Dodaj zdjęcia

Dodaj załączniki

Post, na który odpowiadasz

Witam zajmuję się obsługą urządzeń chłodniczych ale od strony praktycznej (regulacje, obsługa itp.). Chcę aktualnie podejść do tego różnież teoretycznie od strony projektowania. Wczytałem sie w publikacje i wzory i zaskoczyła mnie jedna rzecz: aby obliczyć obciążenie pomieszczenia mam tam jedną ścianę z drzwiami. na zewnątrz 38st. wewnątrz pomieszczenia 30st. ściana z pustaków, drzwi ze stali. Według wzorów ciepło oddane przez ścianę to w przybliżeniu Q=k*A*dT (Q-ciepło w W, k-wsp. przenikania ciepła W/m2K, A-powierzchnia m2, dT-róznica temperatur na zewnątrz i wewnątrz w K). Dla pustaka wsp. przewodzenia lambda ok.0,7 grubość d ok.0,2m z tego opór cieplny R=d/lambda=0,28. współczynnik przenikania ciepła k=1/R=3,57 więc ciepło dla 1m2 Q=28W i dobra. Ale teraz dla drzwi stalowych lambda=50, d=2mm, R=0,00004 a k=25000 więc Q wyjdzie bardzooo duże. nie wiem albo robię gdzieś błąd albo mam złe wzory, moze współczynniki z tabel są błędne-ale na "czucie" ta wartość mi za nic nie pasuje. Pomóżcie i wskażcie co robię nie tak dzięki