273
274
269
226
Strefa ekspertów HVACR

Mieszanie powietrza z kominka w wysokim pomieszczeniu

Witam,
nie wiem czy to problem na miarę takiego forum:) ale... mam domek letniskowy z kominkiem. Wysokośc ok 4,5 m, na części wyżej jest antresola, część jest nie zabudowana, coś jakby spanie było w połowie wysokości domku - w uproszczeniu. Z racji, że pomieszczenie dość wysokie, po napaleniu w kominku na dole jest chłodno, a u góry upał:) wykombinowałem, żeby włączyć jakiś większy wentylator to się powietrze zmiesza. Pytanie... lepiej dać wentylator u góry i pchać ciepło na dół, czy nie ma to znaczenia? pomieszczenie ma około 6x5m, wysokość ok 4,5m. Zima przed nami, więc dopiero sprawdzę jak się sprawdza wentylator ( mam taki ok 150W, fi 60), może chwila pracy i będzie stała temp, na całej kupaturze, przynajmniej przez chwile, a może nic z tego...?

Witam

Pomysł z wentylatorem dobry, ale nie fi60 (6cm). Nic to nie da. Musiał by być ok fi 250mm (25cm) aby odczuwał Pan cyrkulację. Jak najbardziej niech będzie u góry i przepycha na dół.

Dodatkowo pomyślał bym o regulatorze obrotów do niego.

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.