273
274
269
226
Strefa ekspertów HVACR

Pole przekroju czy średnica zastępcza

Szanowni Państwo,
bardzo proszę o poradę w sprawie nurtującego mnie pytania, na które nie mogę znaleźć jednoznacznej odpowiedzi.

Czy przechodząc z kanałów wentylacyjnych o przekroju okrągłym na prostokątne wystarczy zachować takie same pole przekroju obu typów kanałów, czy należy liczyć tzw. średnicę zastępczą dla przewodu prostokątnego wg wzoru dz = 2ab/(a+b).
Np. jeżeli mam kanał okrągły o fi=125 mm to pole pow. jego przekroju A=pi*r^2 wynosi 0,01 m2. Po przejściu na kanał prostokątny o wymiarach 200x50 mm pole przekroju tegoż (A=a*b) również wynosi 0,01m2, jednakże średnica zastępcza takiego kanału to tylko fi=80 mm. Opierając się na średnicy zastępczej powinno się wykorzystać kanał np. 200x90 mm, jednakże wówczas pole przekroju takiego kanału zwiększa się do 0,018 m2, przez co prędkość powietrza w kanale spada prawie dwukrotnie. Czy moglibyście Państwo wyjaśnić w jakich sytuacjach należy opierać obliczenia na polu powierzchni przekroju kanału prostokątnego a w jakich na jego średnicy zastępczej?

Z góry bardzo dziękuje za odpowiedz i rozwianie wątpliwości.

Proszę polegać na polu powierzchni. Zależności są różne. Jeśli przechodzimy z kanału okrągłego na prostokąt to pamiętajmy, że przepływ powietrza ma wtedy większy opór. Podczas wentylacji mechanicznej może on skutkować większym hałasem. Więc pole powierzchni prostokąta dla pewności niech będzie lekko większe.

Rozumiem, serdecznie dziękuję za rychłą odpowiedź. Pozdrawiam :)

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.