273
274
276
226
Strefa ekspertów HVACR

Klimatyzacja SOR-u

Witam. Mam pytanie odnośnie wentylacji i klimatyzacji w budynku SOR-u, a mianowicie czy powietrze w takim budynku poddane jest tym samym normom jak budynek szpitala, czy należy potraktować salę zabiegową jak salę operacyjną i zapewnić te same wymagania co do czystości powietrza, prędkości przepływu itd? Jeżeli mam wykonać taki projekt (praca dyplomowa) to muszę liczyć bilans cieplno - wilgotnościowy czy od razu można sobie to darować i strumień nawiewanego powietrza wziąć z normy/przepisów/wymagań? Może głupio pytam, ale projekty, które robiłam do tej pory opierałam na bilansie, a tutaj nie wiem czy jest sens coś takiego robić... Jeżeli jednak tak, to np do nawiewu powietrza nad stołem operacyjnym (zabiegowym) mam brać jedynie zyski w obszarze stołu, a więc lampy, urządzenia, personel czy może z całego pomieszczenia (choć wtedy pewnie temperatura nawiewanego powietrza byłaby zbyt niska). Proszę o poradę :)

Cześć.
Po pierwsze musisz się zorientować jakie pomieszczenia masz do zwentylowania. To powie Ci jaką filtrację zastosować i jakiej temperatury powietrze jest wymagane czy masz zastosować wentylację mieszająca czy tłokową. Proponuje nie robić tu bilansu cieplno wilgotnościowego bo to bez sensu. Sugeruje przyjąć ilości powietrza zgodnie z odpowiednimi normami i wytycznymi.

A poradzicie jakiś program do samego rysowania instalacji i obliczeń? Oprócz ventpacka i revita

Wentyle.

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.