważ jeden rząd zajmuje kanał spalinowy wychodzący u góry komina, a drugi rząd zajmują dwa kanały wentylacyjne z łazienek, których wyloty umieszczone są z boku komina. Przez obecność kanału spalinowego nie ma możliwości zrobienia przelotu bocznych wyjść przez cały komin. Kiedy nie ma wiatru wentylacja działa ok, jednak kiedy pojawia się wiatr do łazienek wtłaczane jest zimne powietrze.
Zastanawiam się jak mógłbym to chodź trochę poprawić.
Jedyne na co wpadłem do zrobienie z blachy przesłony wylotów bocznych (blacha znajdowałaby się np ok 7cm od komina). Wtedy wiatr zamiast wpadać bezpośrednio do kanału rozbijałby się na tej przesłonie.
Czy ktoś robił coś takiego? Czy zadziała to tak jak myślę?

używając podanej terminologii to wiatr na poziomie wylotu z komina to jest prawie zawsze :) więc raczej sprawdziłbym czy nie masz super-hiper doszczelnionych okien itp - oczywiście w trosce o straty ciepła. w ten sposób wentylacja działa póki może ale w pewnym momencie masz zwykła cofkę. ot i cała historyja

Warto tez wybrać odpowiedni Cad do projektowania wentylacji, u nas w firmie teraz używamy ZWCad 2017 i na prawdę jestem z niego mega zadowolony. Kompatybilny z innymi programami, szybki i obsługuje bez problemów obrazy rastrowe.

Miałem podobny problem z ciągiem i u mnie pomogło zastosowanie nasadów kominowych e-kominy.pl. Wszystko jednak zostało stwierdzone przez technika, na własną rękę nie kombinowałem bo przyczyn może być wiele, a bez sensu wyrzucać pieniądze w błoto. Także, na Twoim miejscu skonsultowałbym to z kimś, kto się zna i zobaczy problem bezpośrednio w domu.

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.