Gość: kubatt
2017-12-08 13:33
Niesprawna wentylacja w kawalerce 30m2 z aneksem kuchennym
Witam, potrzebuję porady - mieszkam obecnie w kawalerce około 30m2, dzieli się na pokój z aneksem kuchennym oraz łazienkę. W pokoju znajdują się 2 szczelne okna PVC (z możliwością rozszczelnienia) umieszczone na jednej ścianie w odległości 200 cm od siebie, dodatkowo po drugiej stronie pokoju znajduje się drewniane okno dachowe. Mieszkanie znajduje się na poddaszu (dach dwuspadowy - najmniejsza wysokość 200 cm, największa 280cm), przez pokój przebiega komin i na wysokości ok. 260cm jest kratka wentylacyjna. Dodatkowo w łazience jest zamontowana kratka wentylacyjna podłączona do drugiego komina jednak nie bezpośrednio tylko poprzez rurę w ścianie biegnącą poziomo na odcinku około 2,5 metra. W pokoju z kuchnią znajduje się kuchenka indukcyjna, nie ma centralnego ogrzewania, około pół metra od kratki wentylacyjnej zawieszony jest klimatyzator z funkcją ogrzewania. Wysokość komina wentylacyjnego od kratki do jego szczytu to około 1 metra. Problemem jest skraplanie się wody na oknie dachowym oraz duża wilgotność powietrza. Okna są prawie cały czas rozszczelnione ale nie ma dobrego wywiewu. Co w takiej sytuacji poradzić? Myślałem o zamontowaniu nasady obrotowej na komin w kuchni i nawiewników w 2 oknach PVC. Czy poziome podłączenie kratki z łazienki do komina mocno zaburza ciąg? Może lepsza byłaby nasada hybrydowa? Proszę o pomoc.
Gość: Kaja
2017-12-08 13:53
Re: Niesprawna wentylacja w kawalerce 30m2 z aneksem kuchennym
Skoro mieszkasz na ostatniej kondygnacji to teoretycznie grawitacja powinna sobie poradzic. Nie wspomniales nic o okapie. Masz taki? Jesli nie, nalezaloby zamontować przynajmniej taki z filtrem węglowym (najlepiej jednak gdyby byl to osobny pion ponad dach).
Problemem moga byc szczelne okna- nalezaloby z pewnoscia zamontowac w nich nawiewniki okienne.
Gość: kubatt
2017-12-08 14:10
Re: Niesprawna wentylacja w kawalerce 30m2 z aneksem kuchennym
Dziękuję za szybką odpowiedź. Nie ma okapu, kuchenka stoi bezpośrednio przy kominie wentylacyjnym z tym, że jest tam tylko jeden kanał i na nim jest kratka wentylacyjna. Jest jednak możliwość wyprowadzenia wywiewu z okapu przez ścianę szczytową na zewnątrz, takie rozwiązanie byłoby poprawne?
Gość: kubatt
2017-12-08 14:24
Re: Niesprawna wentylacja w kawalerce 30m2 z aneksem kuchennym
aa i odnośnie nawiewników - jak pisałem wcześniej są tylko 2 okna i po zamontowaniu nawiewników ich maksymalna wydajność wynosiłaby około 60m3/h, rzeczywista pewnie mniej. jest jakiś sposób żeby dostarczyć do mieszkania więcej czystego powietrza?
Gość: kubatt
2017-12-08 16:22
Re: Niesprawna wentylacja w kawalerce 30m2 z aneksem kuchennym
Wpadł mi do głowy jeszcze jeden pomysł - a gdybym w pokoju z kuchnią zamontował okap i podpiął go pod kanał wentylacyjny w miejscu gdzie obecnie jest kratka wentylacyjna, a na drugim kominie pod który podpięta jest łazienka rurą 2,5mb zamontowałbym nasadę obrotową oraz nawiewniki w oknach poprawiłby się ciąg wentylacyjny? sprawdziłem i przy rozszczelnionych oknach na kratce w kuchni i łazience przywiera kawałek foliowego worka, w łazience odrywa się w momencie zamknięcia drzwi (są w nich na dole 4 otwory). Co sądzicie o takim rozwiązaniu?
Gość: Kaja
2017-12-17 20:10
Re: Niesprawna wentylacja w kawalerce 30m2 z aneksem kuchennym
Nie mozesz w miejsce wentylacji bytowej kuchni wpiąć okapu. Jeśli do twojego pionu jest wpięte jeszcze jakieś mieszaknie mogłoby się skończyć na tym, że waliłbyś całym syfem z okapu do sąsiada.
1 Są okapy bez wyrzutu na zewnątrz- tzw pochłaniacze. Zamontuj coś takiego.
2. Jak na tak małe mieszkanie 60m3/h to zupelnie wystarczajaco. Wez poprawke na to, ze jesli dostarczysz wiecej powietrza to jakos musisz je ogrzac- w zimie moze sie okazac, ze bedziesz mial zimno.
Skoro wentylacja dziala przy rozszelnionych oknach, to znaczy ze okna masz za szelne i nie przeplywa przez nie powietrze. Także nawiewniki w oknach i powinno byc lepiej.