273
274
269
226
Strefa ekspertów HVACR

napowietrzanie klatki schodowej

Inspektor p.poż zalecił wykonanie instalacji oddymiania klatki schodowej z napowietrzaniem min 10 wymian na godzinę.
Zainstalowałem klapę oddymiajacą sterowaną z centrali z zasilaczem 24 V. Chcę zastosować wentylator o wydajności około 2000 m3/h, ale w standardowych wykonaniach wentylatorów ściennych nie ma silników 24 V. Nadmieniam iż w chwili zagrożena pożarowego instalacja 230/400 V jest wyłączana z głównego wyłacznika pradu.Jak rozwiązać problem?

Ludzie którzy u nas projektują SAP powiedzieli mi, że należy w takim wypadku zmodernizować instalację elektryczną. Czyli główny wyłacznik prądu off, ale z centralki ppoż wszystko nadal jest zasilanie (odejcie na centralkę przed wyłacznikiem głównym).
Rozumiem, że wcześniej - przed inspekcją - nie było instalacji SAP w budynku ... więc należy ją zaprojektować.

Witam

System przeciwpożarowy, system oddymiania oraz dźwiękowy system ostrzegawczy powinny być zasilanie z przed głównego wyłącznika przeciwpożarowego.

Bzdury strażak mówi 10W/h to błąd. Niech poda podstawę techniczną takiego doboru lub sam się pod tym podpisze.
Proponuję zapoznać się z PN-EN 12101-6.

Popieram Balandira !
Klatkę schodową właśnie liczy się wg normy i napewno nie wyjdzie Ci kolego 2000 m3/h - powinieneś celować gdzieś około 14K-20K - ale trzeba to policzyć. No i musisz przebudować układ zasilania elektrycznego tak aby uzyskać zasilanie gwarantowane na czas pożaru.

Możesz zrobić zamiast oddymiania - zapobieganie zadymieniu klatki , wytworzyć nadciśnienie w klatce, nizsze w przedsionkach p-poż, klapy upustowe nadciśnieniowe w klatce lub drożej wentylator sterowany presostatem i wszystko konieczsnie z pola elektrycznego sprzed głównego wyłacznika p-poż . Czyli typówka elektryczna dla oddymiania.

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.