265
226
264
Strefa ekspertów HVACR

Powracające powietrze

Witam!
Proszę o podpowiedź ludzi z branży : co robię "nie tak" skoro wentylator odrzuca powietrze?
Konkretnie : stosuję wentylator w mini-lakierni do prac rękodzielniczych, używałem kilku typów wentylatorów i zawsze występuję problem z podmuchami powietrza w przeciwnym do kierunku w którym powinno uchodzić. Szczególnie przy krawędziach, wentylator cofa powietrze i zamiast wyciągać opary kleju i farby, cofa je w moim kierunku. Aby uniknąć tego, zaklejam sporą część wentylatora ( jak na rysunku ) pozostawiają otwór przez którym powietrze jest wyciągane bez odrzucania.. Dzieje się to z każdym wentylatorem który testowałem ( wentylatory łazienkowe, komputerowe... ) Proszę o pomoc i dziękuję.

Załączniki

Ktoś ma jakiś pomysł ?

Rysunek nic nie mówi ale proponuję odciąg miejscowy

klapę zwrotną można zamontować

Klapa zwrotna, jakkolwiek osłonięta wyrzutnia i ewentualnie lepszy wentylator to nie głupi pomysł. Może warto zwrócić uwagę na to gdzie jest wyrzucane powietrze. Jeśli masz nieosłonięty otwór w ścianie zewnętrznej budynku i wyrzucasz powietrze wentylatorem komputerowym to bym się cieszył że w ogóle coś wyrzuca czasem.

Na zewnątrz budynku zastosowałem kratkę która zamyka dopływ powietrza z zewnątrz, więc wyeliminowałbym wracanie powietrza. Zastanawiam się czy wina nie leży po stronie wentylatora - kształtu jego łopatek? Potem przyszło mi do głowy że wentylator odrzuca część powietrza gdyż ok 40 cm od miejsca jego mocowania, rura która odprowadza opary skręca gwałtownie pod kątem 45 stopni ( lekko ku górze ), więc zastosowałem dodatkowy wentylator wewnątrz ( przed zakrętem ), w tej chwili pracują oba, mimo tego problem się powtarza... po prostu wentylator ciągnie jedynie "środkiem", na obrzeżach odrzucając powietrze....

Zdjęcia

a1.jpg

przesyłam zdjęcia "realu"

Zdjęcia

IMG_9222.jpg

cd

Zdjęcia

IMG_9223.jpg

za mała średnica kanału wyciągowego

Czyli kanał powinien być zbliżony wymiarami do średnicy wentylatora ?

kanał musi być średnicy jak wentylator, zadbaj też o dopływ świeżego powietrza do pomieszczenia, tyle ile usuwasz, musisz dostarczyć. Jako człowiek branży nazwałbym to fajansem. problemem może być również kratka samozamykająca na zewnątrz, wentylator może mieć za mały spręż i nie ma takiego ciągu, że klapka jest cały czas otwarta.

Zrób na wlocie do wentylatora krótki kanał o długości równej średnicy wentylatora. Powinno całkowicie załatwić problem.
Ponieważ wentylacja nie ma na celu sprężania powietrza to tyle powietrza musisz doprowadzić do pomieszczenia ile chcesz wyrzucić.

Mam dokładnie to samo z instalacją oddymiającą w garażu. Zrobiłem wyciąg i wentylator łapie dym jedynie środkiem a po zewnętrznych stronach tworzy zawirowania które zamiast wyciągać dym to rozprowadzają go po całym garażu. Próba zalepienia ok 3-4 cm naokoło po zewnętrznej stronie wlotu pomogła z rozdmuchiwaniem ale wydajność zasysania powietrza jest co najmniej mizerna. Próbowałem także zrobić na wlocie takie przedłużenie o którym była mowa we wcześniejszym poście i też nic. Zarówno średnicy wentylatora jak i mniejszej. Wentylator Vevor 12" a po zaklejeniu ciągnął jak łazienkowy. Dodam że ogólnie wentylator ma moc, bo przy otwartych drzwiach do kotłowni wyciąga dym z pieca przez dmuchawę.

Zdjęcia

20240126_152700[1].jpg

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.