265
264
226
Strefa ekspertów HVACR

Nasady kominowe - bezpieczeństwo

Czy stosowanie obrotowych nasad kominowych - jest bezpieczne w dłuższym okresie, chodzi mi o to czy po jakimś czasie mechanizm toczny nie zatrze się i nasada nie będzie blokować kanału zamiast wspomagać ciąg....
chodzi mi tu o Nasadę TRN i Twist Dospela.....
A może nasady te wymagają konserwacji przed każdym okresem grzewczym??

Wszystko co sie kręci - zawsze wymaga jakiejś konserwacji. Jedni producenci dają gwarancje na 5-10 lat.
Ja , osobiście, na przewód kominowy nigdy bym nie założył takiego gadżetu. Można załozyć normalny standartowy wywietrzak z daszkiem - jełśi potrzebujesz "ekstra" ciągu (do kominaka?) - ale przewód kominowy powinien byc tak dobrany - aby pracował bez zarzutu w każdych warunkach pogodowychbez żadnych dodatkowych urządzeń . Skontaktuj sie z producentem kotła - czy pozwala na takie wynalazki i bądż ostrożny. na komin to nakłada sie tylko daszek ( okap pzreciwdeszczowy) , ale żadnych wynalazków!!

co do konserwacji jak najbardziej się zgadzam - co najmniej raz do roku trzeba coś takiego przejrzeć i ewentualnie przesmarować... a co do dalszej części wypowiedzi to nie mogę się zgodzić, daszek - tak, jak najbardziej, ale on tylko oslania przewod kominowy i nic wiecej - a te nasady mają poprawic ciag kominowy i to zadanie w wiekszosci przypadkow spelniaja (zwlaszcza na terenach o duzym nasileniu wiatrow) - nawet polskie normy i prawo budowlane wspomina o koniecznosci stosowania nasad w strefach znacznie obciazonych wiatrem.....
a jak kogos nie stac na wentylacje mechaniczna za pare tysiecy zl to takie "cudo" na pewno jest jakims rozwiazaniem
pozdrawiam

Treść postu została usunięta ze względu na naruszenie regulaminu Forum HVACR wentylacja.com.pl

Treść postu została usunięta ze względu na naruszenie regulaminu Forum HVACR wentylacja.com.pl

Nasada kominowa (niezależnie jak by o niej pisali producenci) jest tylko protezą i jako taka powinna być stosowana w ostateczności - czytaj wtedy gdy się już coś wybuduje i jest tak źle, że się już nic z tym nie da zrobić. Komin powinien być projektowany tak, aby był samonośny i tyla!! Nasadę trzeba sprawdzać, tak jak i komin zresztą- odsyłam do warunków użytkowania. Nie ma co sprawdzać u producentów kotła, czy można stosować nasady (to bzdura żaden producent tego nie podaje). Jeśli jest obszar gdzie mogą wystąpić zakłócenia ciągu wywołane przez wiatry, lepiej po prostu kupić kocioł z palnikiem wentylatorowym. Nie jest prawdą, że parasol (bo tak to się nazywa) spełnia tylko rolę ochrony przed deszczem - dobrze wykonany parasol przy bocznym wietrze wspomaga ciąg kominowy.

Są regiony, w których stosowanie nasad kominowych jest obowiązkiem. Polecam poczytać nieco na ten temat:

http://www.darco.com.pl/nasady-kominowe1/art,2,sposoby-poprawy-ciagu-kominowego.html

Witam, chciałbym zamontować nasadę kominową na swój komin ale nie do końca sam wiem jaką wybrać. Strażak lubi się zacinać więc mam pewne wątpliwości. Może ktoś by mi doradził jaką nasadę obrotową wybrać żeby pomogła mi zwiększyć ciągł ?

A jaki budżet posiadasz na zakup nasady kominowej?? Pytam bo w sumie to właśnie od tego należy zacząć i wtedypomożmey wybrac jeden,konkretny model.

Dołączam się do tematu, na co zwracać uwagę gdy chcemy nabyć taką nasadę kominową? znalazłam ciekawą ofertę e-kominy nasady-kominowe tylko nie wiem czym się kierować

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.