265
269
226
Strefa ekspertów HVACR

Podłączenie okapu do wyrzutni powietrza - poziomej czy pionowej? która lepiej?

Witam,

W nowo budowanym domu mam taką sytuację, że jest okap z turbiną zewnętrzną połączoną z okapem kanałami płaskimi 220x90.
Z turbiny jest wylot z zaworem zwrotnym (takie skrzydełka otwierające się w jedną stronę) fi150.
Pytanie:
Jak podłączyć wyrzut powietrza, pionowo czy poziomo?
Mam nad turbiną pionowo usytuowany wolny kominek wentylacyjny zamontowany w dachu spadzistym o fi 125.
W odległości 1,5m od turbiny jest ściana szczytowa, w której mogę zrobić wyrzutnię ścienną z okapem i zaworem zwrotnym.
Którą opcje wykonać, co będzie lepsze wypchnięcie powietrza przez kominek wentylacyjny na wysokość 50cm czy na poziomie pchanie na odległość 1,5m?
Nie mam doświadczenia w takich wyborach, może ktoś podpowie co by wybrał i dlaczego.
Dzięki z góry.

Pisząc turbina masz na myśli wentylator? Bo wentylator a turbina to dwie różne rzeczy. Nie zawór zwrotny, a w przypadku powietrza klapa zwrotna. Skoro masz kominek, to nie ma sensu przebijać ściany. Kominek jak dla mnie wygląda również estetyczniej niż wyrzut ścienny.

Przepraszam za nie fachowość wypowiedzi. Oczywiście nie chodzi o turbinę a o wentylator promieniowy bębnowy zamknięty w metalowym prostopadłościanie, z jednej strony ma prostokątny wlot a z drugiej okrągły wylot (tak jak na załączonej grafice.
Dzięki za odpowiedź.
Moje pytanie wzięło się stąd, że mam dwóch fachowców i jeden chce wykorzystać kominek (co i dla mnie jest logiczne bo właśnie po to go w ten dach wsadziłem) a drugi mówi że kominek "is not good" i żeby przebijać ścianę, bo niby grzybek na kominku będzie utrudniał wyrzut powietrza no i nie będzie przewężenia ze fi 150 na fi 125. Normalnie pewnie i bym nie zawrócił sobie głowy opinią drugiego fachowca, ale pierwszy fachowiec (od kominka) jest specjalistą od szeroko rozumianej hydrauliki, a drugi (od przebicia ściany) specjalizuje się w wentylacji.
No ale powoli zostaje przy swoim czyli przy kominku, bo grzybek na kominku raczej aż tak tych gazów blokować nie będzie, zwłaszcza że raczej to będą cieplejsze gazy niż temp. otoczenia.

Załączniki

Redukcja 150/125 i w kominek. Przy wentylacji mechaniczej z udziałem okapników nie ma różnicy czy to 0,5 mb czy 1,5 mb, czy pion czy poziom. Są to tak małe odległości, że biorąc pod uwagę wysoki spręż tego typu wentylatorów nie będzie z tym problemu. W poziomie może i lepiej bo nie trzeba ocieplać. W pionie może być taka potrzeba aby nic się nie wykraplało przy przejściach w stropach itd. a nawet na samym wylocie na dachu. Różnica temperatur bywa niebezpieczna, a po kominku zawsze sobie skapie na ziemię.

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.