273
274
269
226
Strefa ekspertów HVACR

Pompa ciepła

Ostatnio spieraliśmy się ze znajomymi o koszty eksploatacji pompy ciepła. Mieliśmy podzielone zdanie. Jedni uważają że koszty są żadne a drudzy uważali że duże ponieważ koszt działania pompy i serwisu jest znaczący. Która grupa miała rację??

Zdania zawsze będą podzielone. Ale to się pewnie zmieni w przyszłości. :) Nie możemy w każdym przypadku identycznie obliczyć wynikających z eksploatacji pompy oszczędności. Weźmy np. pod uwagę nową pompę Galmetu - Airmax2 15 GT. Jej SCOP przy ogrzewaniu podłogowym to 4. Jesli w ciągu roku pobiera średnio 1kWh, to wytworzy 4kWh energii cieplnej. Jeśli ogrzewamy ogrzewaniem elektrycznym pompa zabierze 4 razy mniej prądu.

A koszty nie są żadne - tak nigdy przeciez nie jest. :) Ale jest DOBRZE! :)

najczęściej słyszymy, że pompy ciepła są ekologiczne ale i dość kosztowne i że po pewnym czasie inwestycja się amortyzuje. Dodatkowo pompy pozwalają uniezależnić się od zewnętrznych dostawców, a tym samym od gwałtownych wzrostów cen gazu czy oleju opałowego. Nieco bardziej wtajemniczeni wiedzą jeszcze, że źródłem ciepła takiej pompy może być grunt, woda lub powietrze.

Przymierzam się do kupna pompy powietrznej pc Galmetu, ale nie Airmaxa tylko Spectry. Jak wyglądałyby oszczędności w tym konkretnym przypadku? Mogę dodać informacje: 4 użytkowników w domu, 200 l, pompa ma wspolczynnik COP około 3,8 lub 2,7. Jak ma się do tego podłączenie do solarów (pompa ma wężownicę na solar lub kocioł)?

Mam Airmaxa2 od Galmet, ale dopiero od trzech miesięcy. Tym, co mnie przekonało, był właśnie wysoki współczynnik COP 4,37÷4,72. O oszczędnosciach na razie nie mogę zbyt wiele powiedzieć, ale jeśli chodzi o bezawaryjną pracę to nie mam zastrzeżeń (pompa jest na zewnątrz budynku)

Akurat jeżeli mowa o pompie ciepła,to warto wybrać dobrą i fachową firmę,która zajmie się wszystkimi szczegółami,a akurat właśnie tym zajmujemy się na co dzień i mamy niezbędne doświadczenie,chętnie pomożemy.

Mnie przekonuja pompy ciepła. Energia odnawialna jest bezpłatna, a jej zasoby nieograniczone, jednak znalezienie rozwiązania, które pozwoli nam dobrze i racjonalnie te naturalne źródła wykorzystać, wcale nie jest takie łatwe. Jedną z możliwości jest montaż pompy ciepła, która przy stosunkowo niskim zużyciu energii elektrycznej (potrzebnej do zasilania), wykorzystuje ciepło powietrza, wody lub gruntu do ogrzewania domu i przygotowywania ciepłej wody użytkowej. - więcej na : www liderbudowlany.pl/artykul/427/pompy-ciepla-czy-i-kiedy-warto#sthash.LL3C2jm8.dpuf

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.