265
269
226
Strefa ekspertów HVACR

Podłączenie okapu kuchennego

Witam!

Mam do podłączenia okap kuchenny - chciałbym poprowadzić kanał powietrzny niemal pionowo przez sufit podwieszany z płyt GK, nieużytkowe poddasze do dachówki wentylacyjnej. Ponieważ poddasze nie jest ogrzewane planuję zastosowanie izolowanej elastycznej rury spiro typu "Thermoflex". Czy to odpowiedni wybór do podłączenia wyciągu? Czy mogę wykonać podłączenie jednym odcinkiem takiej rury, czy może jest jakiś powód by stosować przewód ocieplony tylko ponad sufitem, a pod nim przewód nieocieplony?

Druga sprawa: w instrukcji od okapu znajduje się ostrzeżenie, że podłączanie przewodu powietrznego o średnicy mniejszej niż 150mm - taki jest wylot z komory wentylatora na okapie - nieznacznie zmniejsza wydajność wentylatora i powoduje głośniejszą pracę urządzenia. Na dachówce wentylacyjnej jednak króciec ma średnicę około 110mm. Czy w związku z tym, że zmniejszenie średnicy przewodu na jego długości i tak nastąpi i to do około 110mm, mogę zamiast rury 150mm zastosować rurę o średnicy 127mm? Taka rura została mi po wcześniejszych pracach. Czy może warto wydać kilkadziesiąt złotych na rurę 150 i mieć przewężenie dopiero pod dachówką?

Okapu nie możesz podłączyć do rury elastycznej izolowanej.
Przyczyna to tłuszcz jakie będzie w odciąganym powietrzu.
Nawet najlepszy filtr nie usunie mgiełki, która osadzi się na przewodzie.
Najlepiej z okapu wyjść przewodem pół elastycznym (dostępny w każdym markecie budowlanym) i to najlepiej w literkę "Z" lub "L" do podwieszanego sufitu, a nastanie przejść na rurę sztywną ocynkowaną. Oczywiście rurę ocieplamy jakąkolwiek wełną np. Klimafix gr. 40 lub 50 mm.
Co do redukowania się na fi 110 nic to nie zmieni w przepływie i na pewno nie spowoduje jakiegoś większego sprężu co miałoby doprowadzić do głośniejszej pracy. Rura pół elastyczna i tak musi być wymieniana minimum co rok, dwa w zależności od czasu jaki spędzi użytkownik przy kuchence.

Dzięki za odpowiedź.

Rura półelastyczna musi być wymieniana co rok, dwa z powodu osadzania się tłuszczu jak rozumiem. Naprawdę tak często? A rura ocynkowana ponad podwieszanym sufitem nie musi być wymieniana? Czy ona też nie 'zajdzie' tłuszczem?

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.