273
274
226
269
Strefa ekspertów HVACR

krotności wymiany powietrza w budynkach służby zdrowia

Szukam norm, przepisów dotyczących krotności wymiany powietrza w salach operacyjnych,RTG, OJ, itp.

Dz. U. Nr. 116 Poz. 985 z 22 czerwca 2005r.
P.S. A tak na marginesie jak mowa o szpitalach to jest "kolizja" przepisów pomiędzy Dz. U. Nr. 116 Poz. 985 z 22 czerwca 2005r a Dz. U. Nr 15 Poz. 690 w sprawie osłon na grzejniki :-)

NIe wiem czy jeszcze temat jest aktualny ale - są bardzo stare wytyczne do porjektowania w służbie zdrowia i mino zmian w prawie budowlanym są nadal aktualne. Projektowałam pare klimatyzacji do sal operacyjnych i za kazdym razem liczyłam krotnośc wymian a zysków ciepła. Średnio wychodziło mi 18 do 20 wymian na godzine.

18 do 20 wymian :-)))))!!! Czyli mam rozumieć, że zafundował Pan tz "hallny" w tych pomieszczeniach??? Przykład: sala operacyjna dl x szer x wys = 10 x 8 x 3,5 metrów = 280 m3 * 20 = 5600 m3/h.
P.S. Głupota ludzka nie zna granic!!! Nie możliwe do zrealizowania...
Ale i tak pozdrawiam

Głupota to przemawia przez Twojego posta. Jak czegoś nie potrafisz zrobić to nie pisz że się nie da. Bywają pomieszczenia o 200 w/h, gdzie nikt się nie skarży na
"tzw. halny".

Centrala 5000m3/h na salę 10/8/3,5 ma wymiary 3m,/1,5m/1,5m
kanały 900/400mm, a szum powietrza jest taki, że nie ma mowy o skupieniu się nad 1h zabiegiem!!! A przy 200 wymianach to jestem pewien, że centrale byłyby większe od pomieszczeń wentylownych. Razem z MarCZ gratuluję radosnej twórczości i dodam, że przez taką głupotę mamy najgorszą wentylację przy najostrzejszych przepisach!! Oto przykład u mnie w Pistowie BAR (przprasza teraz PUB LUCUŚ) dostał w warynkach 15 wymian/h 200m2 x 3,5 = 700m3 x 15 = 10500m3
Na codzień przebywa tam 5 do 15 osób. Jaka jest wentylacja ?? 90 cm średnica otwór w ścianie na zaplecu z wentylatorem jak "helikopter" zasłonięty krążkiem styropianu i deską, czyli super wentylacja wyłącznie "do odbioru" a potem wszyscy siedzą w smrodzie. Jest jeszcze okap kuchenny, ale gdy ten jest wł. przy zamkniętym oknie w kuchni to srobek z kibelka "wali " na salę a gdy okno się otworzy to sala jest nie wentylawana. Piezczątka jest wentylacji nima!!

"Głupota to przemawia przez Twojego posta. Jak czegoś nie potrafisz zrobić to nie pisz że się nie da. Bywają pomieszczenia o 200 w/h, gdzie nikt się nie skarży na
"tzw. halny"
Przyznam szczerzę, że jak nie ptrafię takiej instalacji zaprojektować! I sądzę, że 95-99% projektantów też nie (biorąc pod uwagę normy odnośnie hałasu, wytyczne prędkości przepływu powietrza itd, itp). Ale jak widać są przypadki, które mogą "więcej". I ja naprawde wierzę w ich istnienie! PRZYKŁAD: na własne oczy widziałem istalację wentylacjno-klimatyzacjną sali operacyjnej (nie zabiegowej) w postaci........ dwóch ściennych, podsufitowych klimatyzatorów duosplit... i co jest, ano jest (a wytyczne nawiewu powietrza do strefy, jego czystości - szkoda gadać)
Pozdrawiam

Masz racje MarCz ze 95% inzynierow w Polsce nie ma pojecia o projektowaniu schematu wymiany organizacji powietrza w pomieszczeniu.
Krotnosci wymiany od 20 do 200 i duzo wiecej sa stosowane w przemysle farmaceutycznym i elektorniczym, jest to tzw przeplyw laminarny, zadna nowosc i nie ma problemu z osiagnieciem wlasciwej predkosci, halasu i itd.
Wentylacja przemyslowa, pomieszczenia czyste, rozbudowane uklady VAV wymagaja od projektanta duzo wiecj znajomosci techniki wentylacyjnej niz "skomplikowany" uklad z centralka rekuperacyjna do domku jednorodzinnego.
Pozdr.

Szlag mnie trafia jak słyszę takie komentarze, że 95 % projektantów nic nie umie... Krotność wymiany na poziomie 20 dla pomieszczenia wg. wymiarów MarCz to stumień do nawiania 5600 m3/h... nawiewniki laminarne (zwane potocznie wielkopowierzchniowe) mają to do siebie, że nawiewają powietrze uzdatnione w strefę przebywania ludzi (więc max. prędkość wypływu poniżej 0,3 m/s)! I jak tu nawiać taki strumień? Nawet sufitu i podłogi by nie starczyło! Kolego jeżeli bierzesz udział w dyskusji to poczytaj uważnie od początku problem tej polemiki!!! Bo teraz to wyszedłeś na ....

Dziękuje VRV. Ja bym dodał, kto mieczem (słowem) wojuje, ten od miecza (słowa) ginie. Poza tym sale operacyjno-zabiegowe to specyficzne pomieszczenia o szczególnych wymaganiach. Zastosowanie wentylacji-klimatyzacji wyporowej (z przepływami laminarnymi) raczej nie wchodzi w rachubę, bo zyski są zbyt małe. Aby odgraniczyć "strefę roboczą" (stół operacyjny) raczej nawiewa się 80-70 % od góry (a resztę ew. dołem)... no ale to przecież wszyscy wiedzą (a w szczególności Pan tajemniczy /?/)
Pozdrawiam

Litości, Najprostszy strop laminarny Klimoru (żadna kosmiczna technologia) zapewni wydatek 5600 m3/h przy wymiarach 2600x3000.
Chyba się zmieści, co?

To co napisalem wczesniej potwierdza moje zdanie ze wiekszasc nie zna na wentylacji pomieszczen czystych.
Gratuluje nawiewu 80% z gory i 20% z dolu. Jakby Pan zaprojektowal taki typ organizacji wymiany powietrza np. dla firmy Pfizer, jednego z najwiekszych koncernow farmaceutycznych na swiecie wowczas mial by Pan powazne problemy finansowe.
Nigdy Pan chyba nie wykorzystywal w procesie projektowania techniki CFD (nawiew 80% i 20% dol!!!!!!!!!!!!!! czy to nadal jest laminarny nawiew), nastepnie to budowal, a na koncu wykonywal szereg testow i pomiarow jak "smoke test, trace gas, particles counting" i jeszcze "obciazenia biologicznego" danego pomieszczenia.
A teraz przyklad z zycia, firma z Edinburgha produkujaca lekarstwa na bazie krwi, pomieszczenie "sterile filling", powierzchnia pomieszczenia 70m2, wysokosc 2.4m, uwaga krotnosc wymiany 480w/h, przeplyw laminarny, cala powierzchnia sufitu to HEPA filters minus powierzchnia oswietlenia czyli jakies 57.5m2. Predkosc za nawiewnikiem, srednio 0.4m/s. Nadal mamy jakies problemy z matematyka z klasy 1-3 szkoly podstawowej? Nadal nie da sie tego tam umiescic Panowie. Trzeba miec troche wiedzy jak sie buduje takie obiekty pod wzgledem rownmiez konstrukcyjnym wowczas wszystko jest jasne i klarowne. Dotyczy to rowniez pomieszczen czystych w szpital w tzw blokach operacyjnych.
Zycze powodzenia z tym nawiewem 80% od gory i 20% od dolu w projektowaniu, tylko gdzie ten wywiew, u gory czy moze w podlodze jak w przmysle elektonicznym. Tylko przemysl elektorniczny to nie sale operacyjne lub przemysl farmaceutyczny.
Nie chcialby byc operowany w takiej sali operacyjnej z takim schematem organizacji wymiany powietrza.
Widac ze wielu ludzie nie wie, ze czegos nie wie a to juz jest bardzo grozne. Bo jak ktos wie ze nie wie czegos to juz polowa sukcesu.
Nie bede wspominal jeszcze o kontrolowaniu kaskady cisnien pomiedzy np 30 pomieszczeniami, pewnie to projektujecie wedlug tzw 10% wiecej nawiewu lub wywiewu i sparawa zalatwiona.
Pozdr.
Powodzenia.
Pozdr.

w czy m to prawie to samo a robi wielką róznice...

..to może ten sam projektował fabrykę osocza, 500 wymian i kasę wywiało...

Musze cie zmartwic Wentylku ze podany przyklad pracuje od 25 lat i nie ja to projektowalem. Wykonywlismy tylko badania dla tej firmy aby potwierdzic ze instalacja pracuje prawidlowo i utrzymuje wlasciwe parametry. Takie sa wymagania aby chronic produkt przed wtornym zanieczyszczeniem w krytycznym punkcie produkcji ale wiem ze jest to trudne do zrozumienia. Koszty uzytkowania takich ukladow sa bardzo drogie wiec probuje sie obecnie hermetyzowac produkcje ale nie zawsze jest to mozliwe.
Pozdr.

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.